| AlexDorinel a întrebat:

Cum a aparut ciuma neagra/moartea neagra?

De ce oamenii aveau masti de pasari pe fata?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Pai e simplu, nu trebuie sa te documentezi mult. Vorbim despre evul mediu, secolul 14 daca nu ma insel. Religia persista in Europa feudala iar traiul era unul mizer cu o speranta de viata mica, undeva la 40-50 de ani cu mult noroc. Satele erau mizere, sobolanii erau peste tot iar ciuma era incurabila si foarte contagioasa. Avand in vedere astea era usor ca un om sa ia purici de la șobolani, sa dezvolte boala si sa se transmită usor celorlalti. Oricum chiar daca a fost un adevarat masacru, reducand populația lumii de la aproximativ 475 de milioane la 350-375 de milioane de oameni, a avut un efect foarte benefic pentru evolutia omenirii. Ciuma a creat rasturnari religioase, sociale si economice, cu efecte profunde asupra cursului istoriei europene. Acea perioada este cunoscuta ca perioada renascentista. Iti voi explica de ce.
Chiar daca rata mortalitatii era destul de mare pe atunci, oamenii care au trait in epoca urmatoare aveau o speranta de viata mult mai mare. Numarul celor care traiau mai mult de 70 de ani s-a dublat. Sunt mai multe motive pentru care s-a intamplat asta: cei care au supravietuit aveau un sistem imunitar mult mai puternic, reducerea populatiei a adus la cresterea nivelului de trai in randul celor mai saraci care acum aveau acces la hrana mai buna (carne, peste, paine, etc) iar aceasta inbunatatire a nutritiei a inbunatatit sanatatea oamenilor. Cel mai mare beneficiu survenit in urma bolii ramane Renasterea, care a fost o urmare a rasturnarii socio-politice si a schimbarilor culturale din acea vreme. Aceasta perioada avea sa schimbe complet Europa de Vest si sa aduca o epoca de aur pentru arta si stiinta. Italia inainte de Moartea Neagra era complet diferita: religia avea un rol important în viata oamenilor, clasele sociale erau bine definite si operele filozofice erau foarte rare, oamenii erau impacati cu soarta si acceptau viata asa cum era. Dar dupa ce boala a devastat tara, conceptia oamenilor s-a schimbat in mod radical iar asta a inceput cu punerea la indoiala a autoritatii, totul pentru ca boala a afectat pe toata lumea (bogati sau saraci, preoti sau oameni de rand). Asta i.a facut pe oamnei sa realizeze ca si statutul social poate fi schimbat si ca nu conteaza in ce familie te nasti, mai degreaba ceea ce poti sa faci. Ca rezultat, oamenii au inceput sa se concentreze pe a.si dezvolta talentele si au inceput sa puna mai multa valoare pe gandire si educatie, ceea ce a adus la crearea unor opere filozofice foarte importante. Au inceput sa se bucure mai mult de viata in loc sa se concentreze in primul rand pe viata de apoi. Asta a facut ca oamenii bogati sa sponsorizeze artisti ca Michel Angelo si Leonardo Da Vinci in a creea opere de arta cu o valoare inimaginabila in domenii ca arhitectura, pictura si literatura. Fara Moartea Neagra este posibil ca Europa sa fii continuat sa fie acea societate feudala agrara si inculta fara vreun interes in arta si tehnologie.
Cat despre mastile acelea, ele n.au aparut cand a fost moartea neagra, au aparut 3 secole mai tarziu, adica prin secolul 17. Pe atunci oamenii credeau ca boala, ciuma, era tranisibila si era provocata de aerul otravitor, nu se stia ca erau de la o bacterie care o aveau purecii sobolanilor. Masca era curbata ca un cioc, umpluta cu parfum cu doar doua gauri, cate una pe fiecare parte a narilor, ce erau suficiente pentru a respira si a inspira mirosul produs de ierburile din cioc.
Inainte ca stiinta sa stie ca exista bacterii si virusi, doctorii credeau ca ciuma se transmite prin aerul otravitor, ce ar putea crea un dezechilibru in fluidele corpului.
Pe atunci se credea ca mirosurile dulci si puternice puteau proteja doctorii. Umpleau ciocul mastilor cu o combinatie de 55 de ierburi si mirodenii pentru a se proteja.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NotNamed):

Nu stiu de unde ai venit cu procentele alea, dar cu siguranta nu a murit 80% din populatia planetei.
Cu certitudine se cunoaste ca in Europa o treime din populatia au pierit.
Nici nu se colonizase America, de fapt nici macar descoperita oficial, la fel si Australia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In total, ciuma a redus populația lumii de la aproximativ 475 de milioane la 350-375 de milioane de oameni. Vine un calcul foarte simplu de e afla procentul:
475...100%
350...x%
x= 35.000 : 475 = 73%
475...100%
375...x%
x= 37500 : 475 = 78%
----------------------------
Deci cam asa am ajuns la procentul ala. Caută pe wikipedia sau pe alte site.uri sa confirmi numarul total de morti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic sa te mai gandesti.
Aici regula de 3 simpla nu functioneaza pentru ca e vorba de calcul procentual. Si ce ai scris tu nu are nicio logica.

De la 475 la 375 asta inseamna ca au murit fix 100 de milioane.
100 din 475 cam cat la suta reprezinta? 78%? Cred ca poti sa iei premiul Nobel daca demonstrezi asta.

Primul caz : de la 475 la 375 = 100 milioane de oameni morti. Intrebarea este cat la suta reprezinta 100 de milioane din 475? (Estimativ e spre 25% grosso modo)

(x/100)*475=100
x*475=10000
x=10000/475
x=21.05 => 100 de milioane din 475 inseamna ~21.05%

Al doilea caz : de la 475 la 350 = 125 milioane de oameni morti. La fel, cat la suta reprezinta 125 de milioane din 475? (Estimativ tot spre 25% mergem, poate chiar un pic mai mult)

(y/100)*475=125
y*475=12500
y=12500/475
y=26.31 => 125 de milioane din 475 inseamna ~26.31%

E putin logic 125 de milioane din 475 e cam a patra parte deci un 25%.

Nu stiu ce bati tu campii cu 78%.

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ai dreptate, am facut o greseala teribilă. Mesajul l.am scris aseara, imi era foarte somn pentru ca ma trezisem la 5 si nu apucasem sa dorm mult. Mi se parea ca e gresit, procentul ala nu avea cum sa fie atat dar am facut calculul gresit. De fapt acel procent au fost oamenii supravietuitori. Voi edita primul mesaj. Imi cer scuze.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Acest procent arata cat la suta din populație a supraviețuit. Daca vrei sa vezi cat la suta au murit atunci scade din 475 milioane adică din totalul populatiei care era înainte de apariția ciumei pe 375 milioane populație rămasă in viață si îți va da 100 milioane decedati din cauza ciumei. Acum afla cat la suta au murit împărțind 100 milioane decedați la 475 milioane total si vei afla procentul morților din cauza ciumei ca fiind 21℅.

| DarthNiger a răspuns:

A aparut in Asia iar apoi s-a raspandit peste tot inclusiv in Europa, in Europa a ajuns prin soareci/sobolani fiind in numar mare in orase si negustori care calatoreau cu corabiile prin toate regiunile si s-au infectat cu acest virus doar ca ei nu au stiut decat cand a fost prea tarziu si s-a raspandit in marile orase, insa satele erau mai in siguranta din moment ce nu erau locuite de multi oameni, a omorat jumatate din populatia Europei de la acea vreme daca nu ma insel, de-a lungul timpului ciuma a lovit omenirea de mai multe ori in mai multi ani, nu a aparut in secolul 14 pentru prima oara, au fost epidemii de ciuma inregistrate inca din antichitate, iar oamenii aceia cu masti de pasari de care spui tu, aceea erau doctorii de la aceea vreme care se echipau cu haine cat mai lungi ca sa se protejeze de virus in timp ce ii trata pe cei bolnavi, acel cioc de la masca avea drept rol ca filtru pentru aer si continea mirodenii si tot feluri de ierburi care credeau ca ii ajuta sa nu se imbolnaveasca, dar sau inselat, chiar daca erau echipati, multi dintre ei au fost rapusi de virus deoarece echipamentul nu oferea protectie garantata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ajuns in Europa si alte continente cu vasele comerciale venite de prin Asia care aveau si sobolani purtatori de purici care carau bacteria asta mortala.
Cat despre celebrul costum "doctor ciuma", pe atunci se credea ca ciuma se transmite prin mirosurile urate de la gunoaie, cadavre si alte mirosuri urate, iar ca sa se protejeze, ciocul era umplut cu niste ierburi aromatice. Nu avea nicio treaba, mureau oricum.

Sursa aici :
https://evenimentulistoric.ro/......iumei.html

| mihaela000ela a răspuns:

Leacul împotriva „Morții Negre" nu a fost descoperit în acele vremuri, însă medicii purtau un costum bizar, pentru a se proteja de boală, format din pălărie, mască cu cioc de pasăre, lentile roșii, o pelerină neagră și un toiag pe care-l foloseau pentru a întoarce bolnavul sau cadavrul. Celebra mască cu cioc de pasăre avea şi ea rolul bine definit. Ciocul de pasăre era umplut cu fel de fel de mirodenii şi diverse substanţe chimice despre care medicii credeau că le creează imunitate.

| TonyGamesLion a răspuns:

Pai au venit extraterestrii si s-a intalnit cu becali si a inlocuit oamenii cu oi veninoase cu virusi