| anonim_4396 a întrebat:

Am intrat in contact cu o persoana care a avut febra si tuse incepand de acum 10 zile. Cand ne-am intalnit, mai tusea cam o data la fiecare jumatate de ora, tuse seaca, in pumn. Am incercat sa stau la cel putin doi metri de respectiva persoana, dar la un moment dat, am stat fata in fata cateva minute de vorba. Au trecut 4 zile de la contact, oare sunt sanse foarte mari sa ma fi infectat si eu?(nu s-a testat, eu doar presupun ca ar fi bolnav de covid, nu stiu sigur). M-am panicat. Cel mai mult ma intereseaza sa nu ii imbolnavesc pe ai mei deoarece sunt cardiaci amandoi si au probleme de respiratie. Evit contactul direct cu ei, chiar daca locuim in aceeasi casa. Multumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu ai purtat masca, asa cum esti avertizat peste tot?
Din pacate, ignoranta si prostia se platesc, uneori foarte scump. Sa speram ca nu esti asimptomatic si nu-ti contaminezi parintii, ca nu ti-ai ierta asta, daca ii perzi.
Asta este motivul pentru care vi se impune cu forta sa purtati masca, sa-i protejati pe cei dragi, nu sa-i omorati, pentru ca-i un pret mult prea mare, platit ignorantei de care dati dovada acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți avea acest virus da, fiind asimptomatica.din păcate se transmite și în acest caz și îi poți nenoroci. Dumnezeu sa ii păzească și ferească de rele! Mie mi o ucis mama acest virus de Crăciun ai mare grija că nu e de joaca cu așa ceva.tu ai un sistem imunitar sănătos, ei având comorbitati preexistente nu va avea aveai noroc. acum, unii mai sunt și răciți, sau gripati așa că nu în toate cazurile este vorba de covid.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu vor avea același noroc*

| Flavianadx a răspuns:

Multe necunoscute...
spatiul era inchis sau nu?
purtati amandoi masca sau nu?

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Flavianadx):

Spatiu inchis, fara masca... m-am straduit sa pastrez distanta si sa ma spal cat mai des pe maini

| Flavianadx a răspuns (pentru Littledoctor26):

Posibil sa fi luat ceva atunci cand ati stat fata in fata si ati vorbit.
Cand o persoana vorbeste raspandeste in fata particule microscopice de saliva.
TImpul o sa iti raspunda la intrebare.

| Onisim10 a răspuns:

Sunt șanse într-adevăr să fi prins acest virus, dar s-ar putea că acel care tusea să fi avut doar o tuse, mai ales că acum e Iarnă, și poți răci ușor căci sistemul imunitar începe să slăbească, deci nu te panică că poți muri, mai degrabă mor oameni din cauză că sunt stresați, decât de virus.
Dar stai departe de ai tăi, ei daca sunt foarte vulnerabili, se pot întâmpla rele, deci păstrează distanța.

| Littledoctor26 a răspuns:

Precizez ca nu am niciun simptom deocamdata! Ma simt foarte bine