| Februar30 a întrebat:

Am realizat ca virusul asta imi provoaca ceva anxietate... Inainte stateam in alt oras, unde erau maxim 50 cazuri/zi. Dar aici in Bucuresti sunt vreo 1000 de cazuri/zi. Si problema e ca trebuie sa mai ies uneori sa cumpar mancare si chestii pentru casa.

Sigur ca in supermarketuri pun mana pe produse atunci cand le iau; uneori se apropie vreun cumparator de mine. In mintea mea incerc sa contorizez toate situatiile in care as fi putut lua virusul... si pierd numarul, sunt zeci, poate sute, la fiecare iesire. Orice suprafata poate avea virusul, care poate ajunge de pe mana mea pe fata, la ochi, la nas, pe gura sticlei de apa, etc

Nu dezinfectez produsele cand ajung acasa. Hainele nu le bag intr-o punga cand ma dezbrac. Asta faceam in primavara si ajunsesem sa urasc fiecare iesire. Daca as incerca sa ma protejez cat pot de bine, viata ar deveni un chin.

Voi cum faceti sa va protejati?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
42 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este suficient sa porti masca pe fata si nas, pusa corect (adica sa nu lase spatii goale intre fata si obraz, ca sa nu intre virsul care poate plutii in spatii inchise, pana la 5 ore.
Atata vreme cat ai masca pusa la iesirea din casa si o dai jos dupa ce ai intrat in casa si te-ai spalat cu apa calda si sapun pe maini, nu ai cum sa iei virusul.
Ochii si fata nu ai voie sa le atingi deloc din momentul in care ai iesit pe usa si pana ajungi inapoi acasa si te-ai spalat intai pe maini.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masca, spalat pe maini.
Nu beau din sticle, doze sau borcane direct cumpărate din magazin.
Pastrez distanta cat pot, nu merg in locuri aglomerate și cam aia e.

| Catrice a răspuns:

Si tu crezi asta? La atâtea cazuri pe zi, până acum trebuia sa fie tot Bucureștiul bolnav.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Ai idee cati locuitori are Bucureștiul?

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Nu zic ăștia că 2mil?
In plus mă refeream de la începutul pandemiei până acum.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Si daca avea 2 milioane desi sigur are 3. Si cu 1000 de cazuri pe zi, tot era nevoie de vreo 8-10ani sa fie toti bolnavi. Asa ca slaba gluma ta.

| DeyCj a răspuns:

Asta vor cei ce au făcut acest virus un mijloc de control al omului.Să fie oameni ca tine, şi din păcate tare mulți au pus botul la COVID-el, virus ce există 80% din pix nu realitate.
Paturile de la ATI pot fi pline şi cu bolnavi de TBC sau suferinzi de alte boli nu numai de COVID.Dar cum un bolnav ce are TBC e trecut fals că are COVID, sau dacă nu declari că X a decedat de COVID nu-ţi dau cadavrul de la morgă.Da, asta e realitatea nu ce se zice la Tv, sau cineştie unde.
Până şi chestia cu măştile de protecție aşa zise „neconforme" adică acelea prin care puteai respira nu să-ți faci viața un chin peste tot că nu poţi respira la muncă, în autobuz, etc. din cauza măștilor „conforme", e de fapt o afacere de mii de euro, din care cineva trebuyie să câştige acești bani.La fel şi cu dezinfectanţii.Firme agreate de stat... hmmm...
Eu nu mă protejez cu nimic.Am mască de protecție făcută acasă prin care respir ușor, şi ghici ce.N-am nici pă dracu, şi paradoxal unu care respectă strict prostiile lor sanitare se îmbolnăvește de covidel.Da, cunosc astfel de persoane, deci...

| suntserios a răspuns (pentru DeyCj):

Credeam ca au dispărut imbecilii cu "trebuie sa declari ca a murit de covid"

| Februar30 explică (pentru DeyCj):

Dupa mine masca ajuta doar ca sa nu iti sufle in fata cel de langa tine. Daca o persoana are virusul, f probabil sa-l aibe si pe maini si sa-l transmita prin obiectele pe care le atinge.

| DeyCj a răspuns (pentru suntserios):

Se vede că nu ai trecut prin așa ceva, că de treceai atunci deveneau și tu unu din aceea.

| suntserios a răspuns (pentru DeyCj):

Medicul e singurul care constata si stabileste cauza decesului, asa cum vrea el.
restul povestilor cu declaratii ai alte asemenea tampenii, povesti de pe Facebook, simplu si la obiect.

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Prea mult tam tam cu guvidu asta. Mi se par cam fictive numerele, de ce sunt doar 1000 pe zi de exemplu? Daca asa de usor de raspandeste virusul, acum ar trebui sa fiie mult mai multi bolnavi, cu cat e numarul de infectati mai mare, cu atat se mareste din ce in ce mai mult. E suficient sa mergi la magazin si sa atingi ceva si ai facut guvid. Mai iti atingi geaca, fermoarul, telefonul, si uite cum te-ai imbolnavit.
Nu ai cum sa previi imbolnavirea in modul actual, decat daca ti-ai pune costum pe tine, cu filtru, etc, iar apoi sa fii dezinfectat cu totul.
Guvizii si virusii sunt ceva normal si natural, nu ai cum sa scapi de ei, asa cum nu exista nici macar o sansa de 0.001% sa scapi de acarieni complet. E imposibil, traiesti cu ei.
Pe de alta parte guvidu asta e doar o simpla raceala care se transmite foarte usor.

| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

O simpla raceala care a umplut sectiile de terapie intensiva pe tot globul nu? Sau de fapt ele sunt goale si totul e o conspirație? Sau stii tu vreun alt an cand sectiile de ati erau pline cu raciti si in Romania si in Germania, Franta, Italia, Sua etc?

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Pai sunt pline pentru ca se sperie si se duc la spital. Am supravietuit zeci de mii de ani pe planeta asta si am invatat sa traim cu tot felul de virusuri mortale. Daca o tinem asa mereu, crezi ca o sa ne vindecam sau adaptam vreodata? Sunt aproape 100 de milioane de infectati, cat mai avem pana la 8 miliarde? Populatia se mareste constant.

| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Sunt pline pentru ca se sperie zici? Tu nici nu ai idee ce inseamna o sectie de terapie intensiva si comentezi aiurea. Tu crezi ca cineva ajunge sa primeasca oxigen cu un tub bagat in gat pentru ca se sperie? Cum poti fi atat de prostalau?

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Cei care sunt acolo au si alte boli grave, ori ca luau covid, ori ca luau gripa, sau chiar o simpla raceala, tot acolo ajungeau. E foarte, foarte mica sansa ca o persoana sanatoasa sa pateasca ceva de la covid, dar tot la fel de mica e sansa sa pateasca ceva si de la o simpla raceala. La cate boli, virusuri, bacterii exista la momentul actual, ar trebui sa intram in starea de urgenţă de câteva ori pe an, asta ca sa se micşoreze numarul de infectati si numarul de decese, asa ar fi corect, eh uite ca nu intram, traim cu ei cum am trait si pana acum. Sunt foarte puţine morţi raportate la numarul de infectări, oamenii aia mureau oricum.
Daca tot prevenim, macar sa prevenim tot, sa limitam consumul de tutun, alcool, sa diminuam poluarea, care sunt mult mai grave.

| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Aha, deci dupa tine mereu au fost pline sectiile de ati ca doar virusi au fost mereu nu? Da nu stiam noi pana acum ca erau pline nu?

| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Explica de ce pana acum in sezonul gripal nu a fost niciodata in nicio tara probleme cu sistemul medical solicitat la extrem.

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca oamenii se sperie si le scade imunitatea, de-aia ajung la terapie intensiva. Majoritatea pacientilor sunt de fapt niște actori bine platiti ca să bage spaima în populație laughing Lasand gluma la o parte, stresul chiar iti scade imunitatea. Dar cum iti explici faptul ca in Romania, in mod normal, fara covid, mureau in jur de 25.000 oameni lunar, iar acum de cand cu pandemia, din 583 K infectati, s-au findecat 485 K, si au decedat 14.157, asta intr-un an de cand a inceput pandemia? Plus ca multe teste au fost falsificate, sau cineva avea cancer in faza finala, si a facut covid.
Nu-ti apar niste semne de intrebare? Oare chiar atat de mortal sa fie? Oare chiar meriti amenda de 2500 lei pentru ca nu ai declaratie? Eu cred ca nu, dar e foame de bani.

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Si sa nu uitam ca numarul de infectari e raportat la numarul de teste facute in ziua aia, in realitate numarul infectarilor e mult mai mare, si iata ca abia mor. De ce nu se interzice tutunul? Pentru ca se scot zeci de miliarde de dolari din industria asta, in ciuda faptului ca mor vreo 8 milioane de oameni anual. De ce in orasele mari si poluate, nu se limiteaza numarul de masini in anumite zile, si de ce nu se incurajeaza mersul pe bicicleta si sportul? De exemplu Bucurestiul a devenit cea mai aglomerata si poluata capitala europeana, de ce nu ia nimeni masuri? E chiar asa mare nevoie sa te deplasezi cu masina la 3 km distanta? Doar ca pe cei de sus ii doare-n *$@! pentru ca nu scot nici un profit daca fac asta.

| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Ești un mare postalau cu teoriile tale fără sens. Daca tu crezi ca statul castiga mai mult din niste amenzi punand economia la pamant, deja pierd timpul discutand cu tine.

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Educația proasta isi spune cuvantul si la tine.
Nu cred ca ma cunosti asa de bine ca sa-ti permiti sa vorbesti asa, cuvintele astea pe care incerci sa le arunci, arata faptul ca ai grave carente de logica, iar asta se vede prin faptul ca nu ai putut sa aduci argumente la ce am afirmat initial, dupa ce te-am facut sa realizezi ca te bate grav logica.
Esti exemplul perfect al lipsei de educatie si al analfabetismului functional. Ori nu ai inteles ce am citit, ori citesti printre randuri, ceea ce demonstreaza ca raspunsul tau este cu atat mai inutil, incat nu priveste direct tema abordata, ci doar o tentativa de "hai sa fim interesanti".
"suntserios", esti doar trist, nu serios, un trist, arogant, plin de aere. Legat de teoriile cu pacientii platiti si speriati, ai fi inteles ca e o gluma daca citeai calumea, sau poate ai citit, ceea ce arata din nou faptul ca esti un trist. N-ai un haz, esti sec.

| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Nu e vorba de niciun analfabetism si nici de educatie. Logica pura. Tu spui ca ceva care se intampla in realitate nu se intampla ca sunt niste oameni stresati. Nu ma intereseaza sa te cunosc. Discutam doar de subiectul asta acum...

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

"Tu spui ca ceva care se intampla in realitate nu se intampla ca sunt niste oameni stresati"
Nu spun ca nu se intampla, spun ca e un virus ca si restul si ca nu e asa de mortal precum crede lumea. De exemplu amenzile pentru iesirea fara declaratie mi se par absurd de mari.

| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Dacă respecți legea nu iti da nimeni amenda.

Ma repet a 1000 oara, poate pricepi. In istoria moderna a României nu a fost asemenea influență de pacienti la ati din cauza unui virus. Si asta e un fapt care face parerea ta irelevanta. Simplu.

| raMLesS a răspuns:

Iti faci prea multe griji pentru ceva aproape inofensiv. Virusul asta nu-i nici pe departe asa periculos si agresiv cum ar crede unii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mie îmi provoacă dureri. Am doua degete la picior fracturate si deplasate de aproape trei luni si nu m-am dus la doctor de frica virusului. Ieri am fost la o persoana care face masaj si care m-a îndemnat sa merg la medic ortoped, când sa ma programez la un medic ortoped recomandat de o prietena, mi se spune ca nu mai lucrează anul acesta din cauza ca este bolnav de covid. Deci eu cred ca exista acest virus si ma chinuie indirect suferind din cauza piciorului de frica lui, a virusului, nemergand la medic. Aștept sa mi se vindece degetele singure.

| Februar30 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ar trebui sa mergeti la doctor. Eu am fost de multe ori anul asta si n-am patit nimic. De obicei cabinetele sunt dezinfectate frecvent, asa ca nu se compara cu alte medii (magazine, supermarketuri, piete).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sapt trecuta au fost 2000 pe zi sa stii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia manusi, poarta masca si e destul. Eventual poti sa cumperi ffp1 sau 2. Am luat si eu cu 10 lei

| Teo29 a răspuns:

Ai grija ca anxietatea te afecteaza pe termen lung...
Respecta masurile de protectie afisate peste tot si cred ca nu vei avea probleme

| Februar30 explică (pentru Teo29):

Cum afecteaza pe termen lung?

| badpanda a răspuns:

Pai am avut covid prin febuarie si imunitate pana luna trecuta cand l-am luat iar.

| Februar30 explică (pentru badpanda):

Ti-ai dat seama de unde l-ai luat? Cum te simti acum?

| badpanda a răspuns (pentru Februar30):

Am avut simptome usoare, fara gust si miros.

| Februar30 explică (pentru badpanda):

Ce bine... si acum ti-au revenit gustul si mirosul?

| badpanda a răspuns (pentru Februar30):

Dupa o saptamana.

| Februar30 explică (pentru badpanda):

Bravos happy

| nukeyly a răspuns:

Cu cat te protejezi mai mult, indirect iti slabesti organismul, (deja slabit de multi factori ca fornetti, cola, KFC, LM, PSD ), stai numa in casa cu geamurile inchise, stai intr-un borcan, cand iesi o sa mori, trebuie sa respiri aerul asa cum e, omul e o masina formidabila, daca teoretic, maine toata planeta ar avea covid da nu asta cu 6% ala cu 30%, omenirea ar supravietui pentru ca, exista selectia naturala, ex. epidemia de ciuma.
În 1351 s-a terminat primul asalt al ciumei negre. Istoricul medieval Froissart a estimat că aproximativ o treime din populația globului a murit de aceasta boală, fapt confirmat și de cercetările din prezent.

Consider masca 3m 6200 un minim necesar cu protectie reala cu filtru dedicat adecvat, ca sa n-o dam in sf-uri full face tot 3m la 600 ron_sapun alep 55% 200g la 35ron_sau Sapun de Marsilia doar blocul de 2kg la 100 ron (deci nu ma spal de 48 de ori pe zi ca exista covrig in aer,) pe mana dar te speli cand consideri ca e necesar_spritul mona o prostie de marketing de fapt nici un spirt nu omoara virusii deci pas la sterilizare de palme tot la 5 minute cu 6 litri de acid azotic, nu se justifica_

| Cksihja a răspuns:

Nu mă stresez căci stresul scade imunitatea și pot lua mai ușor virusul.

| InOrOut a răspuns:

Nu fac nimic sa ma protejez pentru ca daca exista cu adevarat virusul aveam probleme deja. Daca nu am pana acum sigur nu o sa mai am (port masca ca de nu iau amenda iar in plus tine de cald, oricum as fi purtat-o iarna si daca nu era pandemie ca am sinuzita cronica, masca tine de cald (se pare ca sub 5 grade imi curge nasul invers tare, asa e cu sinuzita). Nu port din aceea albastra ca ma sufoca, am din material textil strict pentru caldura).
Eu pentru anxietate (ca am si eu ca orice tanar) iau magneziu magnevie express 1 plic pe zi (de 150mg) acum ca mi-a mai trecut. La inceput luam 3 magnerot de 500mg si nu simteam efectu. Am inceput sa simt efectu dupa 1 saptamana. In timp am tot micsorat doza pana am ajuns ca imi trece si cu apa din supermarket apa cu magneziu la 4 lei. Cam in 6 luni mi-a trecut anxietatea.
Nu iti recomand pastile de anxietate gen anxilin ca face dependenta si mai mult rau, magneziu e mineral de care oricum avem nevoie (400mg pe zi e doza recomandata). Trebuie luat cu vitamina B6 sa se absoarba, magnevie expres are si b6.
Iti recomand sa nu te mai gandesti la Wuhan Virus.
Daca te simti racit ia paracetamol nu te duce la spital. Vezi ca si anxietatea provoaca sufocare. Practic iti produce multa adrenalina care ajunge si in plamani iar daca nu o consumi urgent poti muri. Cand ai criza de anxietate si te sufoci fa respiratie de caine din aceea rapida superficiala sau alearga rapid si iti trece. Vezi ca anxietatea vine la pachet cu depresia. Anxietatea face infarct si depresia stop cardiac! Ai grija. Vezi ca din orice zic astia ca ai covid.

| Februar30 explică (pentru InOrOut):

Mersi pentru info despre magneziu