| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a întâmplat vreodată să vă doriți un lucru cu ardoare, dar atunci când îl primiti să vă simțiți jenați, ca și cum nu l-ați merita?

Mie, de exemplu, mi s-a întâmplat de câteva ori. Să îmi dau silința și energia în a atinge un scop, dar în ciuda strădaniei, să nu reușesc iar când îmi pierdusem speranța sau nici nu mă așteptam, să primesc ce doream, chiar mai bine decât mă așteptam și gândeam.
Totuși, când obtineam acel ceva, simțeam o oarecare jenă, că nu mi s-ar cuveni.

De ce apar aceste sentimente?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca jena e de fapt, in aceasta ecuatie, un sentiment generat de sindromul impostorului.Mi s-a intamplat.E extrem de negativ pe termen lung sa nu te mai poti bucura de propriul succes, sa nu-l mai percepi ca atare.Va avea consecinte care se rasfrang si in alte capitole din viata personala.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea mi se intampla.
Pentru ca eu muncesc si am succes, nu esuez si nu i se face nimanui mila de mine, sa-mi dea pe nemeritate laughing

| blackann a răspuns:

Ai mai intrebat 1 data.

| literallythesamebruh a răspuns:

Interpretez acest sentiment uneori pentru a exprima mulțumirea de care dau dovadă când primesc ceva, de exemplu un cadou. Dacă e vorba de ceva pentru care am muncit și îmi trebuie, atunci merit acel lucru pe deplin, fără vreun alt sentiment adițional.