| Andrusk2 a întrebat:

Buna, TPU!
Mama mea s-a vaccinat sâmbătă cu Pfizer, ea nu a vrut, dar i-a impus la locul de munca. A durut-o locul unde s-a vaccinat iar acum s-a extins la subraț.
Nu are nicio boala, dar imi e teama sa nu ii se întâmple ceva din cauza vaccinului… Mi-a băgat in cap o cunoștința fan Șoșoacă, ca nu stiu ce cunoștința de a ei a facut pfizer, a paralizat si dupa 3 zile a murit. Si acum numai la asta ma gandesc. Voi credeți in toate aceste conspirații?
Ma voi vaccina si eu si tatal meu sâmbătă.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
34 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am facut pfiser si eu si toti membrii familie mele si nu am avut nici unul vreo reactie ciudata. Este NORMAL sa doara locul unde i-a facut injectia, pentru 2-3 zile dar asta nu este un efect secundar si din atat lucru nu moare nimeni.
Nu mai plecati urechea la toti prostii, ca muriti de grija si stres, nu de la vaccin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii ca "doamna" Sosoaca aparent e vaccinata nu?
Si stii ca ea scoate bani din aruncat cu rahat in stanga si in dreapta.
Trist e ca sunt oameni carora le intra in cap mai usor ce zic toti tembelii la tv decat ce zic medicii

| outsidethebox a răspuns (pentru suntserios):

Nu, doamna NU este vaccinata.

| suntserios a răspuns (pentru outsidethebox):

Fugi ma de aici. Ea isi pazeste curul. Crezi ca umbla fleaura asa fara sa o incaseze daca nu era vaccinata? E vaccinata, isi pazeste fundul.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Exact, e vaccinata la centrul de la Parlament, asa ca ii convine sa omoare fraieri ca sa obtina putere. Bine, si bani, nu neg.

| Ukaya a răspuns (pentru suntserios):

Nu e vaccinata de unde sti tu

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

De unde stii tu ca nu e?

| Ukaya a răspuns (pentru suntserios):

Tu cand te opreste miltiianu sa ti ceara certificatu de vaccinare ii zici de unde stie ca nu esti vaccinat? trebuie dovedit ca e vaccinata nu putem sa zicem fara dovezi de nimeni ca s-a vaccinat arata certificatu ei

| joghu22 a răspuns (pentru minrest):

Toti cei de la guvern sunt niste incompetenți! Nu o sa mai fie nimeni ca și Ceaușescu. Măcar pe timpul lui toate erau puse la punct. A reușit să plătească datoria, iar molâii ăștia nu sunt în stare. De nimic. Școala era școala, toți aveau locuri de muncă, spitalul era spital, biserica era biserică, armata era armata, si pot continua lista!
Suntem vai de capul nostru! Am ajuns să fim dați exemplu în alte țări, si un exemplu prost!
Ce a facut Iohannis de când e la conducere? Nimic!
Se plâng că nu mai au locuri la ATI, ca mor oamenii de COVID, dar de ce nu se construiesc spitale? Au cheltuit nu stiu cate miliarde de euro pe IZOLETE, care acum nu mai au nicio relevantă! Cu acei bani se puteau face multe, dar nu se vrea!
Noi nu vrem vaccin, ca ne-a zis Soșoacă și alți conspiraționiști ca ba se moare, ba iti baga cip, ba modifica ADN-ul! Daca nu aveam access la TV, la calculator, ne-am fi vaccinat fara nicio reținere. Dar noi o credem pe Sosoaca… ca de. asa e românul. Uitati-va la Danemarca, Finlanda, Norvegia care au procent de vaccinare 90%. Si noi abia abia… Nu se moare de la niciun vaccin, nu se complica ei sa omoare atâția oameni. Daca continuam asa… nici nu vreau sa ma gandesc!
Sunt multe, multe probleme. Si e trist! Pacat ca, conducătorii nu se implică, le pasa doar sa bage ei la buzunar. Pacat!

| minrest a răspuns (pentru Ukaya):

Au fost un timp publice datele de la centrul de vaccinare de la Parlament, o fi accesat site-ul ala; sau poate i s-a semnalat cand inca se putea verifica pe site, asa ca nu s-a mai deranjat sa verifice. Observa ca Sosoaca si Simion nu spun niciodata clar ca nu sunt vaccinati.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine e fan Șoșoacă, așa o să pățească

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunte ti nebuni cu șosoaca cu tot, este normal sa o doara bratul si locul unde sa vaccinat, cel putin o saptamîna o va durea, si nu paralizeaza din atita lucru, poti sa te vaccinezi si tu si tatal tau nu ve ti pății nimic, ai vazut ca numai nevaccinatii sunt in stare gravă la ATI, si ei recunosc ca au fost tîmpiți ca nu sau vaccinat si ar da orice sa intoarca timpul inapoi si sa se vaccineze, prea tîrziu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si eu am o cunostinta care are o cunostinta care are o cunostinta care a mincat un mar si s-a inecat cu el si a murit. Nu vei mai minca mere? Tot asa am o cunostinta care are cunostinta care... pe cineva care a murit in somn, la 30 de ani si fara probleme de sanatate - nu mai dormi? Iar seria exemplelor poate continua. Uita-te la statisticile globale, nu te lua dupa ce mai auzi de la diversi inapti. P.S. Avem sanse CU MULT mai mari sa ne calce un imbecil pe trecerea de pietoni decat de a face reactii adverse nasoale la un vaccin oarecare - fie el anti-covid, fie nu.

| Simpatic a răspuns:

Bratul e normal sa doar, pentru cei care au facut macar 1 data in viata anti-gripalul stiu ca durerea e la fel cam la orice vaccin. Cu durerea la sub-brat nu ma pricep.
Nu moare nimeni, sunt conspirationisti de astia retardati care imprastie vorbe aiurea, exact cum ai zis ca Sosoaca, ce sa ceri unei limitate care este bolnava psihic fara a lua tratament!

| minrest a răspuns:

Vezi, minciunile sosocare ucid. M-am vaccinat lunea trecuta cu a treia doza Pfizer; dupa prima doza m-a durut bratul, de la cot la umar, a doua zi; dupa urmatoarele doua am avut ca niste simptome foarte usoare gen gripa, si nu am dormit bine noaptile respective. Nu mai pune botul la teorii conspirationiste.

| johnnny123 a răspuns:

Șoșoacă si toti cei ca ea ar trebui sa raspunda pentru oamenii care mor cu zile pentru ca le-au ascultat minciunile.

Azi dimineata era aici un copil de 14 ani care spunea ca tocmai i-a murit mama pentru ca bunica i-a interzis sa cheme salvarea pentru ca "auzise" ea ca in spitale doctorii omoara oameni.

De la cine auzise? De la oameni gen Șoșoacă.

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Mult succes!

| sweetys a răspuns:

Eu la prima doza am avut stări de somnolenta și atata, la a doua doza mi s-a umflat locul unde m-a vaccinat și m-a durut o săptămână mana, dar asta mai mult mi s-a tras de la baia fierbinte de după vaccin. Fiecare corp răspunde în mod diferit. Dacă nu are boli și alte complicații, nu ai de ce sa îți faci grija. Romanul crede mai ușor în teoriile conspirației și 5g, decât într-un vaccin, care are aceleași principiu ca cel gripal.

| timidu89 a răspuns:

Nu pateste nimic, stai linistita. Am rude cu anumite boli si au facut deja doza 3 Pfizer si sunt in regula. Eu vineri m-am vaccinat tot cu Pfizer. M-a durut bratul inclusiv ieri, azi parca nu ma mai doare deloc. Durere sub brat am avut si eu dar mi-a trecut. A aparut duminica dar ma durea doar cand apasam bratul de corp, o usoara durere sa zic asa. Am inceput sa fac si febra de sambata noaptea, dar de ieri nu am mai facut. Si eu am vazut multe prostii pe Facebook scrise despre vaccin. Dar le-am dat ignore si m-am dus decis si hotarat sa fac vaccinul.

| NunuNini a răspuns:

E normal sa o doara. Pe tine nu te doare cand te intepi cu ceva?
Nu mai asculta toate prostiile. Auzi, a paralizat si a murit!

| gabriel2004o a răspuns:

Pe prospect scrie clar ca te doare bratul timp de o săptămână-doua
Și nu mai ascultați toți prostii cu paralizie de la vaccin și alte mizerii
Nu are nici o treabă paralizia cu anticorpii

| outsidethebox a răspuns:

Nimeni nu iti poate răspunde acum, la aceasta intrebare, nu este un răspuns rau sau rautacios, ci unul complet sincer si cinstit. De ce nu? Pentru că nu există inca date suficiente despre efectele adverse posibile in decursul timpului. De aceea unii nu sunt dispuși să își pună pielea la bătaie pentru a contribui in timp la acest studiu in desfășurare...
Va urez multa sănătate!

| suntserios a răspuns (pentru outsidethebox):

Citeam un articol acu putin timp. Fara sa stim romanii participa din plin la acest studiu. Suntem ceea ce se numeste grup de control. Adică cei arătați cu degetul. Uite cum arata cei care nu se vaccinează, mor pe capete si umplu spitalele dintr un sistem de sanatate firav in timp ce restul europei vaccinate revine la normal. Deci da suntem miezul studiului.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Tare asta. Israelienii s-au oferit voluntar sa fie cobaii omenirii, in schimbul a milioane de doze Pfizer, iar noi ne-am oferit tot voluntar, dar inconstient, sa fim grupul de control, grupul care nu e tratat. Pai noi suntem elementul indispensabil pentru un studiu serios.

| elennax a răspuns:

Este normal sa doara locul cateva zile

| MAIA18 a răspuns:

Nici chiar asa! Nu credeti ce spun alti! E posibil sa simtiti o mica oboseala la prima sau la a doua doza! Apoi o sa treaca!

| daisyxmilk a răspuns:

Depinde cât de compatibil ești la acel vaccin și dacă nu ai vreo alergie la vreun medicament care conține acel vaccin. Cunosc un copil care a murit din cauza vaccinului. sad

| suntserios a răspuns (pentru daisyxmilk):

Cum din cauza vaccinului? Ce scria pe certificatul de deces la cauza decesului? Vaccin?

| daisyxmilk a răspuns (pentru suntserios):

Din păcate da sad

| daisyxmilk a răspuns:

Eu era să mor de la un vaccin făcut când eram mai mică sad