| Florentina9210 a întrebat:

Voiam demult sa pun aceasta intrebare.

Voi ce fapte bune faceti in viata de zi cu zi?

Eu de exemplu decate ori merg in oras la cursuri sau unde am treaba, trec pe la biserica aprind doua lumanari, una la vii si una la morti. Ma gandesc ca lumina este importanta pentru orice suflet.
Cand ma trimite mama la magazin sau chiar si cand mergem impreuna si intalnim pe drum un catel, ii aruncam o felie de paine ca ma gandesc ca e un suflet chinuit. Si cand ii vad pe ai mei ca stau cu mancarea la nas, imi spun in minte ca totusi in aceasta lume e atat de multa nedreptate.

Răspuns Câştigător
| RorySan a răspuns:

Hi
Fapte buna fac.Dar nu in fiecare zi.Fac cand pot si cand se iveste ceva.
La biserica ma duceam mai mereu acum ma duc mai rar, deci puneam mereu lumanari...
Mai ajut persoanele la nevoie sau daca cineva are nevoie de mine urgenta daca pot intotdeauna voi ajuta.
S-au cand mai sunt copii bolnavi si trebuie sa stranga bani pentru operatie ajut si cum pot.
C-am atata.Niciodata nu voi lasa pe cineva la nevoie pentru ca stiu cum este sa nu ai nici un ajutor din partea nimanui.

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ajut o baba sa treaca drumul, mai dirijez soferii sa bage in rampa sau sa parcheze cand e vizibilitate redusa, o vorba utila legata de servici

| RAY a răspuns:

Sincer mereu cand fac ceva bine simt ca persoana respectiva tia batut joc de mine, cateodata mai ajut pe uni dar vad numa monstri umani atat

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Adevarat. Insa nu trebuie sa ii bagam pe toti in aceeasi oala. Sunt oameni intre oameni. Daca am avut norocul noi sa dam doar de scursuri, a fost intr-un fel o lectie.
P.s: cum e vremea in Timisoara? E mai frig? Sa stiu cum ma imbrac.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Ai dreptate 1 la un milion e si ok, e foarte naspa ploua rece azi a fost doar 10 grade

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Asa si aici. Ploua bate vantul. Nasoala vreme. Trebuie sa ma imbrac mai gros cand voi pleca.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai ce faci prin Timisoara?

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Iubesc orasul asta. Aici locuieste o persoana draga mie, care m-a ajutat mult. De abia astept sa il revad! Numar zilele.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Drum placut, ma bucur sa aud asta

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Multumesc Ray!

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

Nu prea fac fapte bune.

Poate doar cand imi ajut prietenii cu tigari.

| Florentina9210 explică (pentru Deaad):

E si asta ceva...

| Deaad a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu prea sunt milos.

Nu as aprinde lumanare la morti pentru ca nu ajut pe nimeni.
E doar egoul meu.

La un caine vagabond cred ca i-as da de mancare, dar la un om vagabond, l-as scuipa daca imi cere bani.

Nu prea suport mila chiar daca o simt si incerc uneori cu greu sa o ignor.

| Florentina9210 explică (pentru Deaad):

Animalele nu au nicio vina ca oamenii sunt cum sunt. Ele merita un colt de paine. Si sunt recunoscatoare. Un om te uita daca ii faci un bine.
Asa nici eu nu ii suport pe aia care cer bani. La munca cu ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-as putea sa-ti raspund asa cum ai vrea tu sa-ti raspund la aceasta intrebare, deoarece faptele bune, in opinia mea, nu se spun. E foarte frumos ca faci lucrurile astea, dar ele nu trebuie spuse, trebuie facute si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte faceam zilnic multe fapte bune, lucrand cu jumatate de norma pe sectia de terapie intensiva, ca femeie de serviciu, aprindeam multe lumanari, inlesnindu.le trecerea dincolo.Acum trebuie cerut aviz de la ISU cu o luna inainte.A ramas in picioare doar varianta cu :"din bucata mea de paine, am hranit un om si.un caine". Sunt exact ca tine, miloasa.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Amuzant raspuns, ce sa zic. Ai potential!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Iti multumesc foarte mult.Am nevoie de incurajari.De fapt,asa imi zice si profesoara de logica de la seral, ca am potential. Daca.mi mai zice inca o persoana, dupa ce termin seralul, ma inscriu la facultate. Vreau sa le demonstrez unora care nu dau doi bani pe mine, ca am valoare.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Bafta, atunci. O sa ai nevoie!

| Californication a răspuns:

Ajut si eu anumite persoane cum pot dar nu trebuie sa scriu aici cum ca sa ma simt mai bine. Fata de altii ca tine

| Florentina9210 explică (pentru Californication):

E ceva gresit ca am dat exemple? Ma gandesc ca unii pot invata ceva din asta. Nu trebuia sa dai un raspuns asa sec. Mai bine l-ai fi tinut pentru tine. La faza cu '' ajut si eu anumite persoane'' asa puteam saspun si eu ca am fost pe Everest. Insa, pe mine ma interesa in mod cert ce fel de fapte bune faceti. Dar nu esti obligat sa dai un raspuns daca nu il ai.