| raMLesS a întrebat:

Voi consumati cafea?
Care este cafeaua voastra preferata si cate linguri puneti? Eu mai consum uneori, gen inainte de sala, dar cand o fac o fac foarte tare, pun 2-3 linguri mari la o ceasca de cafea si e cafea d-aia strong 5/5 (fortuna, doncafe d-astea consum, toate mi se par la fel la gust cu mici diferente)
Apropo, beti cafeaua cu lapte sau fara? Parerea mea e ca doar femeile beau cafeaua cu lapte, un barbat adevarat o bea simpla, chiar si fara zahar daca e cazul.

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Jacobs e preferata mea, tot 3 linguri pun, dar la o ceasca de marimea celei de ceai gen, nu la ceasca mica, nu merg la sala, dar practic calisthenics, si intr-adevar, inainte de antrenament e forta cafeaua. Si in ceea ce priveste laptele in cafea, nu te defineste a fii barbat faptul ca bei cafea cu lapte sau nu, asta e absurd laughing, dar daca faptul ca o bei neagra ca noaptea si fara zahar, te face sa ai o parere buna despre tine, e un boost mental care ti-e benefic.

| doctorandus a răspuns:

Dap, beau 4-5 espresso pe zi, fara lapte si fara zahar.

| Freya1 a răspuns:

Eu am băut cafea dar în general doar 3in1, sau rar la filtru când mergeam la mama.Sincer nu prea mi-a plăcut niciodată si nici nu i-am găsit rostul, asa ca treptat am renunțat la ea și după oricum am aflat ca am probleme cu inima asa ca...

| FreddieM a răspuns:

Mare băutor. Beau doar dimineața un capuccino, si multe alte milioane de bărbați îl beau, deci teoria ta pica. Ca si cafea, beau doar espresso, 30ml, fara zahar, in weekend 4-5 pe zi.
Cheers

| raMLesS explică (pentru FreddieM):

La tine se accepta daca zici ca bei 4-5 expresso-uri pe zi, totusi, mi se par cam mici cantitatile, (un barbat alpha 100% bea 4-5 expresso-uri pe zi dar minim 50ml pe fiecare, tu esti un omega, mai ai de lucrat)

| FreddieM a răspuns (pentru raMLesS):

Nu știam ca asa devii Alpha. Mult spor la cafea.
Dar hai să-ți spun ceva amice. Concentratia si gustul se diminuează cu cât e mai lung espresso-ul. Afirmatia ta îmi creează dubii despre cunoștințele tale despre ce e cafeaua adevărată.
Cheers

| raMLesS explică (pentru FreddieM):

Nu si daca pui toata punga de cafea la aia 300ml de apa.
Cheers

| FreddieM a răspuns (pentru raMLesS):

1.Nu-mi fura Cheers-ul
2. Ca să faci un espresso, trebuie folosita o determinata cantitate de cafea, la o anumita presiune. 7 grame de cafea, la 9 bar presiune. Altfel preparata nu se mai cheama espresso.
Cheers

| raMLesS explică (pentru FreddieM):

Cafeaua cea mai buna se face la ceaun in salbaticie, pe -5 grade.
Bei o gura de cafea la -5 grade nimic nu-ti mai trebuie.

| 120bulevard a răspuns:

Da, combinat cu o palma de sare de himalaya, face minuni.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Nu consum.