| epvpgj123 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti mai multe despre antrenamentul la sala, si daca ati putea sa-mi ziceti faza cu respiratul prin exemplu, si as vrea sa comentati la ce o sa-ti spun acum de exemplu:ma duc de 6 ori la sala pe saptamana si fac biceps spate, umeri trapez abdomen, piept triceps biceps spate vineri fac picioare si sambata antebratz, dar la unele exercitii de biceps sau triceps sau chiar spate fac mai mult de 12 ...cam 14, chiar 20 la unele de triceps, as vrea sa fiti cat mai sinceri si mai constinciosi va rog pentru ca conteaza foarte mult pentru mine

1 răspuns:
| naf29 a răspuns:

Salut, este important sa stii ca daca esti inca in perioada de crestere (pana in 18-19 ani) nu e de preferat sa te omori asa de tare si asa de des ( 6 zile pe sap, 4 sunt suficiente). Daca iti place sa mergi la sala, schimbi putin programul, faci: Luni: piept Marti: umeri Miercuri: picioare Joi: spate Vineri: brate(biceps, triceps si antebrat). Daca ajungi sa faci 20 de repetari la o serie (corpul tau sa obisnuit cu greutatea) mai schimba exerctiile sau greutatea, sa il soliciti din nou. Abdomenul il poti face oricand (nu exista o zi anume, il poti face si acasa). Ce tine de respiratie e de preferat ca la fiecare repetare sa inspiri si sa expiri. SUCCES. Pentru exercitii si multe altele intra pe blogul meu: http://antrenorpersonal.wordpress.com/