| Girly97 a întrebat:

Cum descurge o vizita intr-un centru de vaccinare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vizită cu scopul vaccinării?
La intrare prezinți un act de identitate, completezi formularul de acolo, apoi mergi la medicul care face triajul, îți pune câteva întrebări și eventual te poate lămuri dacă ai și tu câteva întrebări, apoi mergi în zona de vaccinare, unde sunt asistenți, stai 10 secunde pe scaun, cât timp injectează serul, după care mergi în sala de observație, unde stai 15 minute, supravegheat de un medic.
Când trec cele 15 minute, treci pe la o persoană cu computer, îi dai actul de identitate iar ea îți tipărește adeverința de vaccinare.
Centrele sunt amenajate sub formă de circuit, mergi înainte după fiecare procedură, nu te întorci pe unde ai intrat.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Știe madam Șoșoacă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Iti spun cum am facut eu.
Vaccinul l-al facut in aprilie.Pe atunci era nevoie de programare,dar mi-am zis sa imi incerc norocul.
Asadar am mers la centru, am intrebat doamna de acolo daca imi pot face vaccinul daca nu sunt programata.A zis, stati sa intreb'', a zis ok.
LA intrare a trebuit sa complez un formular inclusiv cu date din cartea de identitate( apropo trebuie sa o ai la tine), nr de telefon...
Cu acel formular te prezinti la doamna care face triajul, stai de vorba 2-3 minute, dupa care am mers sa ma intepe.Am stat vreo 10 minute pe un scaun, dupa care mi-a fost dat primul certificat de vaccinare.A cerut nr de telefon pentru rapel.Cu vreo 3 zile mi-a amintit ca trebuie sa ma prezit la rapel in ziua de. la ora de. m-am prezentat, am repetat ca la prima doza si gata.
Nu am avut reactii adverse decat o usoara durere la locul respectiv.

| Ka0ru a răspuns:

Cand ajungi acolo vei completa un fel de declaratie in care raspunzi la intrebari (din alea legate de alergii, sarcina etc) si completezi cu datele tale din buletin (fa-i o poza sa te ajute daca va fi nevoie pentru ca ti-l vor cere pentru certificatul ala de-l primesti dupa prima doza). Dupa care te va vedea un doctor sa-ti explice despre vaccin (nu mai tin minte daca stampileaza ceva sau semneaza, nu e un control apropo, doar spune niste chestii). Si apoi mergi intr-o zona in care vei astepta vaccinul, sau poate ai noroc si nu mai e nimeni si te cheama direct la vaccinat. Dupa vaccin teoretic ar trebui sa-ti spuna sa mai astepti acolo 10-15 minute in caz ca apare vreo reactie ciudata, te doare capul sau ceva. E cam vaga amintirea la mine ca a trecut ceva timp dar in mare asta e, sper ca te ajuta!

| Ka0ru a răspuns (pentru Ka0ru):

(Am uitat sa mentionez ca asta e la centru fara programare)

| cfrtobias a răspuns (pentru Ka0ru):

Cred ca acum toate sunt fara programare... macar momentan, sau stii tu cu programare cumva?

| Ka0ru a răspuns (pentru cfrtobias):

Chiar nu stiu, facusem precizarea in caz ca difera cu ceva fata de centrele la care mergi cu programare.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Adică pentru vaccin, nu? Simplu. Întâi semnezi niște hârtii, după te "înțeapă" cum le place unora sa spună, iar după stai 15 minute in acea camera dacă nu ai nimic, sau 30 de minute dacă ai probleme de sănătate sau pur și simplu ai un simptom nu tocmai plăcut.