| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Niste stiri de prin lume adunate.

https://romani-buni.info/2021/11/romania-raiul-nevaccina tilor/

De altfel, si asta:

https://www.google.com/......ni-1735675

Apoi. Dati un search pe google: covid Danemarca, covid Olanda, covid Germania, Austria. Uitati-va pe grafic si cautati si procentul de vaccinare...

As vrea sa imi spuneti concluziile voastre.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conzluzia mea e ca vaccinul functioneaza.

Olanda are cam acelasi numar de infectati pe zi cum am avut noi pana acum 2 saptamani insa numarul mortilor e de 12 ori mai mic.

Procentele se mentin si pentru restul tarilor.

Deci tu la ce concluzie te asteptai? Sa zicem ca nu functioneaza vaccinul pentru ca tu nu ai stiut la ce grafice sa te uiti?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu. Doar pentru ca tu ai deja o parere si incerci sa ti-o justifici prin modul in care interpretezi graficele, nu inseamna ca toata lumea vede ca tine.

Am vazut deja ca in general pe TPU oamenii sunt pro-vaccin si se crede ca masurile sunt pentru binele omenirii.

Nu astept sa imi confirmati parerea. Nu am nevoie de asta.
Nu am nimic nici cu vaccinatii, nici cu nevaccinatii.

Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Doar ca as vrea sa pun niste semne de intrebare pentru cei care nu-s deja convinsi.

Cred ca fiecare are dreptul sa inteleaga situatia cum vrea sa si sa faca ce crede de cuviinta.

Dar da, mi se pare nedrept ca de exemplu Germania vrea sa ascunda cifrele legat de vaccinatii si nevaccinatii din spitale, ca pe toate canalele la TV se promoveaza vaccinul, ca se incearca musamalizarea parerilor unor medici care sunt anti-vaccin, ca se impun restrictii pentru cei nevaccinati, de vreme ce ambele categorii de oameni pot transmite virusul. Ca in loc ca statul sa subventioneze testarea cheltuie banii pe milioane de doze de vaccin pe care apoi le aruncam la gunoi. Da, asta asa e.

Legat de statistici. Eu una cred ca nu nevaccinarii se datorează numarul de morti din Romania. Eventual poate lipsei antiviralelor pe care statul "a uitat" sa le achizioneze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca esti intr-o mare eroare si realizezi ca vaccinul in sine nu contine celule respective si nu te le injecteaza nimeni in corpul unamn nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să citești despre vaccinuri, rolul lor, modalitatea prin care ele au redus mortalitatea infantilă și modul în care au eradicat pamdemii și epidemii în lume.
Concluzia mea. Pandemia de covid 19 nu este o problemă personală sau de libertate personală prost înțeleasă. Cine dorește să contribuie la eradicarea pandemiei și este rațional în deciziile lui, alege să se vaccineze. Celorlalți le urez covid ușor.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am citit despre vaccinuri si nu le contest rolul in istorie. Au ajutat mult omenirea. Nu sunt impotriva stiintei.

Dar, daca e atat de bun pentru sanatate acest vaccin, de ce nu merg oamenii de buna voie sa se vaccineze, de ce trebuie obligati indirect prin legi care sa le restranga libertatile si de ce se face atata propaganda?

De ce nu se spune ca pentru acest vaccin in faza de testare (la unele) iar in faza de productie (la altele) s-au folosit embrioni umani?

De ce descopera unii ca in vaccin exista oxid de grafen? Dar la nivel de masa nu zice nimeni?

De ce se trece(a) sub tacere faptul ca si vaccinatii se pot imbolnavi si pot transmite virusul?

De ce medicii nu mai sunt lasati sa se pronunte liber si personal in privinta bolii si a vaccinului?

De ce pe pagina guvernului, in informatiile legate, de exemplu de Comirnaty (cu care aleg sa se vaccineze majoritatea) exista atata nesiguranta ("datele nu sunt suficiente", "nu se cunoaste" etc.)?
https://vaccinare-covid.gov.ro/comirnaty-pfizer/
Da, e un vaccin nou si "produs" rapid.
Dar daca e atat de avansata stiinta, pentru cancer de ce nu avem leac?
Cancerul e demult. Covidul e 2 ani si inca nu stim bine nimic despre el.

Am o gramada de "de ce-uri". Si nu cred ca mi-ar putea raspunde cineva in mod logic si rational de ce.

Dar ma gandeam sa le impartasesc cu voi macar.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti total pe langa subiect. Ai multe "de ce" uri la care exista raspunsul. Doar ca tu nu il cauti sau nu te intereseaza.

O sa iti descriu in detaliu fiecare abatere a ta de la logica.

1. Vaccinul nu a zis nimeni ca are rolul de a opri infectiile ci doar formele grave si decesul. De aia graficele care conteaza sunt cele cu decesul raportat la numarul de infectari. Graficele alea sunt niste cifre. Nu ai ce interpreta. Statistica e clara. Intelegi?

2. Nu intelegi care e scopul restrictiilor pentru nevaccinati. Scopul restrictiilor nu e ca cei nevaccinati pot transmite virusul iar cei vaccinati nu. Scopul restrictiilor e ca cei nevaccinati sa fie cat mai putini expusi ca sa nu umple spitalele pentru ca ei sunt multe mai predispusi la forme grave. 90% din formele pe care le fac vaccinatii sunt forme foarte usoare care nu necesita tratament complicat.

3. E o frantura de logica pe care eu nu o inteleg aia in care tu pui mortii pe seama lipsei antiviralelor din spitale. Adica e o mare prostie sa sustii ca solutia sunt ativiralele si nu vaccinul.
Intelegi care e diferenta intre a preveni si a trata?
Intelegi ca vaccinul care costa 13$ are rol de preventie iar tratamentul unui bolnav cu antivirale 2 saptamani in spital costa mii de euro?
Poti face diferenta intre a preveni o forma grava a bolii si a umple spitalele cu pacienti in forma grava chiar daca ai tratamentul pentru ei?

4. NU s au folosit embrioni umani avortati asa cum sustine teoria conspirationista propagata de religie cel mai probabil. Se folosesc niste celule crescute in laborator si prelevate de la embrioni, celule care ar fi fost distruse in final. Nu are nicio legatura cu avortarea unui embrion. Si tehnica este folosita din anii '60 inca. Nimeni nu a avut nimic de comentat pana la covid.

5. in vaccin NU exista oxid de grafen. Toti tampitii care scriu pe Facebook despre asta NU au demostrat nimic. Doar au afirmat acest lucruru si prostii au luat-o de buna.

6.Nu trece nimeni sub tacere faptul ca vaccinatii se pot imbolnavi. Nici macar producatorul vacinului nu a sustinut ca vaccinatii nu contacteaza virusul. E destul de clar faptul ca rolul vacinuluii e de a proteja in procent mare de formele gravii alea bolii. Efectiv asta e doar inventa ta.

7. Medicii sunt lasati sa se pronunte liber. Trebuie sa faci diferenta intre libertatea de a te exprima si libertatea de a raspandi stiri false si ipoteze care nu au in spate niciun argument stiintific.

8. Trebuie sa fii chiar prost sa compari cancerul cu un virus. Adica e ceva elementar ca exista vaccinuri impotriva virusurilor iar cancerul nu e un virus. A, apropo, ai auzit vreodata de vaccinul anti HPV?

9. Supriza. Tehnica arn e studiat de multi ani de zile. Nu e nimic nou in vaccin sa stii. Ca sa nu mai zic de vaccinurle de la Astra si johnson care respecta tehnica clasica de zeci de ani cu virus inactiv.

10. Si totusi ti am demostrat ca exista raspnsuri la de ce urile tale. Si nu sunt raspunsuri date de mine persoanl. Sunt raspunsuri stiintifice date de oameni competenti in domeniu. Eu doar le am adus la tine.

Te intrebi de ce nu merg oamenii sa se vaccineze de buna voie.
Uite de asa, pentru ca nu inteleg nimic din jurul lor. Si ei cred ca scopul vacinului e sa nu te infectezi si vad ca nu functioneaza, pentru ca ei compara cancerul cu un virus gripal, pentru ca nu inteleg diferenta intre preventia vacinului si tratarea bolii in sine.

Iti este mai clar acum in cata eroare esti?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca e atat de avansata stiinta, pentru cancer de ce nu avem leac? Pentru că este o altfel de boală.
Atât îți spun din nou. Citește istoria vaccinurilor și constată evidența, că ele salvează vieți. Chiar și acum statisticile arată că cei vaccinați anti covid se îmbolnăvesc mai rar el, fac boala mai ușoară, și mor cu rată mult mai mică decât cei nevaccinați.
Dacă asta nu te convinge să te vaccinezi, poate o să te convingă boala.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Grafenul nu este un element. Grafenul este o varietate alotropica de carbon. Oxizi de "grafen" pot fi CO sau CO2. CO n-are de ce sa fie in vaccin, ca are acelasi efect ca si cianura.