| Cksihja a întrebat:

De ce nu se tem oamenii de coronavirus, e nou e periculos și cu toate astea lor nu le pasă?
Chiar așa de înapoiați am ajuns că nu mai avem conștiință, noi oare mai suntem oameni sau am devenit maimuțe.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
72 răspunsuri:
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Cunoști pe cineva infectat? Eu una nu cunosc pe absolut nimeni care este infectat. Decât vedetele astea... Săracele de ele...

| Hellboy96 a răspuns:

La început părea a fi ceva de temut, ceva nou, ceva necunoscut dar acum oamenii nu mai dau 2 bani pe asta, totuși, încă e periculos virusul asta dar nu mai e atât de înfricoșător.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Generație de proști, leneși și hoți. Nu e vorba de virusul ăsta, că omenirea a trecut prin situații mult mai dificile.

Omul e cea mai egoistă "maimuță" de pe întreaga planetă. Omul nu-și dă seama de posibilul dezastru care urmează să se întâmple, până când nu se întâmplă.

Tot noi suntem ăia care vrem "spitale", nu catedrale, însă când am avut "șansa" să ne dezoltăm moral și să ne educăm ca să avem posibilitatea de a face o schimbare, am dat cu piciorul în ea.

Așa că nimeni, absolut nimeni nu are dreptul să judece un pericol, sau părerile specialiștilor cu privire la gravitatea situației cu care ne confruntăm, atâta timp cât TU nu poți să faci o schimbare.

Așa că, prieteni, măscuța pe față când ieșiți la plimbare sau cand folosiți mijooace de transport în comun, ca să nu avem o problemă!winking

| Cksihja explică (pentru AndreeaDeea221998):

Crezi că dacă cineva care e infectat va anunța asta pe toată lumea sau va face ce a făcut și ofițerul ăla M.A.I?

| Kajun a răspuns:

Nu se tem deoarece nu cred in acest virus. Se presupune că tot balamucul asta a fost făcut pentru economie. Poți căuta Event 201 sa te documentezi.

| Sn4k3 a răspuns:

Prostie a fost si va fi mereu, nu trebuie sa generalizam pe tema asta.

Răspuns utilizator avertizat
| StefanDrg a răspuns:

Pai eu nu ma tem pentru ca am 24 de ani si sunt sănătos. Si din ce am înțeles, virusul este pericos pentru bătrâni si pentru cei care au alte boli in corp sau afecțiuni.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Cksihja):

Atunci de unde atâtea cazuri pe zi? Hai sa ne dam perdeaua jos de pe ochi!

| StefanDrg a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

De acord cu Andreea. Nici eu nu cunosc pe nimeni sa aiba corona virus. Si mama mea lucrează in Italia (tara cea mai afectata) si nici ea nu cunoaște pe nimeni infectat acolo. M-am tot gândit zilele astea ca e ceva mascarada de la marile puteri, au ceva interese. Interese economice poate.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru StefanDrg):

Chiar ma bucur ca ai înțeles răspunsul meu! Personal mi se pare foarte dubios happy!

| StefanDrg a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Pai cica sunt peste 9 milioane de infectați pe tot globul, dar eu de unde sa știu daca e adevărat, poate numerele alea le-au pus ei din burta, si tot asa zilnic baga de la ei ca sunt nu stii câți noi infectați. Am nevoie de dovezi sa cred, in mass media se minte si se inventează la greu.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru StefanDrg):

Îți mai pun o întrebare. Și sunt sigura ca îți dă puțin de gândit și o sa ajungi la opinia la care am ajuns și eu : " când a apărut la TV la știri despre China și despre virus și apăreau filmări de pe strada cum cădeau oameni, din spitale cum erau întinși pe jos fiindcă le era rău. Erau filmări cu grămezi de oameni morți. Iar acum vine întrebarea la noi ai văzut asa ceva? Doamne ferește, nu spun sa moara oameni, ma refer la faptul ai văzut sa cada? Sa le fie rau? Sa fie disperați? Eu nu știu ce sa mai spun happy.

| StefanDrg a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Am avut mana stanga ruptă acum câțiva ani, si de cate ori ma mai doare merg sa fac radiografie de control. Am fost săptămâna trecuta sa fac una si m-au refuzat, au spus ca daca nu e urgență sa las loc bolnavilor de corona virus dar m-am uitat de jur împrejur pe holul spitalului si toata lumea parea normala. Nimeni nu tusea, nu stranuta, stateau in picioare oamenii bine mersi la coada pentru testare de covid. Si in mintea mea ma întrebăm : '' Frate dar unde sunt bolnavii de corona virus? Oamenii ăștia nici macar răciți ny par. Ceva nu-i ok ''. Deci da. Total de acord cu tine

| Sofer a răspuns:

Mie personal, nu mi-e teama de acest virus.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Excalibur09):

Nu știu dacă "maimuțe" sau "oi"... Unde ne pune ciobanul acolo stam. Ce ne da ciobanul aia mâncam. Suntem efectiv o turmă. Ne este teama de "copoii" ce sunt puși sa ne " păzească" deoarece ne păzesc cu colții la vedere! Greșesc cumva?

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Excalibur09):

Corect! Problema este ca noi suntem învățați în școli niște chestii inutile! Chiar ma gândeam mâine sa ma duc la vecina sa fac analiza pentru "o scrisoare pierduta". Serios? În loc sa fim învățați ce trebuie sa facem în viata, sa fim pregătiți pentru un loc de munca, sa fim învățați sa luam inițiative sa luam decizii corecte să sa sa, exemplele sunt multe și observ ca tu gândești cum gândesc și eu (cel puțin din anumite puncte de vedere). Noi suntem învățați cum și-a omorât Ion soata laughing. Trebuie sa ne deșteptam și sa facem cumva sa ne fie bine. Altfel ne papa "lupii".

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Excalibur09):

Pai vezi? Din aproape orice punct de vedere sunt foarte inferiori! E de-a râsu-plânsu!

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja explică (pentru XKronstadt):

Pentru ca virusul să poată infecta omul el are nevoie de ADN uman iar pentru al obține el trebuie să supraviețuiască în corpul unui om. Omenii sănătoși nu sunt potriviți ca poartă de pornire deoarece sistemul lor imunitar combate rapid infecția în schimb cei cu anumite probleme și cu un sistem imunitar slăbit reprezintă poarta perfectă. Poți afla în felul ăsta cine a fost pacientul zero deoarece virusul va copia o parte din ADN-ul uman în genomul său.
Nu sunt om de știință iar ce știu nu e mereu adevărat dar știu că pentru a se răspândi virusul are nevoie de oameni.
Oamenii sunt autobuzul lui spre cantina cu mâncare.
Însă oamenii sunt sceptici și nu mai au încredere, ce înseamnă asta? Trăim în minciună și ne mințim unii pe alții.
Acum voi apela la democrație toți oamenii cred că virusul nu există, atunci ieșim toți din casă, dacă există ne vom infecta vor muri mulți oameni care puteau fi salvați dar nu era nimeni care să-i îngrijească, economia probabil va cădea în epoca de piatră iar banii își vor pierde valoare, va fi foamete iar cei care nu au fost afectați de boală vor muri de foame. Atunci va începe Al trei-lea Război mondial care va însemna sfârșitul lumii.
Vreau să știu să salvez lumea și să stau acasă sau să ies să o distrug?

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Excalibur09):

Ar trebui sa fim recunoscători pentru tot ce avem! Sunt persoane care nu au ce sa mănânce..Sunt persoane ce nu au un acoperiș deasupra capului..Sunt persoane bolnave. Sunt sunt sunt... Noi ar trebui sa nu ne mai plângem de milă ci sa facem ceva. Nu o sa pice nimic din cer. Noi suntem responsabili pentru tot. Am avut de ales intre variante rele..am ales și noi răul "cel mai puțin". Noi am făcut oamenii puternici tot noi ar trebui sa ne impunem când nu ne convine ceva. Uite-te cât de scumpa e viata în România, ce preturi sunt în magazine, ce preturi au utilitățile și ce salariu este în România? Avem pretenția la case? Pai cumpăra-ti tu casa cu salariu de 2.000 lei, între timp sa stai și cu chirie vreo 200-250€ sa plătești și întreținere și facturi laughing. Deci suntem. Rău de tot!

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Eu cunosc mai multe cazuri. Locuiesc în București. Chiar recent am ieșit cu niște prieteni apoi am aflat ca la munca la unul dintre amici au descoperit doua cazuri, apoi au fost testați toți, a doua zi a venit rezultatul și a ieșit negativ. Am avut emoții fiindcă dacă ieșea pozitiv nu știam ce urmează sa fac eu. Testul pe banii mei, sa stau acasă, aveam de lucru și la job și ma încurca grav, eram un pic stresata dar am avut noroc sa zic asa. La munca la mine am colegi care au diabet, nu as vrea sa am pe conștinta asa ceva înțelegi? Eu ma protejez cât pot și ce tine de mine dar sunt o persoana sociabila, am mai ieșit, plimbări etc. Dar am grija și mi-as dori sa facă toți asta ca să nu se răspândească. Poate la unii iese nasol nu are rost sa ajungem sa trebuiască sa ne convingem de asta, mai bine tratam problema ca atare și ne ferim, nu e greu. Eu ma protejez mai mult decât unul care nu crede în virus și asta fiindcă port masca în spatii închise, ma spăl des pe mâini, dezinfectez obiecte etc, dar am viata sociala nu stau închisa în casa, ideea e sa te ferești cât de cât nu spune nimeni sa fii speriat de bombe

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Asta e o explicatie pe care doar un imbecil o poate da. Nu exista virusul ca nu știu eu pe nimeni infectat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Testele medicale facute de peste 200 guverne din toata lumea nu sunt dovezi suficiente pentru tine? Esti si tu un imbecil din ala care pana nu ajunge cu tubul in gat la spital se crede mare scula?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ahhh, momentul ala cand esti imbecil si nu intelegi cum se trasmite un virus. Daca nu ai fi imbecil ai realiza ca nu e suficient sa ma protejez doar eu ca apare un idiot care stie el mai bine ce sunt minciuni si ce nu.