| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire in legatura cu localitatile aflate momentan in carantina. Eu am nevoie sa plec din Bucuresti maine dimineata iar la iesire trebuie sa trec prin Popesti Leordeni. Am voie sa trec cu masina pe acolo? Trebuie sa am declaratie pe proprie raspundere chiar daca este zi si eu nu locuiesc in acea zona? Mentionez ca nu intentionez sa ma opresc in aceasta localitate. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie sa treci prin acea localitate, cu conditia sa nu opresti. Nu este nevoie de declaratie, decat pentru persoanele care opresc in localitate, din diferite motive.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Chiar acum am vazut M.Of. 1119, publicat astazi, in care este si ordinul privin Popesti-Leordeni. Ce ti-am spus in primul raspuns este prevazut la art.5 din acest ordin.

| Furnicuta000 a răspuns:

A zis mai devreme la stiri ca trebuie sa ai declaratie daca treci printr-o localitate carantinata