| AnneM123 a întrebat:

In mod normal de cati ani de studii si testati e nevoie sa fie valid un vaccin?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atunci cand se cunosc ingredientele (si efectul lor pe termen lung), impreuna cu familia virusului, vaccinul poate fi sigur fara cativa ani de test.
Covid nu este o noutate in medicina, covid-19 este doar mezinul.

| relian a răspuns:

Teoretic vorbind,un vacin nu are nevoie de mare lucru laughing f putin timp,poate nici o luan doua.
Vaccinul nu este ceva curativ,nu e ceva care ajuta organismul sa lupte impotriva mai stiu eu carui agent.
Vaccinul este de fapt o substanta chimica,ceva gen cum este veninul de sarpe,deci este o chimicala,care introdusa in organism declanseaza un raspuns din partea sistemului imunitar.

Mai pe scurt un vaccin face ca sistemul tau imunitar sa produca mai multi anticorpi,asta e tot ce face un vaccin.

Mai pe scurt vaccinul pacaleste sistemul imunitar sa produca anticorpi atunci cand in organism nu ai nici un agent patogen.
Se foloseste ceva gen preventiv,adica mustesc de anticorpi in cazul in care un agent patogen,ar intra,fiind f multi anticorpi agentul patogen strain ar fi rapid detectat si eliminat.

Deci dai cu ceva sa nu cada dropu de sare in cap laughing
Sa faci chestii preventive nu este rau,dar in cazul asta nici bine nu este,pentru ca vorbim aici de chestii interne.Una este sa ma dau cu alifie preventiv sa nu ma piste tintarii si alta e sa tiu organismul mustind cu anticorpi in ideea ca deo aparea,deci doar DACA apare ceva agenti straini.
Daca folosesti prea multe vaccinuri,poate duce la aparitia altor probleme,la boli autoimune,adica aia multi anticopri,daca tu tot mereu ii pacalesti,la un mom dat o ia razna si iti ataca organele proprii.

De aia vaccinurile nu-s o solutie,nici inainte si nici dupa ce contactezi un agent patogen.
Daca deja ai contactat organismul stie singur ce sa produca cand si cit,deci vaccinul tau nu mai are nici un efect.
Daca dai inainte,foarte bine ai putea sa nu contactezi nimic,deci ai facut vaccinul de pomana.

Asa ce facem stam si ne vaccinam la mai stiu eu cate luni in ideea ca daca o veni un virus,bacterie sau ce?
Ar fi bun vaccinu daca sar cunoaste agentul patogen,asa cum se cunosc bacteriile si ciupercile sau alte animaluri de astea microscopice.
Dar virusurile pentru care se vac aceste vaccinuri nu se cunosc,poate sa vina si hristos sa zica ca asa scriu unia pe net ca sunt,astea daca or fi nu le-a vazut si nici nu le vede nimeni,cel putin pana acum.

Ce vreau sa zic? Asa cum vedem bacterii,in mom cand vezi un organism microscopic,il poti studia,poti sa vezi evolutia lui ca populatie,adica cit de multe bacterii sunt pe KM patrat sau metru patrat la un mom dat.
Deci stiind cit de numeroasew ar trebuie sa fie unele populatii,ai putea atunci sa iei masuri,in primul rind cauti sa izolezi focarele,apoi daca nu se poate poti baga un vaccin sa fii pregatit,dar asta in cazul cum zic cunoscind populatiile respctive,daca is in limite normale sau sau inmultit excesiv.

Asa se iau masuri in cazul celor care au alergii,se monitorizeaza cantitatea de polen din aer si se dau avertizari,stie omu sa se fereasca,ori se inlartura acele plante care produc polenul respectiv,dar stii f bine cu ce ai dea face.

In cazul virusurilor nu stie nimeni cum arata,desi pe net stiu,gasesti grozavii,poze,etc cum functioneaza un virus,ce face bla bla,toate alea is basme,adica is minciuni,aia mint populatia.
Nu exista in lumea asta cineva care sa fi vazut un virus,asta e clar, cine a vazut ar fi venit, ar fi iesit in fata si ar fi aratat.
De ce se fac teste indirecte la toate bolile si afectiunile la care ca si cauze is date virusuri?
De ce nu iei o proba, pui la microscop, uite frate virusul aici, ai inchis gura la toti.
Tocmai pentru ca n-a vazut nimeni un virus.Se merge pe ideea ca o afectiune anume,daca intr-o proba nu s-au descoperit ciuperci,nu bacterii,atunci ce poate fi? Pai e ceva mai mici,un agent strain, pentru ca uite organismul reactioneaza, face mai multi anticopri, ridica tem si apare febra, deci astea se datoreaza unor agenti strain organsmului.

Cam asta este idea, teoria pe care se merge.Deci virusurile is doara teorii, pentru ca ceva ce nu vezi ce poate fi? E teorie, asta e tot.

Care are ceva de spus, sau sa zica ca nu este cum spun eu sa vina, sa explice, sa arate ca e cum zic ei.

| Celcestietot a răspuns:

De o generatie dpmdv. Exista suplimente alimentare care si-au dovedit cu greu eficienta si siguranta, peste cel putin 10 ani de la productie.

| Floridori a răspuns:

La modul general si in cazul oricarui vaccin, perioada minima de testare este de 5 ani.Desigur, exista vaccinuri care au nevoie de perioade mai lungi de testare, dar perioada minima considerata sigura pentru a putea lua in calcul atat eficacitatea, cat si efectele adverse pe termem scurt si lung, este de 5 ani.

| AnneM123 explică (pentru Floridori):

Atunci de ce covid este gata intr-un an?

| Floridori a răspuns (pentru AnneM123):

Multe vaccinuri, in contextul cunostintelor medicale actuale si a progresului stiintei, pot fi gata in perioade relativ scurte.Ma refer aici la formula lor chimica.
Asta nu inseamna ca nu vor parcurge o perioada de testare de minim 5 ani.
Vaccinul anti Covid-19 este unul experimental si se specifica asta in toate documentele oficiale. Daca lumea si-ar da interesul sa se informeze si sa priveasca situatia in mod obiectiv, fara a se lasa influentata nici de o tabara, nici de alta, ar afla multe despre ceea ce inseamna cu adevarat acest vaccin.Ma refer la detalii stiintifice destul de utile si interesante.In plus, oricine si-ar da interesul sa citeasca documentele ce insotesc acest vaccin, ar vedea ca se specifica in mod clar ca este un vaccin experimental. Faptul ca in campania publica de vaccinare nu se fac cunoscute si clare astfel de detalii mi se pare ca este o greseala destul de mare, indiferent daca este intentionata sau nu.Din punctul meu de vedere, marea problema a campaniei si motivul principal pentru care nu functioneaza asa cum ar trebui, este faptul ca lumea nu numai ca nu este informata corect, dar as zice ca este chiar dezinformata in urma acestor tentative fortate de convingere. Daca informatia transmisa ar fi una corecta, una care sa faca oamenii sa simta o oarecare transparenta si mai ales sa nu simta constrangere, cred ca ar putea sa aiba un mai mare succes.Dar nu intru in politica, deoarece nu este punctul meu forte, este doar o opinie personala.

Situatia actuala in cazul acestui vaccin nu a permis ca testarea sa fie posibila pe un timp atat de indelungat, inainte ca acesta sa ajunga la public.Acest lucru a fortat un pic lucrurile dupa cum se poate intelege si s-a decis experimentarea lui pe scara larga dupa ce s-a observat ca, cel putin pe termen scurt, nu a avut efecte adverse majore care sa fi afectat un numar semnificativ de oameni.

| relian a răspuns (pentru AnneM123):

Orice vaccin poate fi gata in cateva zile.
Am spus vaccinul este o substanta chimica, ce trebuie ei sa faca?

-Sa fie siguri ca dau o cantitate suficienta pentru a avea raspuns din partea sistemului imunitar si sa fie siguri ca nu omoara organismul uman
Asta e tot ce trebuie sa faca.Treb sa gaseasca substanta respectiva, apoi face teste pe sobolani sa afle cantitatea pe kg si aia e tot.
Astea se pot afla in f scurt timp.De ce zic ei ca dureaza teste bla bla? Sa bage un pret pe amsura,,sa arate ca ei au studiat,ca stai ca vaccinul nu-i ce zice asta,doara o substanta chimica,e ceva complicat bla bla povesti nemuritoare,deci e pentru bani.
Treb sa vina cu alta substanta,ca asa substante sunt deja,de astea ce sistemul imunitar raspunde la ele,dar nu poti veni tot cu aia ca vin alti si zic uite ce fac astia laughing desi ar putea fi folosita aceiasi substanta oricind si pentru orice vaccin.
Deci esate o industrie, o mare afacere, oamenii is pacaliti banu curge, vaccinul nu face absolut nimic, tot organismul tau lupta cu ce are la indemina cu anticorpi cu temperatura, vaccinul este de fapt pistol cu apa laughing
Nu poti compara un vaccin cu un atibiotioc.Antibioticul lupta fizic efectiv alaturi de anticorpi impotriva bacteriilor.Antibioticul este o otrava,deci tot o substanta chimica,care consumata de bacterie o face sa crape,o omoara,deci antibiotoicu curata efectiv,elimina bacteria.

Vaccinul nu elimina nimic, in cel mai rau caz te elimina tot pe tine laughing sau iti poate aduce probleme noi, poate sa iti intoarca sistemul imunitar impotriva propriului organism.
Dar ce conteaza, banu sa iasa, in ziua de azi totu se face pentru bani, nimic pentru om.De ce? Pt ca avem de unde, sintem miliarde, daca crapa citiva nu-i problema, si asa sintem prea multi laughing

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns:

Este in functie de noroc, adica, daca sa nu se intample ceva pe parcurs:

Etapa de testare in vitro sau pe animale, 1-2 ani
Studii clinice cu subiecti umani :
Etapa 1: grup restrans (20-80) oameni. Dureaza atata timp pana se obtine rezultatul dorit; pot fi ani, zeci de ani sau niciodata
Cand se obtine un rezultat promitator, se trece mai departe.
Etapa a doua: grup de sute de participanti
Se fac teste multiple, care implica si placebo, cu scopul depistarii a cat de sigur este vaccinul, rezultat obtinut, sozaj, mod de aplicare.
Dureaza atata timp pana se obtine rezultatul dorit; pot fi ani, zeci de ani sau niciodata
Cand se obtine un rezultat promitator, se trece mai departe.
Etapa a III-a: implica mii sau zeci de mii de participanti. Se fac studii complexe asupra eficacitatii sale versus placebo, a sigurantei si eventualelor efecte secundare.
Dureaza atata timp pana se obtine rezultatul dorit; pot fi ani, zeci de ani sau niciodata
Cand se obtine un rezultat promitator, se trece mai departe, in etapa de aprobare si licentiere.

Latinii aveau un dicton: festina lente!

Si, cand vorbim de vaccinuri, ar fi bine sa-l urmam si noi...

| Amimanera a răspuns:

Vaccinul Hexavac de exemplu a fost folosit pe copii 5 ani pana a fost retras de pe piata din cauza efectelor adverse.