| Bionicle a întrebat:

Cum era, si este tratat virusul in afara de vaccin?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Virusurile traiesc si se multiplica doar in celula. Din aceasta cauza nu exista un medicament care sa-l distruga (ar trebui distrusa celula in sine), antiviralele care sunt opresc patrunderea virusului in celule, multiplicarea lui sau lucruri de genul asta, dar nu sunt capabile sa-l elimine (comparativ cu antibioticele). Din aceasta cauza singurul tratament este vaccinul (tratament profilactic).

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Nu prea este.

Exista cateva medicamente care tratează simptomele, nu virusul propriu zis.

Dacă vrei poți să pui la socoteală și mașinile de pe secția de ATI.

| RoCkKiD a răspuns:

Simplificand putin treaba exista tratamente specificare care sau incearca sa incurce virusul,, gel sa il faca sa-i fie mai greu sa se reproduca sau care ajuta organismul sa fie in forma sa lupte el cu virusul.

In principiu organismul tau e destul de bine pregatit sa se lupte cu invadatorii doar ca in anumite cazuri anumite organe vitale cedeaza iainte ca lupta sa fie gata. Deci daca nu ai un tratament care sa incurce virusul o sa folosesi unu care amelioreaza efectele incat sa tii organismul in viata pana curata singurul infectia.

| JicaContra a răspuns:

Anti-virale
exista si pentru gripa, dar au niste efecte negative atat de nasoale ca nu se folosesc decat in cazurile foarte grave

pentru covid nu exista (inca) un anti-viral, si da, vaccinul nu trateaza virusul, doar il previne, cu alte cuvinte numai pe oamenii sanatosi ii ajuta, sa nu se imbolnaveasca, la cei deja bolnavi nu face nimic!

| wereyou a răspuns:

Toată lumea pe plaja nu au nici o protecție este o minciuna la nivel global deoarece se dorește depopulara planetei pana în 2100 plan pus la cale de către Oculta Mondiala și Guvernul Mondial