| aleex123 a întrebat:

Am epilepsie si medicul mi-a zis sa nu imi fac vaccinul, dar vreau sa intru in mall etc. Nu exista nicio modalitate sa intru cumva, gen o scrisoare de la medic etc?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Afecțiunile neurologice (Parkinson, epilepsie) nu reprezintă contraindicații pentru vaccin. Persoanele din aceste categorii au fost incluse în studiile clinice și nu au fost observate modificări ale patologiei sau reacții adverse.

Nu mai asculta medici de mâna a cincea cărora ar trebui să le fie rușine că fac de râs profesia.

| Anuskaa a răspuns (pentru johnnny123):

Pe cine sa asculte? Pe medic trebuie sa asculte. Doar nu va asculta pareri de pe TPU care comenteaza dar nu sunt medici.

| aleex123 explică (pentru johnnny123):

Este o doamna la care merg de la 10 ani si momentan am 14, tocmai ce imi scade doza deci mai am un 1 an jumatate sa fiu curat. Am intrebat-o cand am fost la ea acum o luna daca pot sa imi fac vaccinul si mi-a zis ca mai bine nu si sa astept, am auzit ca sunt oameni cu epilepsie care isi fac vaccinul dar aia e. Nu pot sa imi fac vaccinul de capul meu deoarece trebuie ca parintii sa fie de acord deci astept.

| johnnny123 a răspuns:

Nu este "părerea" mea, sunt concluziile trase de forurile medicale:

"Based on information currently available, the COVID-19 vaccine is safe for people with epilepsy. So far there is no evidence that patients with epilepsy are at a higher risk of adverse complications after getting the COVID-19 vaccine."

-Johns Hopkins University School of Medicine

"Our data suggest that vaccination against COVID-19 appears to be well tolerated in patiens with epilepsy, supporting the recommendation of vaccination to PWE."

- US National Library of Medicine National Institutes of Health

"There is no evidence that persons with epilepsy are at higher risk of side effects after vaccination. As with any vaccine, some persons may develop a fever which could lower their seizure threshold for the short term, and rarely could result in a break-through seizure. There is no evidence that this vaccination results in worsening of the epilepsy, or brain injury."

- Epilepsy Foundation

Nu trebuie neapărat să fii specialist în ceva ca să-ți formezi o opinie corectă. Tot ce trebuie să faci este să te informezi din sursele corecte.

Dar bănuiesc că tu, ne-mortule de foame, ești o autoritate medicală superioară celor citate mai sus.

| Lukasssz a răspuns:

Poti intra daca ai un test negativ.

| dinaprilie a răspuns:

Trebuie sa iti dea adeverinta pentru asa ceva.

| Anuket a răspuns:

Se zicea că se va intra cu test negativ.
Sau mai vezi ce spune alt medic.

| mi25 a răspuns (pentru Anuket):

Da, se intra cu test negativ, e hotarat, dar cat costa? Si trebuie sa-l faci de fiecare data cand intri, daca depasesti 72 de ore.

| ContDeTest a răspuns:

Din ce știu, pentru cei care ar trebui să fie scutiți de vaccinare nu există vreo posibilitate de a obține certificatul. Asta ar trebui să fie un semnal de alarmă să îți dai seama cât de mult îi pasă statului de cetățeni.
Oricum dacă tu crezi că mersul la Mall este mai important decât viața și sănătatea ta, n-ai decât să te vaccinezi, oricum semnezi pe propria răspundere că producătorii vaccinului sunt scutiți de responsabilitate.
Ce vreau să îți mai spun este că poate medicul pe care l-ai întrebat a întâlnit mai multe situații grave de la vaccin decât de la virus și părerea lui ar fi mai de încredere decât părerea unor instituții americane corupte și mituite la nivel înalt de companiile farmaceutice.

| aleex123 explică (pentru ContDeTest):

Nici nu am cum sa ma vaccinez deoarece imi trebuie permisiunea unui parinte, ma gandeam ca poate cu o trimitere de la medic ar merge. Nu este neaparat o nesecitate doar am intrebat.