| anonim_4396 a întrebat:

Voi oferiți locul în autobuz bătrânilor?

Eu le ofer, nu mă deranjează să stau în picioare. Înainte nu le ofeream locul, dar acum mă gândesc că au muncit la viața lor și merită.

10 răspunsuri:
| Continchiscontsters a răspuns:

Da ma scol imediată și de nu sta el acolo eu nu ma pun pe locul ala știe ce a tras omul ala la viata și trăit și stai eu pe scaun și el în picioare unde sa pomeni asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lui i-au murit părinții.

| RAY a răspuns:

Eu cunosc bătrâni cu chef de cearta care se plimba toata ziua cu autobuzul, și eu am avut părinți in varsta dar lor le era rusine sa stea jos, eu las locul desigur dar uni sa stii ca nu accepta si culmea sunt in carje și mi mila de ei indiferent de varsta

| Continchiscontsters a răspuns:

De multe ori pățesc sa dau loc oamenilor în Vârstă da nici unul nu se așează și rămână ca prostul în picioare mereu și nici de rușine nu ma mai ajes pe scaun poate îl apuca pe ăla ca vra sa se pună pe scaun laughing))

| LordCristobal a răspuns:

Din bun-simt de multe ori cedez locul meu batranilor din autobuz.
Dar daca vine un batran cu chef de cearta si scandal atunci chiar nu o sa cedez locul meu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici măcar nu mă așez.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Eu stau întotdeauna în picioare în autobuz, deci n-am ce oferi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de bătrân.
Unii au niște mutre de i-aș da jos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

rolling on the floor

| r0bin3t a răspuns:

Cei 7 ani de acasa te invata sa oferi locul tau unei persoane care are nevoie de el. Nu are importanta ca este copil, adolescent, adult sau batran. Prioritara este persoana care nevoie de locul acela in momentul respectiv. Spre exemplu: cine merita locul pe scaun, un batran care s-a trezit de 20 de minute si se duce la piata sau un tanar de 20 de ani care tocmai a iesit din tura de noapte de la brutarie (unde nu poti dormi)? SAU un batran care se duce la doctor VS un student de 19 ani abia iesit din club? SAU un copil care se intoarce de la scoala VS un adult care merge la munca? Exemplele pot fi infinite... Eu in continuare sunt de parere ca primeaza persoana care are cea mai mare nevoie in momentul respectiv... Si cu peste 45 ani de mers cu transportul in comun (inainte de a fi STB a fost intreprinderea Metroul in 1970 infiintata si 1979/1980 deschisa) va pot spune ca am vazut mai multi batrani cedand locul celor mai tineri decat viceversa.
P.S.: acest lucru se aplica si in viata: Intotdeauna exista cate o "cea mai importanta persoana" in functie de timp, spatiu si conjunctura.