| chiftelutacrocanta a întrebat:

Verific prea mult aragazul sa fie inchis si usile casei sa fie inchise si alte lucruri le verific sa fie bine dar ma deranjeaza acest lucru, pur si simplu daca nu verific aragazul si usile casei si alte lucruri de mai multe ori ma simt foarte rau si imi e frica si imi vin ganduri rele.Cred ca am tulburare obsesiv compulsiva.Merg la psiholog si la psihiatru.As dori cateva sfaturi de la voi care sa ma faca sa nu mai verific atat de mult lucrurile.Ce sa fac sa nu mai verific atat de mult aragazu, usile si alte lucruri? Ce sa fac sa nu imi mai fie atat de frica si sa nu ma mai gandesc la intamplari rele?

5 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Stai calm, si eu sufar de multe lucruri, am anxietate sociala, am avut si depresie, dar am scapat de ea, dar uneori tot mai apare asa fara motiv, iar mai de curand am stat pe ganduri si am cautat pe internet tot felul de informatii, si am ajuns la concluzica ca s-ar putea sa am tulburare bipolara. De ultima parte nu sunt sigur inca, dar partea cu anxietatea sociala si depresia sunt reale. Am si cateva simptome de tulburare bipolara, dar nu sunt 100% sigur. Mereu am stiut ca ceva e in neregula cu mine, dar la asta chiar nu ma asteptam, asta explica multe. Poate mai am si alte tulburari din astea, de care inca nu stiu, dar eu sper ca nu mai am si altceva. Oare e ceva in neregula la faptul ca atunci cand eram mic, imi placea sa torturez orice fiinta pe care puneam mana, indiferent daca era om sau nu? Si acum mai am placerea sa torturez, dar nu animale, ci doar oameni pe care ii urasc laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Am gresit cand am spus ca si acum torturez oamenii, acum nu o fac, dar uneori cand cineva ma enerveaza, imi vine sa il torturez in cel mai rau mod posibil, dar nu o fac, ma abtin.

| OoBunnyoO a răspuns:

Exista doua posibilitati. Fie ignori gandurile respective si te axezi pe altceva, fie continui sa te gandesti la lucrurile respective pana cand ti se epuizeaza gandurile. happy

Cand vine vorba de obiceiuri si de OCD este un cerc vicios pe care este bine sa il rupi. Cu cat vei repeta actiunea respectiva cu atat vei simti nevoia sa o repeti mai mult. Asa ca fie te opresti deodata din a verifica usa, fie incepi sa o verifici din ce in ce mai putin.

Cat despre gandurile negative, cel mai bine este sa le lasi sa curga. Acum depinde ce fel de ganduri ai? Daca nu verifici usa pur si simplu te simti nelinistit? Sau daca nu verifici usa iti imaginezi ca vor intra hotii peste tine sau ca vei muri intr-un incendiu ori cine stie ce alt scenariu? Daca este primul caz, prima optiune cu oprirea obiceiului este cel mai ok. Daca este vorba de scenarii neplacute, lasa gandurile sa curga. In momentul in care vei fi epuizat toate scenariile mintea ta se va opri.

| ℛąin a răspuns:

Îți impui şi te abții o perioadă să nu le mai faci şi o să vezi că nu o să mai simți nevoia. Eu aşa am făcut.