| Girly97 a întrebat:

Neata! Eu locuiesc in Popesti-Leordeni si lucrez in Bucuresti. Am inteles ca diseara de la ora 22 orasul Popesti-Leordeni va intra in carantina. Cum fac cu locul de munca?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Declaratie pe propria raspundere.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, te poti deplasa la locul de munca si inapoi la domiciliu cu legitimatia de serviciu sau adeverinta de la angajator.

| anonimg a răspuns:

Sună la 112 și ceri informații legate de problema ta, că nu știu nici eu cum se procedează.
Dacă intră în carantină nu ai voie să ieși din localitate nici măcar cu declarație.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Nu mai indu oamenii in eroare.
112 e serviciu de urgente nu de informatii ce dracu.
In carantina ai voie sa iesi din localitate pentru motivele aprobate in lege.

Ce spanac obții din dezinformarea lumii?

| Nirvanaaa a răspuns:

Șeful de la locul de muncă trebuie sa îți dea o adeverință care sa ateste ca lucrezi in alta localitate pentru a te deplasa din București in Popesti și invers.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Declaratie pe proprie raspundere ca mergi la munca sau adeverinta de la angajator ca faci drumul asta in scopuri lucrative. La fel ca data trecuta.