| melissuk a întrebat:

Unde este mai frumos la tara sau la oras?

13 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Eu prefer orasul, nu imi place linistea.

| Gigiku a răspuns:

Sunt avantaje si dezavantaje in ambele cazuri.
La tara nu prea te poti bucura de un club/pub/restaurant, modernism, fete frumoase (aranjate), dar in schimb ai vecini, aer curat, poti dormi pe o patura, in spatele casei pe pajiste.
La oras nu poti avea chestiile astea, decat daca stai la casa. Eu stau la casa si ma bucur si de aspectele vietii la tara.
Eu cred ca e frumos sa stai la oras, dar sa ai casa tongue

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Pai eu pot sa-ti spun din propria experienta
m-am nascut si am locuit la ora. Anul trecut familia mea s-a mutat la tara, iar eu am hotarat sa raman la scoala in oras si in fiecre weekend sa vin la tara.
ei bine, stand asa, 5 zile la oras si doua la tara am putut sa fac comparatia si mi-am dat seama ca e mult mult mai frumos la tara decat la oras. E mult mai placut, acum le multumesc mereu parintilor mei ca au luat hotararea de a ne muta la tara.

| Bii26 a răspuns:

Bună Melissuk
Păi, din punctul meu de vedere la ţară. Pentru că stau şi într-un oraş foarte aglomerat, iar când mă duc acolo este mul mai linişte.
Am şi un serviciu foarte obositor şi nu prea prefer oraşul.
Tot timpul când am concediu mi-l petrec la ţară. Nu am ce face.Mai ales că e şi vară, iar eu cum stau la etajul 4 este foarte cald.Nici dacă stai în costum de baie nu e bine.
Eu zic că la ţară. Aer curat.Foarte multă linişte, etc.happy

Pa, pa

| NuAmHabar a răspuns:

Mie imi place mult mai mult la oras.Ai mai multe posibilitati.Nu te plictisesti ca la tara, cel putin asta fac eu la tara. Daca vrei sa auzi pasarile cantand te duci la padure. Mie una nu imi place la tara decat vreo 2 zilehappy

| VacaVacuta a răspuns:

Eu stau intr-o zona a orasului meu natal mai putin dezvoltata. Si sincer, as prefera acel mic cartier in comparatie cu zona rurala. Dar chiar nu stiu de ce. Poate ca sunt foarte apropiata de acel cartier, pe cand la tara am fost numai de mic copil, si atunci numai ca sa imi revad bunicii. In acel cartier, ai aproape tot ce gasesti si la tara. Strazi pavate, case mici si mijlocii, oameni buni la suflet si modesti. Lipsesc doar padurile, care sunt numai la tara. Dar daca as trai in Bucuresti, Iasi si alte orase aglomerate, cred ca as avea cu totul alta parere.

| Alecsandraa97 a răspuns:

Mie imi place in amandoua locurile, am casa si la tara cat si la orashappy la oras e distractie, cumparaturi etc. iar la tara aer curat happy

| Fetita a răspuns:

La taraaaaa... Am fost la bucuresti recent si abia asteptam sa simt mirosul aerului de acasa. Bine, la oras ai mai multe lucruri de facut. Insa la tara e mai curat aerul, nu e atata golanime si tiganime, nu e asa aglomerat, poti merge la iarba verde cand ai chef, poti merge la cules de ciuperci... Sunt mai putine lucruri de care sa te temi, de cat la oras.

| mimiwewem a răspuns:

Pai eu sunt de la tara
cred ca este mai frumos in ambele locuri mie imi place aici deoarece nu este zgomot, auzi pasarile ciripind...nu e chiar asa tare poluatbig grin
vrei sa vii la tara?
vino.

| mimiwewem a răspuns:

Aaa. buna din nou...depinde in ce loc vrei la tara...de exemplu la mine in sat ai unde sa iesi(discoteca, bar, cofetarie, pizzerie, club).
pa pa

| deea_6635 a răspuns:

Parerea mea este ca la tara pentru ca este un aer mai curat, nu este atata zgomot si te poti recreea mult mai bine decat la oras...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisajele sunt mult mai frumoase la tara, asta nu e o noutate pentru nimenihee hee. Dar daca ar fi sa spun care varianta o prefer eu, ar fi orasul, deoarece m-am obisnuit cu agitatia de aici si cu tot ceea ce tine de oras, nu ma vad locuind la tara tot restul vietii, doar facand cate o vizita din an in pastehee hee.

| ombun_1877 a răspuns:

Depinde de ceea ce intelegi tu prin "frumos"! Daca te referi la frumusetea naturii si la peisaje, evident ca mai frumos este la tara! Aici, pe langa liniste, ai parte de o varietate mult mai mare a peisajului natural, fiind inconjurata de o paleta coloristica infinita fata de cea monotona si gri pe care ti-o ofera orasul! Una e sa calci pe iarba cruda si alta este sa calci pe asfaltul fierbinte al trotuarelor orasului tau! Una e sa ai o priveliste cu un rau, o salcie, un stejar, o padure, o poienita (si exemplele pot merge la nesfarsit), si alta este sa fii inconjurata de imagini stereotipe de boton si sticla, caracteristice peisajului citadin! Ca sa nu mai punem la socoteala poluarea de toate felurile pe care ai s-o gasesti la oras si anume: poluarea atmosferica si poluarea sonora, iar acestea nu sunt singurele din pacate, fara ca acestea sa fie prezente la tara! Dupa cum vezi, sunt multe de spus referitor la "unde e mai frumos"... Parerea mea este ca infinit mai frumos este la tara, dar din pacate acolo nu putem sa mergem decat in vacanta, restul activitatilor noastre fiind in majoritatea cazurilor legate de oras!