| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre carantina si izolare?
Cine sunt cei care trebuie sa stea in carantina si cine sunt eci care trebuie să stea in izolare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În carantină trebuie să stea cei care vin din ţări unde sunt focare de Covid iar în izolare trebuie să stea cei bolnavi.

3 răspunsuri:
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Carantina este asemanatoare cu izolarea. In carantina impusa, nu ai voie sa parasesti carantina. In izolare, parasirea locului de izolare este permis.

| CatalinB11 a răspuns:

Izolare este un cuvant general. Reprezinta separarea totală a unui lucru/fiinte de cele învecinate. Mai tot ce e pe lumea asta poate fi izolat, fiinte vii, obiecte, inclusiv la nivel microbiologic.
Carantina reprezinta unul din tipurile de izolare: Izolare preventivă a unei persoane sau a unei colectivități care a fost în contact cu un bolnav sau care vine dintr-o regiune unde există o epidemie.

| M2gd2R a răspuns:

In carantină trebuie sa stai obligatoriu, iar pentru a doua varianta, iei tu decizia daca te izolezi(intri in izolare) sau nu.