| anonim_4396 a întrebat:

Buna,o intrebare as avea si eu.un prieten vrea sa plece il alt judet sa isi aduca iubita la el... problema este cu intorsul spre casa deoarece s-ar depasii ora 23:00 cu maxim 30 de minute( mentionez ca il duce iubitul meu cu masina personala). Intrebare : daca scriu pe declaratie motivul ca se muta fata in alt judet iar noi o ajutam deoarece nu este alt mijloc de transport, este relevant sau ma trezesc cu amenda?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| tdy a răspuns:

Logic cu s-a mai spus, nu e un motiv dar nici nu cred ca o sa te oprească sau amenda și din alea. Si eu am trecut de ora 23 de mai multe ori politia cu girofarul prin centru am pornit mai. tare de pe loc semn ca ma grăbesc și nu au avut treaba cu mine.
Spune și tu, domle* am prins aglomeratie în centru în oras ce sa fac acum eu sunt de vina doar venim din alt județ de unde sa știu ca întârzii 15-20 de minute.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu știu persoane care ies și aiurea după 11 și n-au pățit nimic deci nu știu, ai putea să încerci. era motivu ăla că o călătorie depăsește ora 11

| goguPatent a răspuns:

Pentru circulația dupa ora 23 exista niste motive bine întemeiate pe care le poti trece in declaratie. Mutatul nu e unul din ele. Nu are decat sa plece cu jumate de ora mai devreme si aia e.