| Andreea_Deea_1999_quMo a întrebat:

Este posibil ca de la vaccinul anti covid 19 sa ai efecte adverse grave cum ar fi imunitatea scazuta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Pentru a fi aprobat, vaccinul a trecut prin sute de teste. Oamenii care l-au creat au avut grija sa NU aiba efecte adverse.
Desi multa lume crede ca poate avea, acesta este totusi sigur.
Nu este facut in Romania, ca sa ai dubii despre fabricarea lui.

57 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu, maxim durere și simptomele unei raceli.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru BlackPixel):

Multumesc frumos pentru ajutor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Efecte grave ale vaccinurilor sunt socurile anafilactice.
Dar pe asta nu il obtine oricine, ci cei alergici, care sunt verificati a priori.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Vai, iti multumesc.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc.

| Februar30 a răspuns:

Se cunosc efectele adverse pe termen scurt, zile, luni. Despre cele pe termen lung nu se stie inca.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru Februar30):

Ok. Sa speram la ce este mai bine.

| Celcestietot a răspuns:

Tot ce este posibil. La cate promisiuni au fost facute sau la cat de multe nu cunosc despre acest virus, tu ai pretentia sa iti spuna ceva cu certitudine, pe deasupra si adevarul, asa, la o pocnitura din degete. Parerea mea, te-ai cam grabit cu fundita.

| badpanda a răspuns:

Este un vaccin nou, cu o tehnologie nouă care nu a mai fost folosită niciodată, facut pe repede inainte si s-au sarit cateva etape de testare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

BlackPixel ti-a dat un raspuns aiurea. Citeste aici: https://bit.ly/2Jtgcup

Mai mult, sunt dovezi clare ca n-a fost testat cat trebuie. Asemenea lucruri se fac in ani nu in luni.

| darrio2007 a răspuns:

Vaccinul stimuleaza imunitatea. Deci nu are cum sa aiba asemenea reactii adverse.

| Catrice a răspuns:

Daca îmi amintesc bine, era un documentar făcut acum câțiva ani despre un vaccin (îmi scapă numele și nu știu sigur daca e rujeola sau ciuma) care tot așa ajunsese sa se răspândească rapid și un medic a decis sa faca vaccin care a fost aprobat după câteva luni și după un an și ceva s-a constatat că majoritatea pacienților s-au îmbolnăvit de virusul respectiv pentru că vaccinul nu era bun (virusul era activ sau cam așa). După, un site medic a făcut un alt vaccin și după vreo 3-4 ani (poate mai puțin, habar n-am), l-a pus "in funcțiune" și surzi că aceeași vaccin se folosește și în prezent.
Țin minte că la "concluziile de final" ziceai ceva gen "pentru a se cunoaște corect efectele secundare ale uni vaccin, de nevoie de minim 5 ani de teste înainte de a fi pus pe piata".

| LPCTSTR a răspuns (pentru badpanda):

Dramatizezi ca mult. Tehnologie noua nu este, conceptul exista deja la scara mica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar sida și bolile autoimune compromite imunitatea acest vaccin dimpotrivă chiar ajuta.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Catrice):

Nu este cazul aici, vorbim de un vaccin pe baza de ARNmesager, asta intra in celula si face proteinele specifice pentru a dezvolta imunitatea; din ARNm numai proteine stie celula sa faca, orice elev de-a 12 ar sti asta de la orele de biologie.

| Catrice a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu,nu orice elev, doar cei de la Real care fac bio nu doar in clasa a 9a și a 10a.

| Onisim10 a răspuns:

Da, îți scade imunitatea rapid, i-ar dacă ești mai slab(imunitate slabă), poți muri.
Dar dacă ești mai tare și sănătos, vaccinul îți scade imunitatea la maxim, iar la o răceală mică te-ai dus.
Deci nu este bun.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Catrice):

Scuzele mele, am crezut ca umanul este si el mai... cu picioarele in stiine utile, dar m-am inselat.
Pai, atunci a cui este vina? A mea ca n-am invatat Romanica ca ARNmesager are rol numai in sinteza proteinelor sau a ta ca nu te-ai documentat? No ofense, dar nu-i nevoie sa corelam ce nu putem si ce nu trebuie corelat... in contextul asta destul de volatil.

| badpanda a răspuns (pentru LPCTSTR):

Doar am citit obiectiile unor medici care au refuzat vaccinul.
Cred ca au trecut de clasa a 12-a.

| LPCTSTR a răspuns (pentru badpanda):

Si tu te uiti numai la ei, putinii, caci toata lumea este impotriva lor si impotriva ta, corect?

| Catrice a răspuns (pentru LPCTSTR):

Fizica,chimie,bio la uman în ultimii doi ani nici nu îi vezi. Mate abia dacă faci.
Virusurile nu acționează toate in aceiași mod?! Nu se numesc virusuri că au aceeași structură de baza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu dar nu iti spun

| badpanda a răspuns (pentru LPCTSTR):

36% dintre medicii chestionati au refuzat vaccinarea sau au declarat ca nu o vor face.
Am avut Covid de curand toata familia, sunt imunizat natural deocamdata.
Sunt interese financiare prea mari in joc ca sa mai joace cineva corect.

| LPCTSTR a răspuns (pentru badpanda):

Esti imunizat pentru simptome, dar poti fi purtator.

| badpanda a răspuns:

Naiba stie, ca l-au testat la repezeala.
Poate o sa ai copii cu par si coada.

| badpanda a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca te vacinezi n-ar trebui sa-ti faci griji pentru altii.

| WhiteLife a răspuns:

Imunitatea scăzută nu este un efect advers. Mai degrabă este un factor de risc. Mi se pare că este deja o lista cu reacțiile adverse întâlnite la acest vaccin, sunt de tipul reacțiilor alergice. Până și antibioticele au reacții adverse mai grave, in afara de o mica iritație sau urticarie nu prea are ce sa se întâmple în mod normal.

| LPCTSTR a răspuns (pentru badpanda):

Nu merge treaba asa. Da, teoretic, un vaccin ar trebui sa opreasca si infectia, si transmiterea, insa nu exista ceritudini ca a doua parte este valabila.
Deocamdata stim ca vaccinul atenueaza simptomele, dar poti fi purtator. Pana sa realizeze sistemul imunitar o eradicare in masa, tu deja ai cateva zile bune in care ai dat virusul intr-o veselie in stanga si-n dreapta. Nu vad de ce ai vrea sa raspandesti si mai mult virusul, nu numai tu, ci toti cei care gandesc asa.

| badpanda a răspuns (pentru LPCTSTR):

Imunizare de masa.
Mortalitatea sub 50 de ani este sub1%.

| mgtow a răspuns:

Sant si vor fi oameni care mor dupa cateva ore, zile, luni sau ani. Altii traiesc mai mult variaza situatia