| KLiNK a întrebat:

De câteva zile mă tot bate mama la cap să fac exerciții la matematică pentru că la anul am examen. Eu nu sunt foarte bun la mate. Plus ca avem un profesor care nu prea își dă interesul. Eu i-am explicat ca o să exersez și că știu ce fac dar ea nu mă înțelege. Sunt conștient de faptul că vrea să nu fac greșeli pe care ea poate le-a făcut. Țin să menționez ca la școală iau rare ori note mai mici de 8. La fiecare sfârșit de vacanță se întâmplă așa... dar eu de fiecare dată încep anul cu note mari. Cu toate ca nu exersez foarte mult în vacanță. Ce să fac? Să încerc sa-i explic sau să fac ce zice ea? PS: A fost o perioadă în care eu am pierdut foarte mult la mate. Asta și din cauză că am stat acasă pentru că am fost bolnav și din cauza profesorului care, după cum am spus mai sus, nu prea își mai dă interesul. Probabil de aceea vrea să exersez la matematică.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Intr-un fel mama ta are dreptate. Este bine sa repeti ca sa fii sigur ca mai stii cate ceva si in plus...este pacat sa pierzi cunostiintele pe care le detii deja.
Totusi asa sunt si eu. Imi aduc aminte totul si nu este nevoie sa repet decat foarte putin pentru a ma descurca de minune la inceputul anului scolar.
Explica-i mamei tale ca stii, dovedeste-i asta cumva si o sa te lase in pace.
Pe mine de foarte mult timp nu ma mai chestioneaza parintii cu lucruri de genul intrucat le-am demonstrat ca ma descurc si fara sa fiu impins de la spate.(Am luat bursa si am fost cel mai bun de la profilul meu fara ca ei sa se implice prea mult. Tot ce le-am cerut a fost linistea pe care mi-au acordat-o.) Trebuie sa-i demonstrezi mamei tale ca te descurci si asa, ca nu o sa te prabusesti daca "iti da drumul la mana".
Daca esti de parere ca nu iti mai amintesti unele lucruri atunci mama ta are dreptate in ceea ce face. Mai repeta caci nu strica sa stii un pic mai mult. Daca tu crezi ca stii totul atunci pur si simplu demonstreaza asta...altceva nu ai ce sa faci.

Sper ca te-am ajutat! Eventual fa-i pe plac mamei tale, fa cateva exercitii pe zi, nu multe...50 de minute zilnic?
Cred ca o sa te lase in pace asa.
Bafta!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mama ta are, partial, dreptate.

| IonuţR1995 a răspuns:

E bine sa exersezi. 1-2 exercitii pe zi, sau la 2 zile nu strica nimanui. Daca crezi ca profesorul nu-si da interesul ca tu si colegii tai sa invatati, si daca ai si posibilitatea, sa-ti cauti un profesor de meditatii. O data la o saptamana/2 saptamani, cum crezi tu de cuviinta. Succes la anul' la examen.

| DenisaMuntean a răspuns:

Hei sunt in aceeasi situatie ca si tine, dar eu trec pe clasa a 7-a. Nu prea stiu ce sa faci, incearca sa ii explici mamei tale ca nu te descurci. Pe mine nu ma prea intelege, si cand incepe anul scolar sa fi atent la ore si sa ai grija sa nu racesti ^-^ si sa incerci sa recuperezi