| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce alegeti? Real sau Uman? De ce? Argumentati happy Si daca vreti... ce contin acestea?
Ex:
Uman=Istorie nu stiu ce laughing
Real= Matee.nu stiu ce laughing
Materiile.puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Profilele de real nu sunt pentru "putori"(sper ca ai inteles ce vreau sa spun,trebuie sa te straduiesti putin cu materiile de profil,dar la celelalte e mult mai usor).Cat despre uman? E foarte usor si nu ai treaba decat cu limbile straine si romana (de obicei). Problema este ca dupa terminarea liceului la un profil uman, nu poti urma orice facultate vrei, insa la real optiuniile sunt mai multe. Oricum realul nu e pentru toti.

| floryynnel a răspuns:

Salutare, pai Real contine: mate, inf, chimie, fizica, biologie
iar Uman: rom; franceza si engleza, stiinte socio-umane(geo, istorie.).
In general, Real este partea exacta(stiinte exacte) si Uman invers.
Eu de ex, sunt pe partea Real, nu sunt bun la vorbarie, depinde de fiecare ce-l atrage, eu in h de ro(literatura, la cele de gramatica sunt as) ma plictisesc, la fel in h de ist si geo, la ele mai mult tocesc, nu prea inteleg, dar la bio/fizica/chimie stiu lectia din cls. Succes!

| xxDudaxx a răspuns:

Eu am ales real, deoarece ai mai multe optiuni pe viitor si vei fi pregatit/a pentru o "gama" mai larga de universitati.Alegerea este numai a ta si trebuie sa pui in balanta talentul si inclinatia catre materiile care iti plac.Ce pot sa iti spun despre real este de doua feluri mate-info sau stiinte ale naturii.La mate-info faci mai multa matematica, informatica, fizica, biologie si chimie, iar profilul de stiinte este bazat pe mai putina matematica decat la mate-info si mai mult pe fizica, chimie si bio.Despre profilul uman pot sa iti spun si ca acesta este impartit in 2 categorii filologie si sociologie, filologia are la baza romana, istoria, geografia, latina, limbiile straine si materii precum logica psihologia, iar despre sociologie nu sunt asa bine informata, dar cred ca este asemanator filologiei. Funda?