| AlexDorinel a întrebat:

De ce Romania a avut restrictii foarte usoare fata de restul tarilor si totusi celalalte tari europene au fost mult mai grav afectate?

Tind sa cred ca in strainatate nu prea se respecta regulile, in Romania se mai respecta cat de cat.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai toate tarile europene au un numar dublu sau triplu de locuitori fata de noi, asta nu ai luat-o in calcul?

| Catrice a răspuns:

Da,asa e, romanii au fost singurii din lume care au respectat masurilehee hee

| gabicoo a răspuns:

Se zice că coronavirusul nu îi afectează prea tare pe idioți!
Și pe la noi e plin!

https://m.youtube.com/watch?v=qMfxNktActY

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns:

Ma intreb de unde ai statisticile astea ca in Romania s-a respectat si in strainatate deloc. Ai informatii total eronate. Ultima data cand am ajuns in Romania, in autobuz toti de varsta a treia se imbulzeau sa coboare. In supermarketuri nu se pastreaza distanta, multi dintre cumparatori pipaie painea sau legumele de zeci de ori pana se hotarasc sa il ia sau il lasa pe urmatorul si lista continua. Nu mai inghide tot ce se spune pe la stirile tv si deplaseaza-te direct in acele tari straine la care faci referire si vei vedea cum au fost in restrictiile totale. Amenzile au fost usturatoare pentru nerespectarea lor.

| Lukasssz a răspuns:

Pentru ca nu ne testam, de aceea avem atat de putine cazuri.

| romeo78 a răspuns:

Despre România s-a spus că "este grădina Maicii Domnului".
Dar, de fapt România a fost o țară ocolită de "hoardele de turiști". România a fost de fapt izolată înainte de pandemie de restul lumii. Italia, Grecia, Spania, Marea Britanie, Franța sunt țări turistice. În Italia, de exemplu, în luna februarie 2020 deși se anunțase despre COVID-19, a organizat Festivalul mascat de la Veneția. Acel festival a fost pur și simplu întrerupt de explozia cazurilor de COVID-19, nu de autorități.
De fapt, în acele țări turistice, COVID-19 a existat înainte de a fi recunoscut oficial.
Nu uitați că au fost sărbători de iarnă, revelioane în care au participat mii de turiști chinezi.
Nu uitați că din orașul zero al pandemie, Wuhan, dacă nu greșesc, s-a permis ieșirea până la închiderea porților.
În occident, real, necunoscute poate, au existat foarte multe cazuri. Oamenii care mureau subit, care nu ajungeau la spital, dacă erau în vârstă, ziceau că au făcut infarct.
Aceasta este de fapt realitatea. La noi nu a existat turism.
Nu au existat mii de turiști, inclusiv din China.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Pentru ca politicianul roman se teme sa ia masuri dure pentru ca n-o sa-l mai voteze lumea. In capul prostimii ramane doar atat : Ala m-a inchis in casa, ala pune politia pe mine si gata. Poti tu sa stai si-n cap ca lucrul asta n-o sa se schimbe niciodata la romani.

Si in strainatate aia au respectat regulile pentru ca asa au fost dresati, sa respecte ce zice statul, nu de frica amenzilor ca in Romania. Si zici ca se respecta? Hai sa-ti zic o realitate de la firul ierbii si anume ca lumea isi facea si declaratii mincinoase doar de-al drk sa iasa afara. Sa iti zic de astia care cica sunt ( sau au ) firme si isi fac singuri hartii doar sa aiba o baza "legala" sa iasa ( a se vedea ghilimelele ) pentru orice rahat? laughing) ( ala e aici pe site, daca vede asta se stie el )

| isemilia a răspuns:

Pentru ca in Romania multi nu merg sa isi faca testul, de aceea cifrele sunt mai mici. Oricum, nu poti compara numarul deceselor din SUA (de exemplu) cu cel din Romania. In Romania sunt mai putini locuitori, asadar e normal sa nu fim afectati la fel de tare precum alte state (vorbesc despre numarul total, nu de cel la mia / milionul de locuitori, care e afectat in special de faptul ca multi romani nu isi fac testul). In alte tari cu siguranta se respecta mai mult masurile decat la noi. Nu in toate, insa in destule (Germania, UK etc).

| SociopatuI a răspuns:

Asta nu ar fi prima intrebare tampita pe care o pui.

| Răzvi42 a răspuns:

Sa m**i tu ca nu se respecta regulile. Hai in Spania sa vezi cum se plimba politia non stop prin sat dupa cei ce nu au mastile puse, du-te la magazine si stai aproape de altii sa vezi cum urla vanzatoarea la tine sa pastrezi distanta si cum nu lasa in magazin decat un numar limitat de oameni. In Romania nu se respecta, nu in alte tari. Ai fost tu plecat si ai vazut ca nu se respecta?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Avem printre cele mai mici rate de testare. Asta vrei sa spui.

| Răzvi42 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Trebuia sa vii la mine in sat cand era obligatorie masca, nu o purta nimeni si nici acum nu se poarta in interior. Mergeam pe strada in Craiova si majoritatea fara masti, si tu imi spui mie ca respecta romanii legile? (Vorbesc de atunci cand era obligatorie bineinteles)

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sunt statistici de adormit copiii, mergi in strainatate si sa vezi ce restrictii usturatoare am avut.
Eu locuiesc in Grecia si aici pana pe 14 mai cand au inceput sa se deschida toate magazinele treptat, am avut deschise doar suermarketurile, centrele medicale, statiile peco, farmaciile si restul de haine am avut cele mai multe din luni inchise efectiv, se faceau cumparaturile doar online. Magazinele de electrocasnice inchise efectiv, doar pe internet se putea cumpara. Apoi pentru a nu pica economia la pamant au deschis doar pe varianta click away (faci comanda telefonic ori online si o iei din fata magazinului si pleci). Alte magazine permit (si in prezent) de la o persoana in sus, depinzand de suprafata magazinului.
Amenzile erau intre 300 si 500 euro daca nu se purta masca fie in interior sau exterior, nu se accepta calatoria in masina persoana sau taxi mai mult de doua (daca erau 3 din familii diferite si te oprea politia fiecare lua amenda cate 300 euro), nu era acceptat vizita intre prieteni, daca un vecin cu "buna intentie" facea reclamatie la politie ca se tin petreceri si nu musai, o intrunire la o cafea/grill, proprietarul casei lua amenda 3000 de euro si fiecare din casa cate 300 euro. Calatoria intre judete era interzis, daca erai prins 500 euro amenda, aveau dreptul doar cei care faceau tranzit sau cei care lucrau si aveau dovada de la munca. Fiecare zona din Grecia am avut limita de iesire pana la ora 18/19 sau 22/23. La un moment dat aveam o restrictie deplasarea doar 2 km. Se iesea doar pe baza de SMS sau declaratie. Aveam dreptul la plimbare doar 3 ore.
Mereu Grecia a fost pe verde in comaratie cu Romania care era considerata e rosu. Doar in perioada Pastelui, guvernantii nostri dragi ai Romaniei au bagat Grecia pe galben pentru a nu-si pierde turistii pentru a se deplasa in alte tari, astfel ca au bagat niste restrictii dragute, pentru cei veniti din Grecia se venea cu test negativ si PFL, pe cand inainte era doar PLF fara test... Oricum dupa staticile respective, Romania este tot cu rosu in fata Greciei... Ma intreb cine respecta restrictiile si distanta! Cu toate ca am vazut cu ochii mei in tara cum se imbulzesc in magazine si autobuze, pe cand la noi nici in acest moment nu exista asa ceva.

| Răzvi42 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Deci e necesara noaptea cand nu e nici tata mare pe strada da nu ziua cand e puhoi de lume? Tu gandesti prietene?