| J0B0MAT a întrebat:

Voi ce credeti? Cand renunta cineva la propria persoana?(daca renunta).
Atunci cand renunta la viata? Atunci cand renunta sa lupte pentru dorintele sale? Atunci cand se lasa prada gandurilor negative? Etc...

Dau funda si voturi.happy

Răspuns Câştigător
| Heärt_Brøken_1997 a răspuns:

Trec prin asta si e tare greu... stiu ca nu e bine sa ajungi la extreme, dar pana la urma te saturi de tot! ...nimeni nu te asculta, nimeni nu iti intelege durerea si toti te cred "nebuna" si iti spun ca ar trebui sa te duci la un psiholog... dar ei nu vad ca nu eu sunt cea cu probleme, ci ei. Eu le.am aratat ca sunt slaba si fara speranta, iar ei au profitat...lor le face placere sa ma vada suferind....si uite asa ajungi sa te urasti total ....sa vrei sa dispari de pe aceasta lume crezand ca va fi mai bine....ca nu vei mai avea probleme si nu vei mai suferi ....stiu ca nu e bine sa faci chestii din astea...dar ajungi intr.un punct in care cu adevarat nu mai suporti...

| J0B0MAT explică (pentru Heärt_Brøken_1997):

Te inteleg.Si eu am trecut prin ceva de genu.E foarte greu.sadInca mai am momente cand cad in depresie, dar incerc sa raman pozitiva.
Sper sa gasesti si tu forta interioara sa treci peste toate si sa iti gasesti fericirea!happy

Intrebarea am pus-o pentru ca am tot vazut in ultimul timp persoane deprimate, care se gandeau la sinucidere.

Si multumesc pentru raspuns!

| Drimmero a răspuns (pentru J0B0MAT):

Sinuciderea reprezinta o lasitate interioara, stiind ca nu poti trece peste probleme doar parsiveste, asta insemnand sa-ti iei viata. Viata e frumoasa, chiar daca e si nedreapta, dar daca tot timpul pozitiv ai gandi, totul este perfect!

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu chiar,daca citesti fiolozofia budista in care dorinta este explicata,se spune ca dorinta te supune suferinteti vieti, budismul este abolirea dorintei pentru a avea fericirea eterna,desigur un om fara dorinte, interese nu vede un sens,scop in viata,i ramane doar sinuciderea atat, in viata nu trebuie sa te predai niciodata, viata e o lupta, din pacate noi majoritatea ne dam batuti de multe ori fara a lupta, vezi das expriment filmul, daca omul de mic e crescut sa se considere inferior i se va implanta aceasta gandire de om inferior si invers e valabil

uite
http://dezvoltarea-personalitatii.blogspot.ro/search/label/BUDISMUL

| Drimmero a răspuns:

Este o persoana slaba psihic, nu accepta realitatea si nu isi accepta limitele de muritor de rand! Niste incuiati care au impresia ca viata este o jucarie, daca nu au ceea ce vor renunta la viata fara sa incerce s-o descopere singur/a.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca o persoana care a pierdut totul. Si mie mi s-a intamplat oarecum, dar nu chiar asa de rau.

Cineva renunta la propria persoana doar atunci cand este nebuna, sau daca nu mai are nimic pentru care sa traiasca.
Dar ele nu gandesc corect. Dar, la o stare asa ca alor, nu prea ai ce sa le faci

| R0R0 a răspuns:

Sau cand incearca sa para ceea ce Nu e

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Atunci cand se obinuieste sus si este mandra de sine.
Astia cand coboara jos, nu se simt bine, si lucrurile acestea aduc manifestari de acestea.

Si cei de jos, se pot gandi la jucrurile se sus.
Secretul este sa iti accepti defectele, umilinta, iar cand cineva vorbeste de ele sa fi atent.
1Sunt persoane care au intentia sa iti produca durere, aceste persoane spun adevarul, dar nu au caracter.

2 SUnt persoana care poate poate vorbesc de defecte, dar sunt sincere, si au caracter, vad sufletul.
Acestia sunt medicamente pentru persoanele cu defecte.

II ajuta sa constientizeze ca au probleme, si ii accepta asa cum sunt ei.
Pentru eu armonia este mai importanta si caracterul.

Cred ca am c-am deviat putin de la subiect, se intelege atunci cand cineva renunta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand e o persoana lasa si egoista eu inteleg ca in acele momente esti inconsteint si ti la dorinta aia de a te sinucide dar daca ai gandi la rece si ai vedea ce lasi in urma te-ai mai gani odata daca merita.
De ce zic egoista? Pai gandeste-te te-ai sinucis ce se intampla dupa daca tat tau va deveni aloclic totusi ii moare un copil se gandeste cu ce am gresit de ce nu i-am fost alaturi offff ce sa ma mai fac mama ta adica vorbesc la persoana ca si cum as vorbi cu cel care are de gand mama ta cum va reactiona dar frati? Si sa spunem ca te arunci in fata masini nu te nenorocesti doar pe tine ci si viata peroanei soferului poate nu intra la puscarie ca te-ai aruncat tu dar ramane cu sechele asta pot spune.
Si lasa pentu a nu iti infrunti viata si greutatile de obicei dupa furtuna vine soarele te pregateste dumnezeu pentru altceva si sa stii sa apreciezi.
Dar serios daca te sinucizi faci viata mai buna cuiva?
Sau daca te mutilezi peroanele care te vor aduce in acest prag le creste inima ca leai facut placerea si mai tarziu vei regreta asa ca nu are rost.

| papuciirupti a răspuns:

Cand renunta o persoana la ea insasi? atunci cand apar dezamarigi prea mari. dezamagirele apar deoarece are asteptari de la alte persoane. are asteptari deoarece se cunoaste pe ea si crede ca toti sunt la fel, dar din pacate se inseala amarnic. sau poate e o fire mai 'imaginara' are o lume in capul ei si cand se loveste de realitate e cam rau si renunta, nu renunta din prima, renunta la dezamagiri repetate.

nu mai crede in nimeni (exclus familia si persoanele dragi) si asteaptate ca toti o sa iti vrea raul pentru ca asta e realitatea. trage pentru el nu pentru tine. nu pune tot la suflet si mai si injurai cand vezi ca se intorc de parca nu ar fi facut nimic.
inca ceva mai important, nu uita lectia pe care o inveti ca ai suferit degeaba si nu te opri la fiecare javra ca nu o sa mai ajungi in veci la 'succes'.

cu cine ti-a gresit sa nu mai fii buna ca o sa isi bata joc din nou, mie majoritatea mi-au spus ca sunt dintr-o bucata dar nu e adevarat, sunt asa deoarece m-au fript ei o data si acum e randu meu ca in timpwinking sa ii frig de trei ori. laughing (razbunarea e arma prostului, dar diferenta dintre prost si destept e ca desteptul stie cand sa faca pe prostu')

| denisadr a răspuns:

Renunta la propria persoana, la viata cum ai spus tu probabil pentru se simte atacat de vei din jur, nu isi gaseste locul in anturajul in care este. Asta înseamnă că a intrat in depresia ca nu se marii poate regăsi ca nu isi ma ai gaseste fericirea interioară, ceea ce este greu, înseamnă că esti o persoana emotivă care se teme, si eu ma trecut prin astfel de stari dar trebuie să iti găsești un motiv pentru care sa lupți. Unii reușesc să se regăsească prin muzica si desen, spre exemplu muzica rock si metal este cunoscuta drept fiind a țărăniștilor, dar nu multi stiu ca asteapta respectivele persoane asculta aceea muzica pentru mesajul caree te face sa lupți, Nu in Salam care spune pe unde vin dusmanii, la fel si hip hop ul te face sa te gândesti ca societatea e bolnavă, iti arat cum persoanele de langa tine isi bat joc, se gandesc ca a sunt vei mai buni, lupta pentru ei dar nu se gandesc ca o sa aiba ei cea mai tare masina, dar daca nu sunt străzi pe care sa conduci... Nu ai cum să te lasi singur gândurilor negative doară pentru ca te ai gandit ca asa o sa fii in evidenta... consider că aici este vina oamenilor care e nu se gandesc decat la sentimentele lor si vor sa aiba doar profit, care calcă pe morminte sa e fie bine.

Sper sa nu ai parte de asa ceva. happy

| BalaurulRoman a răspuns:

In primul rand ca sa fii in stare sa renunti la viata trebuie sa ai o inima buna, nu o sa vedeti vreodata un nenorocit care sa se sinucida, in al doilea rand nu avem dreptul sa ii judecam nu sunt niste lasi nu sunt nici incuiati sunt oameni la fel ca noi care din pacte au avut ginionul sa piarda tot ce iubeau, tot ce ii faceau fericiti, sa isi piearda ultimul vis pe care il mai aveau si un suflet fara vise moare