| Elvira82 a întrebat:

Viata mea.
Mereu ne indoim de ce putem face, mereu ne indoim de capacitatiile noastre.
Care sunt oare motivele?!
In primul rand lipsa increderii in propriile puteri, acest lucru este cel mai greu si daca nu il depasesti singur, nimeni nu te poate ajuta.
In al doilea rand lipsa increderii celui de langa tine in capacitatea ta, sincer te demoralizeaza.
Am gresit grav fata de sotul meu, ii cer iertare dar sincer cum sa ma ierte el daca nu ma pot ierta eu..este cel mai greu moment din viata mea, care cred ca s-a terminat.
Se spune ca greseala recunoscuta este pe jumatate iertata, dar eu am sa ma pot ierta vreodata pe mine insumi?
Am mers din greseala in greseala din vina mea. Daca eram sincera de la inceput cu mine si cu sotul meu nu ajungeam aici. Traiesc niste zile de cosmar care simt ca nu se mai sfarsesc si care ma omoara picatura cu picatura. Nu ma gandesc la mine eu nu contez ma gandesc la el si la toata familia noastra.
Nu pot da timpul inapoi dar cu siguranta am invatat ca minciuna nu are un loc bun si ca asta a fost lectia mea de viata.
De ce am ajuns aici:
Din nesiguranta, din singuratate, din lipsa de comunicare.
Ma simteam singura mereu si am cautat sa umplu un gol care nu a fost plin niciodata.
Trebuia sa nu il fortez sa se casatoreasca cu mine, am simtit mereu ca nu asta este ce isi doreste, de cand eram in facultate, dar am stat ca raia dupa el.
Niciodat nu mi-a spus ca sunt frumoasa, niciodata nu mi-a spus ca ma iubeste fara sa il intreb eu. Si totusi am stat 17 ani impreuna.
Am acceptat tot pentru ca il iubeam enorm si inca il iubesc enorm, nu ma crede acum, este normal nici eu nu m-as crede pe mine dar asta este adevarul.
De la an la an devenea tot mai inchis mai putin comuncativ, nu stia decat sa imi zica lucruri care ma durea cand se enerva, imi doream si eu afectiune stiu ca nu este o scuza chiar daca eu am vazut unele conversatii ale lui dar am stat cu cineva de vb care spunea cuvinte frumoase de care aveam nevoie la acel moment. Nu imi doream nimic, doar putina atentie pe care nu am avut-o practic niciodata. Imi pare rau si regret dar sunt sigura ca asta este sfarsitul si nu il condamn. Vreau doar ca vreodata sa ma poata ierta, sa isi gaseasca linistea si fericire pe care o merita. Eu sunt un nimic, facut din nimic si niciodata nu o sa mai pot sa fiu un om normal. Sa ma ierte Dumnezeu si sotul meu. Sotul meu pe care tarziu mi-am dat seama ca este universul meu, ca este inima mea si ca din toata fiinta mea il iubesc infinit. Asa nu pot sa mai stau inchisa in casa fara sa vb cu nimeni de 5 zile..si cu geanta la usa. Va rog cine vrea sa vb cu mine.

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Imi dai fundita? Apesi in dreptul raspunsului meu pe fundita si asa raspunsul meu va aparea cel castigator. Incearca sa-mi dai fundita daca vrei desi s-ar putea sa nu mearga pentru ca abia te-ai inscris recent pe TPU.

Cu placere happy

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca majoritatea nu se indoiesc, din contra traiesc in ignoranta

| Steregoi a răspuns:

Nu am înțeles ce ai greșit decât ca ai iubit un om care nu îți acorda suficienta atenție. Insa de fapt nici asta nu este o greseala. Dumnezeu iubeste o lume pe care ar fi putut sa o distruga de mult in speranta ca unii sau chiar toti se vor intoarce la El. Insa si Dumnezeu are limite pentru ca a stabilit un timp cand va distruge acest sistem corupt condus de Satan. Daca nu ești căsătorită cu el si nu ai făcut niciun legământ de casatorie cu el pana la moarte atunci nimic nu te obliga sa ramai in continuare cu el in condițiile descrise de tine. Insa daca ai făcut un astfel de legământ si el nu l-a încălcat pentru alta femeie nu ești libera decât daca s-a culcat cu alta femeie. Daca s-a culcat cu alta si tu te-ai culcat cu el după se considera ca l-ai iertat si nu ești libera de legământ. Daca se culca in continuare cu alta si tu nu te mai culci cu el atunci devii liberă de acel legământ înaintea Lui Dumnezeu in care observ ca crezi.

Referitor la încrederea in forțele si capacitățile tale nu uita ca acestea sunt de la Dumnezeu. Oamenii buni suferă pentru ca cei rai sa nu vadă calea salvării pentru ca ei aleg hotărât sa nu renunțe la faptele lor rele.

La fel s-a întâmplat cu răul faraon care a pierit in apele Marii Roșii pe timpul lui Moise.

Ai vreo afecțiune grava? Daca nu poți considera ca toți oamenii provin din Adam si Eva si au capacități si potențiale egale chiar daca unii excelează după preferință intr-un domeniu in timp ce ceilalți in alt domeniu. Credința ca Dumnezeu e drept îți poate da încrederea ca oamenii sănătoși au capacități si potențiale egale. De ce ar fi altfel in cazul tau?

| Elvira82 explică (pentru Steregoi):

L am inselat, am regretat din prima secunda. Am vrut sa termin. mi-a fost frica sa ii spun, a aflat de la cel cu care am fost..pentru a se razbuna pe mine.

| Steregoi a răspuns (pentru Elvira82):

Este necesar sa-ti gasesti raspunsuri la motivele pentru care l-ai inselat. Pentru ca nu-ti acorda suficienta atentie? Ai discutat cu el problema? Probabil el ar fi fost mai atent. Acum dupa ce l-ai tradat puteti restabili relatia doar daca voi amandoi credeti in Dumnezeu si daca el poate trece peste ce ai facut. E valabil ce am spus mai inainte insa cu tine faptasa tradarii. Daca vrei sa restabilesti relatia cu Dumnezeu si cu el nu e cazul sa te invinovatesti peste masura. Dumnezeu iarta pe cei ce se caiesc si cauta sa se intoarca la El abandonand pacatul. Daca el te iubeste te va ierta. Insa daca nu te va ierta e dreptul lui potrivit dreptatii si moralitatii stabilite de Dumnezeu in om. Dragostea fara dreptate nu exista. Nici dreptate fara dragoste nu exista. Daca el nu te iarta iti ramane speranta la Dumnezeu ca El te va ierta. Orice pacat are consecinte rele. Dar credinta in valoarea jertfei Lui Hristos te va purifica moral si te va ajuta sa-ti continui viata chiar daca el nu te va ierta. Daca el nu te iarta in ciuda eforturilor tale de a restabili relatia atunci esti libera sa iti cauti alt partener pentru ca ai facut tot posibilul sa restabilesti relatia insa el nu te-a iertat. Daca s-a culcat cu tine dupa ce a aflat inseamna ca te-a iertat si nu esti libera moral sa iti cauti alt partener.

| Elvira82 explică (pentru Steregoi):

Mumtumesc pentru toate raspunsurile dumneavoastra

| Steregoi a răspuns (pentru Steregoi):

A mers. Multumesc *

| Steregoi a răspuns (pentru Elvira82):

Imi dai fundita? Apesi in dreptul raspunsului meu pe fundita si asa raspunsul meu va aparea cel castigator. Incearca sa-mi dai fundita daca vrei desi s-ar putea sa nu mearga pentru ca abia te-ai inscris recent pe TPU.

Cu placere happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cu ce i-ai gresit atât de mult incât te consideri un ‘nimic’?
Ai aruncat berea din frigider?

| Elvira82 explică (pentru anonim_4396):

Da cam asa..am aruncat viata mea si acum astept iertare.

| Helas a răspuns:

Stai linistită asa sunt 99% dintre femei, mandria iti alimentează toate gandurile astea, dacă ti-ar parea rau sincer el ar simti si te-ar ierta, asa nu vrei decat sa te victimizezi.

| Elvira82 explică (pentru Helas):

Multumesc pentru comentariu.

| Helas a răspuns (pentru Elvira82):

Asta esti tu acum, dar e plin cerul de oameni care au fost mai rai ca tine, nu te vaicari fă ceva să indrepti, cand iti va parea rau cu adevarat va veni si iertarea lui altfel doar ne laudam ca ne inselam barbatii pe TPU.