| Shadow136o a întrebat:

Vreau sa va întreb... Visele sunt clasificate ca fiind ceva important în viata voastra? Ele ne transmit ceva? Întreb asta pentru ca încep sa am niște vise foarte ciudate care nu au sens. Iar partea cea mai interesanta e ca simt acel vis de parca as fi în el, parca îl simt pe pielea mea dar știu doar ca e în mintea mea și ma atinge puternic din punct de vedere psihic. De exemplu, aseară am visat o fata...eu nu am treaba cu ea în viata reala deși are legătură cu un bun prieten, iar în vis ne îmbrățișam și spun sincer ca simțeam acea îmbratisare, acea dragoste, acea liniște sufleteasca. Am simțit asta și în vis, dar simt asta și acum când povestesc.
Visele au un puternic impact asupra stării mele, deși multe din ele parca nu au sens, adică îmi pun întrebarea "De ce am visat eu asta? Ce e cu visul asta?"

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Visele sunt doar vise de noapte, imaginare si fara importanta, care nu ne afecteaza viata noastra reala.

Visele nu ar trebui sa aiba nici un impact asupra sanatatii tale, ca sunt aparute doar din IMAGINATIE si nu ti se intampla nimic in viata reala!

Nu merita nici macar sa te gandesti de ce le visezi...fiidca nu face sens sa-ti pierzi timpul cu ceva IMAGINAR si IREAL, care nu se va intampla niciodata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Când visez, și asta destul de rar, până ajung la bucătărie sa fac o cafea am și uitat. Așa că visul înseamnă nimic pentru mine.

| VoidEternal a răspuns:

Clasificarea ți-o faci singur. Din punct de vedere științific nu au vreo însemnătate aparte. E doar golirea memoriei "cache" a creierul.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista vise premonitorii și vise lucide. Eu le-am avut și le am pe ambele. De multe ori, ceea ce visam noaptea devenea realitate după un timp.
Trebuie să știm să interpretăm visele corect că să le descifrăm mesajul.

| AlexCris a răspuns:

Pai in primul rand, aici vorbim de subconștient asupra care nu avem control. Visele in mare parte sunt o creație a creierului pentru eliberarea sa de informațiile inutile pe care pe primim zilnic pentru a face loc informațiilor utile sa fie memorate. Dar, in contextul in care tu visezi o tipa cu care nu ai nici o legătură dar pe de altă parte ai momente intime în legătură cu ea. Înseamnă ca deții sentimente față de ea de care tu nu ești conștient. Ceea ce vreau sa zic este ca din partea ta este o acțiune involuntară de care nu îți dai seama in legătură cu ea. Pot zice ca subconștientul vrea să îți comunice sau sa îți confirme ca da, ești atras de ea. Din punct de vedere fizic si cel mai probabil fiindca nu ai o relație dar îți dorești una.