| AlexDorinel a întrebat:

Cand se va atinge o imunitate de grup ca in cazul gripei spaniole?

Cam cate milioane de decese va face acest virus?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la acest moment sunt 2, 533, 864 de morti pe tot globul.
Probabil ca se va opri cand se va ajunge pe la 5 milioane, practic cand vor apare vaccinarile in toata lumea.
https://www.worldometers.info/coronavirus/

| Simpatic a răspuns:

Nu ma pricep dar imunitate asta de grup de care vorbesti se obtine prin numarul de decese sau prin cazuri de vindecari, astfel creste rezistenta origanismului la aceasta gripa.

| Februar30 a răspuns:

Din cate am auzit, atunci cand 70-80% sunt imuni, apare imunitatea de grup. Unii se imunizeaza pe cale naturala, prin infectare si vindecare, altii cu vaccin.
Daca vor aparea mutatii noi, imunizarea de grup se va atinge mai greu.

| Jackpot2 a răspuns:

Nimeni nu poate prezice asta.Dar deja și a făcut imunizare de turma în SUA asa am auzit

| suntserios a răspuns (pentru Jackpot2):

Ce imunizare si a facut SUA cand are oeste 70.000 cazuri pe zi?

| capitanul18 a răspuns:

Nu multe pentru ca nu e atat de distrugător