| SingleForOne a întrebat:

Daca fac vaccinul de coronavirus, as putea intra in diverse locatii fara masca?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Nu. Chiar daca ai facut vaccinul, poti fi purtator fara sa ai simptome, deci sa-l dai mai departe. Masca doar scade sansele ca fluidele tale sa ajunga in aer si sa-i infectezi pe altii.

12 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Nu se schimba absolut nimic doar ca cel care se vaccineaza de buna voie si nesilit de nimeni se simte in siguranta.E alta mincare de peste ca cei care n-o fac se simt mai in siguranta nevaccinati.Fiecare cu convingerile pe care o are.Pentru ca psihicul infuenteaza enorm orice decizie luata.

| Werrich a răspuns:

Nu, tot ești obligat sa porți masca. A zis Ministerul Sănătăţii.

| SingleForOne explică (pentru Werrich):

Vorbind asa oficial, cu o sursa de incredere, primeai si o funda. happy

| Werrich a răspuns (pentru SingleForOne):

Ministrul Sănătății: Masca trebuie purtată și după a doua doză de vaccin anti-COVID
https://www.g4media.ro/......covid.html

| aXy99 a răspuns (pentru SingleForOne):

Ce anume a fost oficial in exprimarea lui?

| SingleForOne explică (pentru aXy99):

"Ministerul Sănătății", subiectul principal. Menționând asta, trebuie să vii și cu o sursă de încredere.

| SingleForOne explică:

1. Când te pregătești să dai un raspuns, fiind pregatit cu o soluție sau pentru un argument, vii automat cu surse de încredere, un fapt pe care cineva cu bun simț și-l asumă.
2. Platforma se numeste "toti pentru unu", însemnând faptul că promovează pozitivismul, sociabilitatea, oferirea de suport și unirea între indivizi (parerea mea).

| SingleForOne explică:

G4media, aktual24, știri oficiale, site-urile oficiale guvernamentale.

| gigite a răspuns:

NU, si poate da,... da, sa faci indigestie de la mancare.

| Jackpot2 a răspuns:

Nu deocamdată

| Angeloxd a răspuns:

Deși e ilogic, tot trebuie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Angeloxd):

Nu e ilogic. Se poate intampla ca o alta persoana sa poarte o mutatie a virusului care sa nu fie tinuta sub control de vaccin si sa o iei tu, apoi sa o dai mai departe sibsa continuam starea de alerta vreo inca 3 ani. Totul, ca te-ai gandit sa nu mai porti masca.