| anonim_4396 a întrebat:

Bună,
Dacă sun la ambulanta sa ne facă test covid si ne găsește pe unii pozitiv si pe alții negativ ce se va întâmpla?
Ne ia la spital?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu va ia la spital decat daca sunteti grav bolnavi, altfel va face testul si pleaca, obligandu-va sa intratai in carantina acasa, pentru 14 zile.
Evident ca va raporteaza spitalului si acesti informeaza Politia, care au obligatia sa vina sa va controleze acasa, zilnic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La cat de pline sunt spitalele nu te ia nimeni daca nu ai probleme reale.
O sa va sune DSP sa va informeze de carantina.
La spital ajungeti daca e nevoie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Nu se va întâmpla nimic.
2. Nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu crezi ca suni la ambulanta sa iti faca test covid... ca ce? Serios? Tu ai vazut reclamele alea apropos de idiotii care suna la ambulanta ca au muci?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar nu sti să răspunzi frumos
Sotul a făcut test rapid și a ieșit pozitiv
Frumoasă educație au unii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa raspund frumos la... ce? La o ineptie de-asta de genul "cred ca avem Covid asa ca hai sa chemam salvarea, ca probabil se plictisesc si vor sa vina sa faca teste fara rost" nu am nici un impuls de a raspunde "frumos" atita vreme cit din cauza celor ca voi efectiv oameni MOR asteptind o salvare care e ocupata cu mucii unora! si imi zici mie de educatie, loaza ce esti!

| anonimg a răspuns:

Nimeni nu este luat la spital împotriva voinței lui.
Ambulanța poate să vă facă testul, dar doar dacă vreți.
Și dacă cineva este găsit pozitiv (adică are coronavirus), ambulanța este obligată să anunțe DSP-ul. Apoi DSP-ul vă va suna pe voi și vă va obliga să stați în casă toți (și cei sănătoși și cei bolnavi, chiar dacă unul singur are coronavirus) timp de două săptămâni; iar cumpărăturile vi le va face cine vreți voi (sau cineva trimis de primărie).
De regulă la spital se recomandă numai dacă bolnavul este în formă gravă, avansată, și care ar muri dacă ar sta acasă. Și nici în acest caz nu este obligatoriu să se meargă la spital.

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca iti face test daca nu prezinti simptome, iar la spital te interneaza doar daca ai o forma mai grava, altfel ramai acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Ai vaccinul de curios?

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

Eu nu dar părinți da
Ambele doze

| Iote a răspuns:

Azi mi-a povestit un vecin ca a sunat sa spuna ca nu ii este bine. Prima data l-a intrebat ce are. Dupa ce a descris simptomele, i-au raspund ca e o simpla raceala.
Dar daca vin acasa si fac testele, indiferent de rezultat, iau la spital doar pe cei care sunt gravi si au nevoie de oxigen. Restul primesc tratament acasa si sunt obligati sa stea in carantina. Toti care locuiesc impreuna.

| Digikey a răspuns:

Daca ai dubii te duci la o clinica si faci cate teste doresti.
Atentie unde te duci la unele ies pozitive mai mult decat la altele.
Dupa un test pozitiv nu mai conteaza ca ai 3 negative tot in ziua aceea.Carantina scrie pe tine.

| KittyCatOtaku a răspuns:

Depinde de starea fiecaruia. Daca aveti simptome majore, da, cel mai probabil veti fi spitalizati, in caz contrar, ramaneti in carantina la domiciliu timp de 14 zile. Nu stiu totusi daca e obligatoriu ca si cei al caror test a iesit negativ sa ramana izolati.
Desigur, presupun ca asta depinde de relatiile cu acele persoane, adica daca sunt sau nu membrii ai familiei. Daca sunt vaccinati, izolarea dureaza doar 8 zile sau cam asa...sau in fine, am auzit asta la cateva persoane, nu stiu sigur daca asa sta treaba. Mai multe detalii vor da cei de la salvare.