| alin6556 a întrebat:

Voi pe cine ati apreciat in al doilea razboi mondial, nazistii sau comunistii lu Stalin? Cine era favoritul si cine era mai convenabil sa castige? Noi romanii eram bogati daca castiga Hitler? Nu am fi avut comunismul,nazistii erau la putere dar nu stiu ce s-ar fi intamplat, cred ca doar noi romanii o duceam bine, restul? Dar trebuie analizat bine, trebuie sa dam la o parte faptul ca Hitler era nebun, trebuie sa ne uitam la ce beneficii erau daca castiga, nu insasi personalitatea lui, ca de exemplu putem sa avem un lider la putere care e impulsiv si care are legi aspre pentru cei ce incalca legea, dar in rest sa mearga totul bine si frumos.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Nu imi plac nici comunistii nici nazistii, ambele ideologii au omorat multi oameni nevinovati.Dar intre cele doua nazismul ar fi raul mai mic.
Daca Hitler castiga razboiul Romania era de partea tarilor invingatoare probabil am fi avut o situatie mai buna decat in comunism.Cred ca am fi fost o tara gen Spania lui Franco, o dictatura militara cu economie capitalista.
Oricum comunismul ne-a tras in jos in multe privinte si daca castiga Hitler razboiul Romania era o tara mult mai dezvoltata decat in actualul prezent.
Probabil am fi avut si noi autostrazi pentru ca Hitler ar fo construit autostrazi in toata Europa, sa nu uitam ca a contruit autostrazi si in Polonia.Singura parte nasola pentru noi ar fi fost ca pierdeam nord vestul Transilvaniei chiar daca aveam Basarabia si Bucovina de Nord.
Noi am fi dus-o bine intr-o Europa co troloata de nazisti dar pentru popoarele slave ar fi fost un chin sa traiasca sib nazisti.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Era o legatura buna intre antonescu si hitler ceea ce inseamna ca tara noastra ar avea tratate bune cu reichul, dar cum a fost sa fie invers Romania si-o ia pe la spate din toate colturile

| alin6556 explică (pentru mgtow):

Pai noi noi romanii nu aveam comunismul daca castigau nazistii, dar asta e, Hitler cand eram cat de cat pasionat de istorie era mai strateg, era mai destept decat rusii.

| LordCristobal a răspuns:

In al doilea razboi mondial i-am apreciat cel mai mult pe finladezi care si-au aparat eroic tara de invadatorii rusi si pe greci care i-au umilit pe italieni.