| AndresDarie2000 a întrebat:

Vă mai aduceți aminte de Yahoo! Messenger? Ce amintiri vă trec prin minte când auziți de această rețea de socializare?

Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre! happywinking

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Ce melancolie...imi aduc aminte cand se mergea la net caffe ca sa te joci diferite jocuri acolo dar sa intri si pe mess sa discuti cu anumite persoane, unii se 'combinau' din sala cu diferite persoane din orase diferite, isi formau relatii virtuale, cine stie cati nu se pupaceau prin emoticoane cu vreun Cornel, Marian, Marcel, Ion ce aveau vreo 45 de ani si spuneau ca sunt Eveline de 18 ani, bunaciune, toate cele. Am frecventat si eu o perioada net caffe-urile pana mi-am luat un pc vai mama lui dar bun la acea vreme, mi-am pus si net si apoi puteam sa ma joc acasa sau sa conversez pe mess. Imi aduc aminte de BUZZ, Mass-uri, statusuri, conversatii interminabile si scriam toti ca ultimii agramati cu "ke faci?, "bine u?" "stiu" "sho" si emoticoane fara numar. Am pierdut legatura cu anumite persoane de cand s-a inchis mess-ul, nu mai am cum sa dau de ele, mai discutam rar cat timp mai aveam mess, dar ne-am pierdut, oricum mess-ul reprezinta cu brio imaginea anilor 2000 cand societatea incepea usor-usor sa se digitalizeze, ala a fost boom-ul, primul a fost mIRC-ul dar ala e ceva mai vechi si nu-l foloseau toti, pe cand mess-ul era folosit. Tin minte ca se spargeau usor parolele la mess, mai ales daca cunosteai persoana, puteai bloca usor un id daca incearcai sa te conectezi pe un cont si bagai parola gresita, ii bloca aluia contul, prin 2011 parca aparuse o aplicatie prin care bagai id-ul cuiva si apoi ii puneai ce status voiai, cat troll se facea cand aparea statusul scris de tine la profilul altuia si apoi ii ziceai "de cand esti gay?" si d-astea : ) ) ) pe altii ii certau parintii pentru ce aparea scris la ei, te distrai, a fost o retea de socializare nice care starneste amintiri, generatia de azi n-are cum sa stie de ea. Sunt multe de zis despre mess dar ma opresc la astea.

| AndresDarie2000 explică (pentru Drimmero):

Uuuuu-la-la ce roman... laughing Da, bine zis. Eu nu am mers la net caffe niciodată că a avut tatăl meu grijă să-mi cumpere primul calculator la 6 ani (2006) laughing

| Drimmero a răspuns (pentru AndresDarie2000):

Ai fost norocos daca aveai pc de pe atunci, pe vremea aia cine avea pc cu internet acasa era barosan de barosan, erau pline net caffe-urile, uneori nu prindeai loc, veneau disperatii sa se joace sau sa stea pe mess.

| AndresDarie2000 explică (pentru Drimmero):

Da, din punctul ăsta de vedere am fost "norocos".
Doar cu fetele nu am baftă laughing

| Drimmero a răspuns (pentru AndresDarie2000):

Eh, lasa ca o sa ai noroc si cu ele, esti militar, sigur o sa fii curtat pentru statutul asta social, nu-ti fa griji...viata e frumoasa.

| AndresDarie2000 explică (pentru Drimmero):

Bine, panarame găsesc ușor, nu-i problemă. Eu zic o fată bună în general, cum trebuie, la astea zic că n-am baftă. Nici măcar la alea vagaboante n-am succes laughing Și ce dacă am fost militar... fac și facultate în alt domeniu.
Despre asta ce? Crezi că dacă ești militar se învârt femeile în jurul tău? DELOC laughing Nu mai sunt femeile alea de pe vremuri care să le placă bărbații "adevărați", cei curajoși, puternici, etc. Acum preferă papițoi și lasă bărbați buni pe niște sărăcii de oameni (sărăcii- mă refer la caracter, nu la bani).
Când zic "femei" mă refer să fie cu capul pe umeri și mature, nu niște "fete" adică care nu știu ce vor de la viață happy

Dacă e să ai parte de femei, ai indiferent de statutul socialwinking

| Drimmero a răspuns (pentru AndresDarie2000):

Retine un lucru important: Nu toate fetele/femeile sunt la fel, exista din fericire si tipe ca lumea pe placul oricarui barbat, trebuie sa stii unde sa te orientezi, nu le gasesti la tot pasul.

Ziceam de militar pentru ca femeile in general sunt atrase si de statutul social al unui barbat, noi in schimb nu prea dam 2 bani pe asta, nici pe studiile lor, gen daca e curata si arata ok, o duce capul atunci e numai buna, cat timp nu e analfabeta si stirba atunci ne atrage, la femei e mai dificil in schimb.

| AndresDarie2000 explică (pentru Drimmero):

Am înțeles ce ai vrut să zici. Ai dreptate. Dar, lumea e în continuă schimbare (mai ales la fete), așa că femeile nu mai preferă seriozitate (unele din ele), ci doar aventuri.
Am prea multe experiențe neplăcute cu fete. Chiar dacă au observat că sunt în domeniul militar li s-a părut interesant și doar atât. Au zis că sunt drăguț, dar tot pe alții "pierde vară și fără caracter" i-au ales. Și cu fetele cu care am fost în contact erau serioase în general, dar tot pe "bad boy" i-au ales. Deja m-am obișnuit cu asta.
Faza e că nu caut tipe serioase în cluburi ca să zic că nu pot avea parte de ceva bun, ca lumea.

Dar aia e. Dacă o să am parte dr o fată serioasă, foarte bine, dacă nu, ghinion. Decât cu o femeie care să-ți facă viața un chin, mai bine singur.

Important e să fim noi sănătoși și să savurăm o bere împreună happy

| Drimmero a răspuns (pentru AndresDarie2000):

Iti mai dau un sfat ca de la barbat la barbat, lasa relatiile, tu vezi-ti linsitit de viata ta, de hobby-urile tale, lucreaza la persoana ta, relatiile nu sunt indispensabile vietii, nu in asta consta viata, sunt convins ca vei gasi o gagica cum vrei tu candva, nu e cazul de disperare.
Nu trebuie sa iti schimbi personalitatea sau obiceiurile pentru cineva, mai ales pentru o femeie pentru a-i intra in gratii, e o tampenie pe care o fac multi barbati. Alea care prefera bad boy care mie personal mi se pare ca suna penibil termenul. Doar mediocrele prefera d-astia care le bat si le maltrateaza, dar in spatele "atractiei" de genul se afla destule traume care le tin pe loc si se multumesc cu o viata de calvar langa niste ghiolbani, o femeie normala care se respecta cel mai probabil e scarbita de agarici d-astia. Stai linstit ca astia nu-s barbati adevarati, ca tot veni vorba de militari, astia de ii vedeti voi badboy...in caz de razboi sunt primii care isi rup mainile si picioarele ca sa fuga de front dar in schimb fac pe smecherii cand lovesc femeile. Un badboy in termen "ne-badboy" e ala care se descurca in viata, are personalitate, atitudine, atrage si prin fizic si stie sa respecte femeile si in acelasi timp stie sa nu se faca pres in fata lor.

| AndresDarie2000 explică (pentru Drimmero):

Foarte adevărat ce ai zis. Nu disper că n-am de ce. Dacă nu mai puteam fără relații, găseam eu o șteoarfă laughing. Pe mine nu mă enervează că nu am relație, chiar mă bucur că Dumnezeu m-a ferit de femei parșive, egoiste. Mă enervează mentalitatea asta de rahat a românilor în general fie fete sau băieți (societatea să zic mai pe scurt).

Uite, de exemplu mă înțeleg foarte bine cu străinii. N-am nicio problemă. În schimb cu românii, nu mă înțeleg cu oricine happy

| AndresDarie2000 explică (pentru Drimmero):

Mulțumesc frumos pentru înțelegere și ajutor!winking

| Drimmero a răspuns (pentru AndresDarie2000):

Strainii au alta mentalitate, mai ales cei care au trait sub alte doctrine politice, in tarile civilizate de exemplu imbatranirea are cu totul alte conotatii fata de noi, la noi la 70 de ani ti se pune crucea, ei la 75 de ani merg cu bicicleta, merg la alergat, fac sport, nu au vicii, ei se cred tineri si la varsta a 3-a si cumva sportul le da motive sa fie asa.

Cat despre relatii, stai linistit, nu-ti bate capul, ti-am mai zis, relatiile nu-s indispensabile vietii, sunt doar un bonus, alte lucruri conteaza cu adevarat.

| AndresDarie2000 explică (pentru Drimmero):

Așa este. Foarte bine zis. Dar mna, într-o zi o să mă căsătoresc și o să-mi trebuiască relație (normal, una cum trebuie ca să mă pot căsători).

laughing
Dar aia e, o să văd ce se mai întâmplă până atunci happy

22 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Mi-e dor de emoticoane. Poate și de asta rămân pe TPU. laughing thinking

| AndresDarie2000 explică (pentru VoidEternal):

Bine punctat. Măcar aici să mai fie emoticoane rolling on the floor

| raMLesS a răspuns:

Buzz, emoticoane cool devil bee si SCRIS COLORAT oh go on
Mi-e dor de vremurile de odinioara sad

| AndresDarie2000 explică (pentru raMLesS):

Clar... Și eu sunt nostalgic după vremurile alea...

| Nirvanaaa a răspuns:

Clar de fiecare data când aud de Yahoo messenger, îmi aduc aminte de BUZZ.
Oricum era singurul mijloc prin care puteai vorbi cu prietenii pe vremea aia, după ce veneați de afara.

| AndresDarie2000 explică (pentru Nirvanaaa):

Daaa, ce vremuri... Era nebunie cu BUZZ! laughing Bine, mai erau și alte rețele de socializare, dar nu erau populare ca Y! Messenger

| AdioTPU a răspuns:

Desigur. Mi-am făcut cont acolo prin 2008, primul ID. Veneam de la școală și stăteam cate 2 ore pe Mess. Cred că un YM modern e Whatsapp-ul.

| just4ubr2015 a răspuns:

Mircul si yahoo mess au fost cele mai bune creatii socializam de dimineata pana seara la scoala la munca in tramvai acolo am cunoscut niste fete super si 2 dintre femeile maritate laughing