| Cksihja a întrebat:

De ce nu se tem oamenii de coronavirus, e nou e periculos și cu toate astea lor nu le pasă?
Chiar așa de înapoiați am ajuns că nu mai avem conștiință, noi oare mai suntem oameni sau am devenit maimuțe.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
72 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din prostie, din snobism, din necunoastere, din ignoranta samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ahhh, momentul ala cand esti imbecil si nu intelegi cum se trasmite un virus. Daca nu ai fi imbecil ai realiza ca nu e suficient sa ma protejez doar eu ca apare un idiot care stie el mai bine ce sunt minciuni si ce nu.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Excalibur09):

Si eu de ce sunt de vina ca un idiot sa imi puna viata in pericol doar ca e el idiot?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Excalibur09):

OK, am inteles, magic. In cazul asta, permite-mi o intrebare care decurge direct din raspunsurile tale: DE CE PUII MEI MAI FACI UMBRA PAMINTULUI?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Excalibur09):

Mdah, funny. NOT.

| Simpatic a răspuns:

De vina consider in primul rand ca este si ar trebui tras la raspundere acest guvern de incompetenti si alaturi de ei presedintele tarii, ei cand deja se stia de acest virus nu au oprit tranzitia dintre tari, in Romania nu trebuia sa intre si sa iasa nimeni, punct nici cei care s-au dus la cules de ceapa, nici talharii sau, nici cei care sunt magistrati prin tari straine, NIMENI.
Cu ce sunt de vina oamenii astia care au murit, cei care poate nu au parasit Romania in viata lor? cu ce sunt de vina medicii infectati care au murit, ca a venit nu stiu ce marlan din strainatate din vacanta sau de la cules de capsuni?
Deci primii care ar trebui sa fie dati jos si judecati ar fi Guvernul si Presedintele Romaniei, pentru ca ei aveau puterea sa opreasca pandemia in tara lor, ei sunt singurii raspunzatori ca au lasat sa intre in tara toti jegosii care au adus acest virus ocigas cu ei.
Daca era un sistem drept tara ii tragea la raspundere pentru ucidere! Stiu foarte bine ce spun.
Infractiunea se poate comite si prin actiune directa dar si prin omisiune!
Mie sila de tara asta condusa si guvernata numai de infecti si jegosi! Mie sila si de rapanosii mei conationali care cersesc fura, dau in cap prin tari straine pentru un nenorocit de bordei si o cotiga de masina, pentru asta fac, mie scarba de jaful asta de tara in care babele sunt spalatoare de funduri, iar fetele lor sunt prostituate- fac bani pentru tot felul de jegosi si tigani care se falsesc cu lanturile lor groase de aur sau cu ce masini scumpe SH isi mai cumpara, mie scarba de voi astia pe care v-am descris si va regasiti in aceste randuri.
Stima doar pentru cei care stiu ce inseamna sa fii om adevarat!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca sintem o natie de imbecili. Vezi de exemplu abordarea celebra "cunosti pe cineva care e infectat" care e predominanta. Nici eu nu cunosc pe nimeni cu SIDA, deci nu exista. Nu ma tem. Pot sa *** neprotejat jumatate de planeta, ca nu cunosc pe nimeni cu SIDA, deci sunt imun. Astia inconstienti cu "nu e atit de infricosator" nu inteleg ca - in special in Romania - nu e musai sa mori de Covid. E suficient sa ajungi in spital si se gaseste pe acolo o bacterie ceva care sa iti puna capac.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te contrazici singur. Ba spui ca e periculos corona ba ca iei bacterie din spital. Mai repede iei o bacterie din spital decât! Mai interesați-vă băi oameni buni! Vorbesc în cunoștință de cauză dacă spun ceva și nu e nevoie sa ajungă altul la părerea mea, iar când sunt jignita chiar îmi pare rău pentru persoana respectivă fiindcă îmi dau seama cât de jos este. Nu o va jignesc, a făcut-o viata destulwinking.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Nu ma contrazic absolut deloc. Covidu' poate sa te bage la TI, in unele cazuri au patit-o si persoane sanatoase (un sef de la trupele speciale din Spania, maratonist, sanatos-tun, de exemplu). In Romania, e suficient sa te bage in spital, ca dupa aia ai sanse mari sa o imbulinezi din alte motive. Clar e ca covidu' nu e "doar o gripa" si au curs riuri de cerneala pe tema asta. Pe de alta parte, daca tie iti place sa te documentezi de pe FB si TV in loc de surse stiintifice serioase, ghinion.

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Vorbesti in totala necunostinta de cauza, Repet? Esti medic si ai dovezi? Daca nu gura mica

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru suntserios):

Ca spune cine? laughing Iar am ajuns la vorba aceea "prea mulți smecheri între patru pereți" vad ca stați lipiți de telefon/pc și așteptați sa răspund laughing nu aveți viata deloc.

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Deci nu ai niciun argument sa sustii imbecilitatile, doar pui zambilici. Daca aveai un argument sigur il scriai. Uite din cauza unor imbecili din astia ca lor li se pare situatia amuzant si cred ei ca au descoperit debvarul absolut mai presimt o tura de 30 zile de stat in casa.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru suntserios):

Am argumente dar nu le pot oferii. Și vezi ca de atâta deșteptăciune a început sa ți se strice scrisul.

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Scrii orice numai sa nu argumentezi. lool. asta se intampla doar atunci cand nu ai nimic de spus.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru suntserios):

Ce copil.

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Ce ca.cat o invarti atat?
- ca sunt copil,
-ca ai tu argumente da nu el poti oferi
-ca scriu eu nu stiu cum
-ca esti tu documentata.

Ai ceva de zis zi... nu zici ramane la imbecilitate pe care vad ca te stradui din plin sa o dovedesti.

Intrebarea e simpla... ai argumente, spune le. Nu le ai ...imbecilitate dusa la extram si atat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Are breh argumente! "Daca cauti pe FB..."

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sigur a dat tanti Rodica de la 3 share la articolul ala blana de la
nuaisacrezi.ro

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Haha, uite una buna, recenta, fix pe subiect - https://www.g4media.ro/......tilor.html

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa urmeze olivia ster... Zic

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Deci ești de părere că virusul e o chestie care are scopul de a manipula.

Domnul Djokovic, era tot zmeu și spunea că un virus nu poate să-i pună stăpânire pe viață și că e vorba de interese politice și se bătea cu pumnii în piept să-și susțină interesele, dar și meciurile!winking

Săracul domn... Tocmai ieri ce a fost testat pozitiv pentru COVID-19, alături de soțioara lui iubită, cerându-și scuze pe rețelele de socializare, atât pentru că nu a crezut în existența acestui virus, cât și pentru faptul că din cauza meciului său, sute de oameni au fost infectați, și le urează fanilor săi "însănătoșire grabnică"! Dure-m-ar în cot de sănătatea lui!

A mai și donat o sumă de bani pentru un spital din Italia... săracul! Mi s-a făcut milă.

Cum se bătea el cu pumnii în piept că pabdemia nu-l poate opri, și acum a devenit bun creștin și crede în virus și cele sfinte! laughing

Deci, fiți proști în continuare, până la urmă, sunt mulți ca voi în lume. Nu se duce lipsa! laughing

Se exagerează cu virusul, pentru că nu e o răceală banală, simptomele sunt diferite, iar gravitatea lor este în funcție de fiecare organism. Așa că, n-ai cum să zici că e o "banală răceală", atâta timp cât pot apărea mutații. laughing

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce Țeapa rolling on the floor

| Frank51 a răspuns:

Se spune ca, cu cat inaintezi in viata cu atat esti mai intelept, rabdator, calm, si actionezi cu cap. Tind sa cred ca la romani este invers.

| Sofer a răspuns:

Mie personal, nu mi-e teama de acest virus.

| Sn4k3 a răspuns:

Prostie a fost si va fi mereu, nu trebuie sa generalizam pe tema asta.

| StrongHeart a răspuns:

Daca tu te temi de ceva, trebuie toți să facă ca tine? Ar trebui sa ma baricadez in casa si sa port folie de aluminiu pe cap?

| JicaContra a răspuns:

A fost nustiuce fosila sfanta a proteveului care e nustiuce jurnalist cu greutate, nu mi-a pasat DELOC cum il cheama, dar de cate ori apare o criza, pe ala il intreaba, care e parerea lui pro despre criza

si zicea ca frica de moarte a fost la inceput, dupa aia a fost nebuneala cu stat acasa, iar apoi ORICE SE TOCESTE, inclusiv frica de moarte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Generație de proști, leneși și hoți. Nu e vorba de virusul ăsta, că omenirea a trecut prin situații mult mai dificile.

Omul e cea mai egoistă "maimuță" de pe întreaga planetă. Omul nu-și dă seama de posibilul dezastru care urmează să se întâmple, până când nu se întâmplă.

Tot noi suntem ăia care vrem "spitale", nu catedrale, însă când am avut "șansa" să ne dezoltăm moral și să ne educăm ca să avem posibilitatea de a face o schimbare, am dat cu piciorul în ea.

Așa că nimeni, absolut nimeni nu are dreptul să judece un pericol, sau părerile specialiștilor cu privire la gravitatea situației cu care ne confruntăm, atâta timp cât TU nu poți să faci o schimbare.

Așa că, prieteni, măscuța pe față când ieșiți la plimbare sau cand folosiți mijooace de transport în comun, ca să nu avem o problemă!winking

| Dragosdoar a răspuns (pentru anonim_4396):

Masca e periculoasa si ea, iti blocheaza o cantitate importanta de oxigen.
Si de ce sa umblam cu masca pe strada? sa ne sufocam

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ca să te sufoci, ai de muncă, nu glumă. Și doar nu stai mai mult de 8 ore prin zone aglomerate, că mai sunt și oameni care au treabă. E doar senzația de sufocare, nu te sufoci la propriu dacă porți o mască.

Masca o porți în zonele aglomerate, unde știi că virusul zboară de la o persoană la alta. Asta dacă vrem să scăpăm și noi cândva de pandemia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce sa ma tem?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt ma tem, aproximativ la fel cum ma tem sa ma calce o masina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii de ce? Lumea s-a cam saturat de subiectul asta. S-a cam rasuflat. Si presa cauta alte subiecte. Mai vin alegerile, mai avem o vulpita si un Viorel. Nici un subiect nu poate rezista luni bune si lumea sa nu treaca la altul. Lumea isi vede de viata cum e si normal. Nu putem trai cu frica in san. Copiii trebuie sa manance si nevasta are nevoie de iubire ca daca nu merge la vecinu. Sa nu ne neglijam prioritatile pentru un virus vechi din iarna. Maine daca presedintele atotputernic si creator ne va spune ca nu mai trebuie sa purtam masti, sa vezi cum lumea va umple strazile de masti aruncate in nestire. Cate luni ai vrea sa se teama lumea de acest virus? Pana la anul pe vremea asta? Altii au si alte prioritati, nu toata lumea lucreaza la stat sau la o firma care sa nu se inchida pentru ca e multinationala si are miliarde de euro. Unii mai cauta un loc de munca, altii mai construiesc vreo casa unde sa stea cu familia. Fiecare are prioritati care trebuie mentinute indiferent ca acum nu stiu cate luni a venit un virus.
Da, mai suntem oameni, oameni care trebuie sa-si faca un rost in continuare pentru ca nu primim nimic moca si cadou prin posta.

| Cksihja explică (pentru anonim_4396):

Putem să ne vedem de toate astea dacă respectam regulile de protecție, dar nu am făcuto și acum plătim crunt.
Acum dăm vina pe stele și cai verzi în loc să ne asumăm răspunderea și găsim scuze pentru a ieși din casă, cică nu există virusul.
Trebuie să înțelegem că nu putem trăi dezbinați, ne facem de rușine strămoșii care au fost mereu uniți și au fost mereu alătur unii de alții la greu. Îmi pare rău să văd că oamenii se ceartă cu tot felul de teorii tâmpite în loc să rezolve problema și să se documenteze. Nici nu mă mai mir de cât de rău merge în țara nostră, am uitat să mai fim oameni, am uita să mai fim români, am uitat să mai fim uniți, de ce să nu ne împăcăm, ne este frică cumva de Rai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coronavirus nu e nou, este derivat din SARS (Sever Acute Respiratory Sindrome) din 2003. Covid-19 se mai numeste si SARS-Cov 2

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Cunoști pe cineva infectat? Eu una nu cunosc pe absolut nimeni care este infectat. Decât vedetele astea... Săracele de ele...

| Cksihja explică (pentru AndreeaDeea221998):

Crezi că dacă cineva care e infectat va anunța asta pe toată lumea sau va face ce a făcut și ofițerul ăla M.A.I?

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Cksihja):

Atunci de unde atâtea cazuri pe zi? Hai sa ne dam perdeaua jos de pe ochi!

| StefanDrg a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

De acord cu Andreea. Nici eu nu cunosc pe nimeni sa aiba corona virus. Si mama mea lucrează in Italia (tara cea mai afectata) si nici ea nu cunoaște pe nimeni infectat acolo. M-am tot gândit zilele astea ca e ceva mascarada de la marile puteri, au ceva interese. Interese economice poate.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru StefanDrg):

Chiar ma bucur ca ai înțeles răspunsul meu! Personal mi se pare foarte dubios happy!

| StefanDrg a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Pai cica sunt peste 9 milioane de infectați pe tot globul, dar eu de unde sa știu daca e adevărat, poate numerele alea le-au pus ei din burta, si tot asa zilnic baga de la ei ca sunt nu stii câți noi infectați. Am nevoie de dovezi sa cred, in mass media se minte si se inventează la greu.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru StefanDrg):

Îți mai pun o întrebare. Și sunt sigura ca îți dă puțin de gândit și o sa ajungi la opinia la care am ajuns și eu : " când a apărut la TV la știri despre China și despre virus și apăreau filmări de pe strada cum cădeau oameni, din spitale cum erau întinși pe jos fiindcă le era rău. Erau filmări cu grămezi de oameni morți. Iar acum vine întrebarea la noi ai văzut asa ceva? Doamne ferește, nu spun sa moara oameni, ma refer la faptul ai văzut sa cada? Sa le fie rau? Sa fie disperați? Eu nu știu ce sa mai spun happy.

| StefanDrg a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Am avut mana stanga ruptă acum câțiva ani, si de cate ori ma mai doare merg sa fac radiografie de control. Am fost săptămâna trecuta sa fac una si m-au refuzat, au spus ca daca nu e urgență sa las loc bolnavilor de corona virus dar m-am uitat de jur împrejur pe holul spitalului si toata lumea parea normala. Nimeni nu tusea, nu stranuta, stateau in picioare oamenii bine mersi la coada pentru testare de covid. Si in mintea mea ma întrebăm : '' Frate dar unde sunt bolnavii de corona virus? Oamenii ăștia nici macar răciți ny par. Ceva nu-i ok ''. Deci da. Total de acord cu tine

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Excalibur09):

Nu știu dacă "maimuțe" sau "oi"... Unde ne pune ciobanul acolo stam. Ce ne da ciobanul aia mâncam. Suntem efectiv o turmă. Ne este teama de "copoii" ce sunt puși sa ne " păzească" deoarece ne păzesc cu colții la vedere! Greșesc cumva?

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Excalibur09):

Corect! Problema este ca noi suntem învățați în școli niște chestii inutile! Chiar ma gândeam mâine sa ma duc la vecina sa fac analiza pentru "o scrisoare pierduta". Serios? În loc sa fim învățați ce trebuie sa facem în viata, sa fim pregătiți pentru un loc de munca, sa fim învățați sa luam inițiative sa luam decizii corecte să sa sa, exemplele sunt multe și observ ca tu gândești cum gândesc și eu (cel puțin din anumite puncte de vedere). Noi suntem învățați cum și-a omorât Ion soata laughing. Trebuie sa ne deșteptam și sa facem cumva sa ne fie bine. Altfel ne papa "lupii".

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Excalibur09):

Pai vezi? Din aproape orice punct de vedere sunt foarte inferiori! E de-a râsu-plânsu!

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Excalibur09):

Ar trebui sa fim recunoscători pentru tot ce avem! Sunt persoane care nu au ce sa mănânce..Sunt persoane ce nu au un acoperiș deasupra capului..Sunt persoane bolnave. Sunt sunt sunt... Noi ar trebui sa nu ne mai plângem de milă ci sa facem ceva. Nu o sa pice nimic din cer. Noi suntem responsabili pentru tot. Am avut de ales intre variante rele..am ales și noi răul "cel mai puțin". Noi am făcut oamenii puternici tot noi ar trebui sa ne impunem când nu ne convine ceva. Uite-te cât de scumpa e viata în România, ce preturi sunt în magazine, ce preturi au utilitățile și ce salariu este în România? Avem pretenția la case? Pai cumpăra-ti tu casa cu salariu de 2.000 lei, între timp sa stai și cu chirie vreo 200-250€ sa plătești și întreținere și facturi laughing. Deci suntem. Rău de tot!

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Eu cunosc mai multe cazuri. Locuiesc în București. Chiar recent am ieșit cu niște prieteni apoi am aflat ca la munca la unul dintre amici au descoperit doua cazuri, apoi au fost testați toți, a doua zi a venit rezultatul și a ieșit negativ. Am avut emoții fiindcă dacă ieșea pozitiv nu știam ce urmează sa fac eu. Testul pe banii mei, sa stau acasă, aveam de lucru și la job și ma încurca grav, eram un pic stresata dar am avut noroc sa zic asa. La munca la mine am colegi care au diabet, nu as vrea sa am pe conștinta asa ceva înțelegi? Eu ma protejez cât pot și ce tine de mine dar sunt o persoana sociabila, am mai ieșit, plimbări etc. Dar am grija și mi-as dori sa facă toți asta ca să nu se răspândească. Poate la unii iese nasol nu are rost sa ajungem sa trebuiască sa ne convingem de asta, mai bine tratam problema ca atare și ne ferim, nu e greu. Eu ma protejez mai mult decât unul care nu crede în virus și asta fiindcă port masca în spatii închise, ma spăl des pe mâini, dezinfectez obiecte etc, dar am viata sociala nu stau închisa în casa, ideea e sa te ferești cât de cât nu spune nimeni sa fii speriat de bombe

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Asta e o explicatie pe care doar un imbecil o poate da. Nu exista virusul ca nu știu eu pe nimeni infectat.

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Testele medicale facute de peste 200 guverne din toata lumea nu sunt dovezi suficiente pentru tine? Esti si tu un imbecil din ala care pana nu ajunge cu tubul in gat la spital se crede mare scula?

| Ajay a răspuns (pentru StefanDrg):

Paranoia e o boala psihica, o trateaza psihiatrul.

| Ajay a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Abordarea ta este pur si simplu imbecila. Cunosti vreun bolnav de SIDA? Sau te indoiesti si de existenta lor.

| Simpatic a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Aceasta este gandirea omului primordial( nu fac referire la adam si eva ci la omul de acum circa 400.000 de ani), Homo sapiens neanderthalensis, daca nu vad nu exista, poate nici persoane care au leucemie nu stii? exista sau nu leucemie?
Poate nici planeta Saturn nu crezi ca exista caci nici ea nu e usor vizibil cu ochiul liber.
Poate nici atomii de carbon nu exista ca nici de astia nu am vazut...

| StefanDrg a răspuns:

Pai eu nu ma tem pentru ca am 24 de ani si sunt sănătos. Si din ce am înțeles, virusul este pericos pentru bătrâni si pentru cei care au alte boli in corp sau afecțiuni.

| Kajun a răspuns:

Nu se tem deoarece nu cred in acest virus. Se presupune că tot balamucul asta a fost făcut pentru economie. Poți căuta Event 201 sa te documentezi.

| Hellboy96 a răspuns:

La început părea a fi ceva de temut, ceva nou, ceva necunoscut dar acum oamenii nu mai dau 2 bani pe asta, totuși, încă e periculos virusul asta dar nu mai e atât de înfricoșător.

| Ajay a răspuns:

Am observat ca numai persoanele 4 clase nu se tem de coronavirus. Parerilie lor formate din 2 click-uri pe Google li se par ma relevante decat cercetarile tuturor medicilor de pe planeta, iar asta arata doar cat de limitata e lumea lor si cat de lipsiti de profunzime sunt in gandire.

| Ajay a răspuns (pentru Ajay):

Cu*

| suntserios a răspuns (pentru Ajay):

Te asteptai ca oamenii educati sa pice in capcana conspiratiilor imbecile?

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru suntserios):

Îmi este atât de milă de voi laughing cum va agitați voi sa jigniți încercând să ajungă toată lumea la părerea voastră laughing trist! Dacă nu cunoști ce studii am, interesează-te și vorbim după aceea! Asta ca să nu îmi pierd timpul cu persoane ce au făcut "școala" de mântuială! Sănătate!

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Esti medic epidemiolog? Daca erai nu debitai imbecilitatile astea. Daca nu esti niciun fel de medic parerea ta contra virusului este fix pix. Eu nu te jignesc ca sa ajungi la parerea mea, dar in situatia data prostii trebuie semnelizati clar pentru ca se ajung la situatii ca cea in care suntem acum. Dupa un efort intens si colectiv in care numarul de infectari scadea constant au prins viata doti dobitocii cu pareri despre virus care nu poarta masti, care nu se pazesc si supriza de doua saptamani creste in continuu numarul. Deci prostii si imbecilii trebuie scoti in fata sa stie lumea sa se fereasca de ei.