| anonim_4396 a întrebat:

Cat mai aveti de gand sa va revoltati si sa nu purtati masca? nu va e de ajuns ca mor oamenii din cauza voastra?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Abereaza mult cu mastile in public, in spatii aglomerate e diferit dar e prea de tot. Noroc ca in zona unde stau e permis sa mergem fara ele pentru ca asa e legea

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pana maine gata, pana aici.

Avand in vedere ca este iarna, eu cred ca au si un avataj, ca tin de cald big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai dar stai asa... schimbam intrebarea? thinking
Ca nu am sesizat a doua intrebare ^^

| T0T a răspuns:

Șansa ca cineva să moară din cauza ta este enorm de mică dacă nu ești criminal în serie sau dacă nu ai boli cu adevărat periculoase și infecțioase. Această șansă oricum există, cu mască sau fără mască. Doar că masca o reduce cu puțin. Să nu mai zic că măștile obișnuite sunt incomparabile cu unele cu adevărat conforme.
Dau iar exemplu Suedia. Mult timp au avut o rată de infectare mică în raport cu țările unde măștile erau impuse prin bătaie și amenzi. Dacă covidul e pe atât de infecțios cum se spune, oricum ai șanse mari să îl faci. Însă șansele să mori din el, dacă nu ai alte afecțiuni sau dacă nu capeți alte afecțiuni, sunt mici (ignorând faptul că mai degrabă e o moarte care se datorează acelor afecțiuni mai mult decât covidului - ceea ce nimeni nu pare să vrea să ia în calcul). Chiar și prin mască există o șansă ca unul să îți dea virusul. Te-a omorât și atunci? Ne dăm boli de când există rasa umană și de mii de ani, fără nebunii din astea, încă suntem aici, mai mulți pe Pământ decât ar trebui. Ceea ce ne-a făcut să trăim în general mai mult, cu adevărat, este pacea și igiena (aia minimală, nu aia în care te bagi într-o bulă de plastic - atunci chiar ar fi nociv organismului). Dacă s-ar găsi o metodă să se reducă și stresul și bolile de natură psihică (din ce în ce mai răspândite), asta ar ajuta și mai mult. În rest, moartea e naturală. Extra-protecția pentru orice (aproape) nimic nu mi se pare justificabilă. În timp organismul se adaptează. Sistemul nostru imunitar ne-a trecut prin mii de ani de mizerie și condiții cu mult mai neprielnice.

| anonimg a răspuns:

Cu masca sau fara, toti oamenii or sa se imbolnaveasca de covid, mai devreme sau mai tarziu. Purtarea mastii este doar o taraganare, o tragere de timp, la fel cum se intampla in discutiile politice; dar pana la urma tot se va ajunge acolo unde nu se doreste.
Covid-ul n-ar fi existat daca oamenii nu ar fi mancat toate balariile de vietuitoare. Educatia nu sta in purtarea mastii, ci in stilul de viata.
Exista o multime de fete gingase, care de gingase ce sunt pasesc usor cu talpa piciorului pe pamant. Dar daca le urmaresti iesind de la toaleta, una nu se spala pe maini!
Legat de covid, pentru orice om bolnav de covid19, raspunzator este guvernul chinez, pentru ca a ingaduit populatiei sa bage in stomacele ei absolut tot ce misca in aer, pe pamant, pe sub pamant, si in ape. Si guvernul chinez stie ca orice vietuitoare care in natura ei este consumatoare de carne vie, lesuri si alte mortaciuni, nu trebuie sa fie folosita de oameni ca hrana. Si daca nu stie, atunci sunt lipsiti de educatie. Oricum ar fi, se vede ca este lipsit de educatie. Guvernul chinez inca lupta impotriva lui Dumnezeu, a poruncii Sale care interzice cu desavarsire consumul animalelor pe care El le-a declarat necurate.
Cat despre guvernele statelor, acestea dau legi pe care nici ele nu le respecta. Si nu putine legi s-au dovedit mai devreme sau mai tarziu ca fiind gresite, si s-au abrogat.
Purtatul mastii trebuia -si trebuie- sa fie o alegere, si nu o lege. Masca nu protejeaza pe nimeni. Pentru ca daca ar fi fost asa, atunci covid-ul ar fi disparut cu desavarsire de pe pamant in maxim 30 de zile de la purtarea mastii. Cum dar mai exista cazuri de covid in randurile acelora care poarta masca? (Si masca o poarta toti ca nu au incotro ca altfel ar muri de foame. Sunt putini printre cei care nu poarta masca).
Omul poate sa poarte 7 randuri de masti; dar de covid tot nu va scapa. Imi vine sa ma iau cu mainile de cap cand vad reclamele de pe panourile stradale de genul: "Port masca ca pandemia sa treaca mai repede"; sau "Port masca pentru ca imi pasa". Pandemia nu trece mai repede cu masca; daca era asa, scadeau cazurile de bolnavi. Dar n-au scazut si nici nu vor scade.
Iar daca "port masca pentru ca imi pasa" normal trebuie sa poarte acela care ii pasa de viata lui. Oamenii oricum se urasc intre ei; cum poate sa existe o reclama la faptul ca ne pasa de ceilalti? Asta este o prefacatorie mai mare decat prefecatoria insasi! Este ca si cum s-ar impune dragoste cu forta!
Toate acestea sunt niste sloganuri date ca de niste copii fara minte. Cand guvernele or sa-si iubeasca populatia, acest lucru se va vedea in nivelul de trai, nu in sloganuri.

| Catrice a răspuns (pentru anonimg):

"...pentru orice om bolnav de covid19, raspunzator este guvernul chinez, pentru ca a ingaduit populatiei sa bage in stomacele ei absolut tot ce misca in aer, pe pamant, pe sub pamant, si in ape..."
Stai așa, ce treabă are guvernul cu ce mănâncă populația de SECOLE, nu de ieri?!

| anonimg a răspuns (pentru Catrice):

Rabdarea lui Dumnezeu depaseste secole. Dumnezeu nu pedepseste pacatul pe loc. Mai concret, capacitatea gandirii umane este depasita de aceste lucruri. Numai daca vom medita la aceste lucruri le vom putea intelege intr-o mica masura.
Dumnezeu a spus clar ca sa nu mancam animale necurate; si ne-a ajutat sa le identificam. Dar cand sunt trimisi crestini in China, acestia sunt inchisi pe motiv ca ei comploteaza impotriva guvernului.
Generatia care va veni va suferi din pricina generatiei actuale, dar si din pricina generatiei trecute. Asa este scris si asa se va intampla:
"Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc..." (Exod.20:5) Si nu pentru ca Ii face placere lui Dumnezeu sa pedepseasca pe aceia care i-a adus la viata dupa chipul si asemanarea Sa; ci pentru ca si generatiilor le place sa traiasca in neascultare.

Biblia nu a fost data numai pentru evrei. Tot Dumnezeu i-a facut si pe chinezi. Aceeasi lege este pentru toti oamenii de pe pamant indiferent de religia lor sau de lipsa acesteia.
Dumnezeu a ingaduit pedepsirea tuturor popoarelor, pentru ca toti suntem idolatri; toti suntem nu doar straini de Dumnezeu, dar ne-am facut chiar si dumani ai Lui. Si asta prin alegerea noastra. Si ne vom face si mai rai, pentru ca asa este scris; si ce este scris se va implini negresit, chiar daca nu cunoastem vremurile.
Daca oamenii ar face conexiune intre boli si neascultarea de legea lui Dumnezeu, atunci ei ar intelege si ar pricepe ceva; dar oamenii fac niste conexiuni fara noima, fara pricepere.
Politica trebuia sa fie un instrument al lui Dumnezeu pentru educarea oamenilor, a societatii, pentru dezvoltarea acesteia. Dar politica odata ajunsa in mainile unor oameni nesfintiti, a ajuns de fapt pe mana diavolului. Si Dumnezeu pedepseste aceste lucruri, pentru ca oamenii sa invete adevarata educatie: trairea in ascultarea de Dumnezeu. Dar invata oamenii ceva?

| Catrice a răspuns (pentru anonimg):

"Dar cand sunt trimisi crestini in China, acestia sunt inchisi pe motiv ca ei comploteaza impotriva guvernului."
Nu cumva sa Coreea de Nord? Trimiși ca ce?
Când a fost politica unealta lui Dumnezeu?!
Fiecare religie cu dogmele ei, nu poți compara ortodoxia cu religia musulmană sau cu cea budhista or hindusă.

| anonimg a răspuns (pentru Catrice):

Nici eu n-am cititi acest articol; am dat doar un search pe google:
https://tribuna.us/......de-la-mao/

"Când a fost politica unealta lui Dumnezeu?!"
"Oricine sa fie supus stapanirilor celor mai inalte; caci nu este stapanire care sa nu vina de la Dumnezeu. Si stapanirile care sunt, au fost randuite de Dumnezeu." (Romani.13:1)

"Fiecare religie cu dogmele ei, nu poți compara ortodoxia cu religia musulmană sau cu cea budhista or hindusă."
Oameni cauta sa se ascunda de Dumnezeu si de legea Lui, si sa urmeze pornirile inimilor lor rele prin diferite religii si credinte, sau chiar prin renegarea acestora.
Este adevarat ca toti ne-am nascut ca si vrajmasi ai lui Dumnezeu; dar pana cand vom ramane asa? Chiar pana la moarte?

| Catrice a răspuns:

Îmi place întrebarea asta mai mult https://www.tpu.ro/coronavirus/cat-mai-suportati-botnitele/

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

rolling on the floor

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai o suport, mai mult stau cu ea decât fără laughing.

| Nilsson a răspuns:

Nu putem face nimic, oaia tot oaie rămâne.
Mie mi-a fost ștearsă o postare în care criticam folosirea măștilor.

| Mirel4412 a răspuns:

50% de romani dupa parerea mea poarta masca pentru ca asa zice legea, nu cred ca au habar ce e aia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt insuportabile, uneori. Alteori, culmea, sunt suportabile, nici nu sesizezi ca le ai pe față.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rectific: "ca o ai pe față", nu știu cine poartă mai multe deodată laughing
Ma rog, vorba vine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Politia nu si face treaba
E amenda de 500 de lei dar ei prefera sa stea la cafea cate 3 echipaje la un loc in loc sa faca ordine
Parca au intrat in pamant nu mai vezi o patrula de politie nicaieri decat la cafea si mancare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie permanent sa ne spalam pe maini nu e sufficient doar botnita.
Am auzit ca acest virus ucide si tinerii.

| Adrian5575 a răspuns:

Eu nu m-am revoltat si nici nu am sa o fac pentru ca stiu ca e pentru binele nostru si sper sa scapam cat mai repede de acest virus.

| MValentin a răspuns:

Botnitele?
In viata sunt 2 tipuri de oameni
Cei ce poarta masca si cei ce poarta botnita si li se incalca libertatile.
Putem sa ne dam seama usor care categorie este in inferioritate de inteligenta. Deci da o sa suport mastile cat e nevoie si este safe fara ele

| IubescIarna755 a răspuns (pentru MValentin):

Este foarte safe
Is neconforme
Cat de retardat poti sa fi sa crezi ca o masca la 5 lei te salvează de un virus "mortal"?
Chiar asa de prosti suntem ma?
Sunteti vai de voi malaughing)

| badpanda a răspuns:

Oamenii mor din multe cauze.Doar ca un ultimul timp au murit doar de Covid cica.
Mass Media a fost platita cu 40 de milioane de Euro asa ca stiriile sunt alterate.
https://www.justitiarul.ro/......romanilor/

| Irinelp a răspuns:

Cei care se revoltă pentru purtatul măștilor nu au petrecut nici o zi din viața lor spital, dacă ar sta și ei măcar o zi la spital conectati la perfuzi și nu se poat nici măcar să dea jos din pat, dacă ar vedea pe alți cum plâng de durere și suferință atunci poate își vor schimba mentalitatea și comportamentul.

| DoctorWh0 a răspuns:

Pana se termina toata treaba asta.
Daca un chirurg poate sa poarte o masca pentru ore in sir, atunci si eu, care merg periodic la magazin si pe strada, pot.

| IubescIarna755 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Dar chirurgu ia bani frumos pentru masca dar tu ce iei?
Nimic

| KR0NSTADT a răspuns:

Dacă virusul este mortal, de ce nu porți un costum biohazard? Așa ar fi normal. Cu sau fără măștile inutile din comerțul obişnuit, riscul de infectare este de 100%.

| Onisim10 a răspuns:

Mai mulți oameni mor din cauza prostiei decât din cauza Covidului.
Cu sau fara masca e aceeași, nu ai cum sa te păzești.
Eu nu am nici o problemă cu botnitele, le port când mi se cere.
Mai degrabă te îmbolnăvești că nu ai aer destul, decât de Covid.

| xXVranceaXx a răspuns:

E treaba conspiraționiștilor. Noi suntem spectatorii, ei sunt primatele care zâmbesc la noi în fiecare zi că nu au mască și ajung să moară. Dar ce voiam să zic de prima dată, e treaba "selecției naturale".

| OFQuestions a răspuns:

Ce noroc ca pe mine nu ma incomodeaza masca si pot sa o port fara probleme.

| FlorentinaM20 a răspuns:

Tu ai auzit de TBC? Este mai periculos și la fel de contagios si totuși nu sau luat măsuri oare de ce? E mai grav sa mori spiritual.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru FlorentinaM20):

E mai sigur sa mergi cu autobuzul decat sa mergi cu masina. Totusi nu vad ca sta lumea la rand sa-si vanda masinile.
Doar daca exista ceva mai mortal, nu inseamna ca altceva este mai putin important sau grav.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru DoctorWh0):

De unde ai dedus tu aceasta siguranța in momentul in care circuli cu autobuzele? Pentru cei care spun ca folosesc masca sa ii protejeze pe ceilalți bravo Protejați-ne pe noi ăștia inculți care refuza sa o poarte și aleg sa trăiască sănătos sa inspire aer pentru oxigenarea creierului nu la pachețel sau in rate.

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu știu ce este mai important pentru tine un virus care este asimptomatic sau un TBC care mănâncă din tine

| IubescIarna755 a răspuns:

Ce?
Sa nu mai șterg la fund babe în Germania?
Ba omule, esti vai de viata ta
Asa sunt prostii, pun etichete pe cineva pe care nu l cunosc
Du-te frate și aruncate în Somes
Eu stau în țară mea nu ma duc la cerșit că alții în țări străine și după ce vin acasa se lauda cu masini *scumpe* care au fost daune totale
Ai grija cum vorbesti

| IubescIarna755 a răspuns:

"Oricum s-au retras multe masti neconforme deci nu mai cam ai ghinionul sa dai de una."
Si daca am dat de virus până nu au fost retrase și am îmbolnăvit persoane?
Aia nu-i bai?
"Nu este virus mortal oarecum, dar este asemanator gripei. "
De-acum o sa purtam toată viața măști și o sa ne izolam pentru o gripă care a fost mereu?
Oricum e mai slab covid-ul decât gripă
Cand iei gripă nu conteaza daca esti tanar sau bătrân ai simptome, dacă iei covid și esti tanar sănătos nu ai simptome, ce virus este asta că dacă îl iei nici nu stii ca il ai?laughing