| LasleaIoan1972 a întrebat:

De ce la persoanele vaccinate le este inca frica de corona si poarta masca si daca langa ei sta cineva nevaccinat fara masca frica e si mai mare.
Atunci care mai este rolul vaccinului doar ca sa poti merge in anumite locuri?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nevaccinatii au sanse mai mari sa fie infectati, iar vacinatii sunt in general oameni responsabili.
Rolul vaccinului e clar si Romania e in acest moment grupul de control al Europei care dovedeste clar ce se intampla cand populatia nu e vaccinata din cauza lipsei de educatiei si a imbecilitatii unora

| Ukaya a răspuns (pentru suntserios):

Si nevaccinati sunt responsabili haide sa nu mai fim rai uni cu alti te rog si sa nu mai generalizam categorii de oameni ca si eu am fost nevaccinat si am fost foarte deranjat trebuie sa fim buni uni cu alti

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

La 580 morti azi, 1800 oameni la ATi si ~ 20.000 cazuri pe zi nu mai sunt bun cu nimeni care nu vrea sa se vaccineze din motive de imbecilitate. PUNCT.

| Ukaya a răspuns (pentru suntserios):

Pai multi nu se vaccineaza si fiindca voi i-ati inrait foarte tare pe mine unu de aici ma inraise atat detare de nu m-ai voiam sa aud de vaccin decat sa ii fac lui in ciuda dar totusi m-am dus

| Eireann a răspuns:

Scade riscul de a te infecta cu covid 19 si daca faci o sa fie o forma mai usoara deci sansele sa mori sunt mai scazute.

| LostForForever a răspuns:

Sincer nu știu care este rolul vaccinului tot ce am auzit este ca te protejează de Corona atâta știu mai mult nu știu nimic

| LostForForever a răspuns:

Sincer nici nu mai știu cum sati răspund
Corona asta e atâta de ciudata ca nu-l pot explica măcar

| BoboBobo6717 a răspuns:

Exact. Soacra-mea s-a vaccinat doar fiindcă a vrut sà plece in vacanță în Grecia și a plecat. Si nu mai acuzați nevaccinații, fiecare face ce vrea cu viața lui, încetați să vă agățați unul de altul. Ăștia cu știrile lor s-au contrazis ei pe ei înșiși, deci cum draq să te mai vaccinezi? Că mint de îngheață apele, mai lăsați-mă cu astea. Eu am covid de o săptămână și nu am murit, sunt bine merci, la fel și familia mea. Si tot nu mă vaccinez. Fiindcă nu vreau. A fost o răceala ca oricare alta pe care am tratat-o cu miere de albine si propolis. Punct.

| Ukaya a răspuns:

Ba tacci si du-te de te vaccineaza

| Ukaya a răspuns:

Daca nu te vaccinezi ai oameni morti pe constinta