| Jus7t a întrebat:

Voi ați folosit vreodată afirmații/mantre? V-au ajutat cu ceva, ce părere aveți de ele?

Răspuns Câştigător
| Totenkampf a răspuns:

Teorema lui Thomas: "dacă oamenii consideră o situaţie ca reală, ea devine reală prin consecinţe" - cred că se acceptă și asupra individului în sine. Sau cum a zis Ricoeur: "Nu exista un real social anterior simbolizării.", deci da, cu cât dorința este de durată și în creștere, cu atât profeția este pe cale să se materializeze.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Am folosit.

| Jus7t explică (pentru sadrian46):

Și.v-au schimbat viața în bine?

| sadrian46 a răspuns (pentru Jus7t):

Mi-au schimbat viața.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Avand in vedere ca functioneaza ca o luare la cunostinta a anumitor lucruri, in funcie de fiecare dorinta in parte, chiar ca o autosugestie, da... m-au ajutat si ajuta in general happy

| Jus7t explică (pentru DoarBogdan):

Ai spus că te ajută, crezi că ai putea să dai un exemplu cum le folosești tu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Jus7t):

Sau hai sa facem referire la niste afirmatii, deduse pe baza a mai multor legaturi, sub forma de dorinte, rugaciuni, sau lucruri pe care le consideram adevarate, ne impunem ca sunt adevarate si vrem sa fie adevarate.
Nu folosesc chiar definitii si cuvinte exacte luate de undeva, ci pur si simplu imi spun ce as vrea si cum o sa fie.

Era o carte, "Puterea subconstientului" - Joseph Murphy, aici se explica foarte bine cum functioneaza aceste lucruri, desi cam in exces cu exemplele citate, ma gandesc ca fiecare om poate sa isi faca propriul sau "sistem".

Deci daca ai ceva de facut, ceva de care sa treci, il analizezi, stii ce ai de facut sa il treci, faci acel lucru, seara iti spui ca "o sa trec peste asta oricum, este ca si trecut" big grin sau "o sa fac asta, sunt asta, gandesc asta, ma simt asa".
Cum imi place mie sa spun, omul este ce vrea sa fie, daca el vrea sa fie fericit, este fericit.
Ar trebui sa multumim si sa fim multumiti pentru ce am facut intr-o anumita zi, si sa ne gandim la ce o sa facem in continuare.

| J0B0MAT a răspuns:

Da. În general ajută să ai o gândire pozitivă, să te concentrezi pe părţile bune, nu pe cele rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
O parere proasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Având uneori probleme cu narcisismul fix afirmații de încredere în sine nu am nevoie. Ar agrava problema. Pentru cineva cu probleme cu încrederea în sine, bănuiesc că sunt bune.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Pot fi folosite oricum din ce am înțeles, nu sunt doar pentru încredere. thinking