| anonim3082 a întrebat:

Buna, TPU! Mama mea a fost recent testata pozitiv cu COVID-19. Intrebarile mele sunt :
1. Am voie sa merg la scoala, avand in vedere ca eu nu am nimic?
2. Un coleg de clasa sta in carantina pentru ca tatal lui a fost testat pozitiv. Daca intru si eu, se inchide clasa sau ce se intampla?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai voie, dar trebuie sa anunti imediat scoala, fiindca ai fost deja zilele astea la ore si probabil esti si tu infectat.
Pune pe mama sau tatal tau sa sune scoala, de urgenta!

| Crackman a răspuns:

Stai acasa alea 14 zile... si nu iti mai bate capul ce se intpla ca au ei procedura lor

| Yuoia a răspuns:

Regulile sunt clare: toti din casa stati in carantina.
In rest, cum a spus @badpanda.

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. Nu! Ești în carantină 14 zile, faci școala on-line.
2. Știu că o clasă de a VII-a de la mine din școală s-a închis pentru că unul dintre elevi a fost testat pozitiv cu SARS-CoV-2. Dar dacă e testat părintele, mi s-ar părea de bun simț să se închidă clasa, deoarece e posibil ca copilul să fie purtător de covid.

| badpanda a răspuns:

Toata familia trebuie sa stati in carantina.
O sa vina cei de DSP sa faca ancheta epidemiologica. Daca te gasesc pozitiva o sa anunte ei scoala.
Partea buna ca o sa obtii green pass pentru 6 luni si imunitate adevarata.