| mgtow a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un bilet de la cfr-calatori online si nu ma lasa cand introduc datele care vin pe cardul bancar. O fi din cauza ca nu mi s-a activat cardul pentru ca mi s-a spus ieri la banca ca nu pot cumpara online pana nu imi vine o parola prin posta?
http://i.imgur.com/ayKoT.png

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Sigur asta este motivul, cardul nu este activ, e ca si cum nu ar exista. Dupa ce-ti vine pin-ul prin posta trebuie sa bagi cardul intr-un bancomat si sa bagi codul pe care l-ai primit prin posta si dea-bia atunci se activeaza si-l poti folosi la orice.

| mgtow explică (pentru mixxjim):

Activarea nu o fac pe loc si cand ajunge codul acasa pot cumpara? Doar pinu ala e folosit cand cumpar online, la biletele de tren nu il cer, e o aiureala faza asta.

| mixxjim a răspuns (pentru mgtow):

Pinul nu ti-l cere pe internet, e drept, dar introducerea acelui pin intr-un bancomat la prima utilizare face de fapt legatura intre acel card, cu numarul pe care-l are si contul din banca, acum nu este facuta acea legatura, deci nu se pot lua bani din contul tau, de aceea nu merge.

| mgtow explică (pentru mixxjim):

Eh, am scos bani din bancomat inainte, are cod dar imi da unul pentru cumparaturi online, eu cred ca ala e pentru a accesa datele cardului pe site-ul unde am contul bancar.

| mixxjim a răspuns (pentru mgtow):

Da, e o chestie suplimentara de siguranta pentru operatiuni pe net, daca pierzi sau ti se fura cardul nu-l pot folosi pe net pentru ca nu au acel cod