| Theodora292001 a întrebat:

URGENT! Am fost acuzata pe nedrept la scoala de o chestie cu o poza cum ca a ajuns la toata scoala pornind de la mine. Dar nu e adevarat, eu am primit.o de la cineva. I.am zis asta profesoarei si mi.a zis ca nu stiu ce elev i.a aratat o conversatie de pe facebook cu mine si el in care ii dadeam poza, pe privat, doar noi doi. Intr-adevar, am dat poza cuiva care deja stia despre ea doar ca sa ne amuzam dar am trimis.o pe un grup de 5 persoane. Profesoara m.a luat in cancelarie si m.a pus sa imi introduc facebook.ul. ok, am facut.o si m.a pus sa ma intorc ca sa nu vad despre cine era vorba ca ar fi vorbit cu mine si a intrat la conversatii si l.a gasit pe respectivul, iar eu nu aveam nicio conversatie cu el, mi.a zis " Aaa pai aici nu e nicio conversatie! Ti le.ai sters! ". Iar eu nu am mai sters o conversatie din 2014, din septembrie. M.am intors putin si am apucat sa vad jumatate de nume, apoi cand am ajuns acasa l.am cautat si am gasit pe cineva cu care eu chiar nu aveam nicio treaba, absolit deloc, abia daca il vazusem de cateva ori, si pe fb cu el chiar nu am vorbit. I.am zis profesoarei si nu ma crede, zice ca am sters conversatia, ceea ce nj e adevarat. Ce sa fac? Sunt speriata! Sunt, fara nicio chestie cea mai desteapta din scoala si multi oameni ma invidiaza. Exista vreun mod prin care pot dovedi ca nu am vorbit deloc cu el sau sa vad de unde a foat trimis mesajul, poate cineva imi hackuia contul. Ajutati.ma va rog.

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Atata timp cat nu priveste scoala sau profesorii, nu are nimeni dreptul sa se bage. Este problema voastra ce faceti in timpul liber.
Gandeste-te daca iti cunoaste cineva parola. Poate conversatia aceea a fost doar ceva trucat. Posibil sa fi facut un cont cu pozele tale ca sa para ca tu ai vorbit cu acea persoana.

| pufulescu a răspuns:

E o facatura ordinara! Si daca ai fi incalcat vreo lege, e dreptul tau sa afli cine te acuza de ceva, deci trebuia sa iti arate numele baiatului. Apoi, daca tu ai sters conversatia cum zice ea de ce nu iti demonstreaza ce ai facut aratandu-ti conversatia celuilalt, cel ce a primit poza, ca doar nu i-ai sters si aceluia. Si pana la urma despre ce poza e vorba de s-a dus vestea asa sus?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Theodora,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!