| SingleForOne a întrebat:

Nu ar trebui să avem un referendum dacă vrem sau nu vaccinul și să argumentăm?

Având în vedere că sunt atât de multe păreri pro și contra, eu cred că ar trebui să fie luat în considerare.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Vaccinarea anti-covid nu este obligatorie. Se vaccineaza cine vrea, nu te va vaccina nimeni cu forta

2. A fost organizat vreodata referendum pentru celelalte vaccinuri care au salvat sute de milioane de vieti? Sau referendum pentru introducerea obligativitatii de a purta centura de siguranta? Sau referendum daca avem sau nu voie la volan in stare de ebrietate?
Si chiar daca prin absurd s-ar organiza un referendum pe aceasta tema si ar rezulta ca majoritatea sunt pro-vaccinare, crezi ca cei anti-vaccinare ar respecta vointa majoritatii?

3. Motivul pentru care exista atat de multe pareri anti-vaccin este invazia de fake news si de teorii ale conspiratiei care au mare priza la o anumita categorie de populatie, ceva mai firava intelectual. Nu confunda numarul de pareri cu calitatea si relevanta acelor pareri.

In mod normal, singurele pareri care ar trebui sa conteze sunt parerile specialistilor, nu parerile coanei Profira habotnica si ale grupului ei de rugaciune.

Nu am auzit sa propuna cineva o consultare publica referitoare la modul in care trebuie efectuata extirparea unei tumori pe creier. Nu ar trebui sa aiba si acolo coana Profira o opinie, daca tot e specialista in virusologie si imunologie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Lasa ca la tine se organizeaza referendum sa-l punem pe putin pe viata poate cu asta ai fi de acord si aici

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca tu nu realizezi, dar de fiecare data cand te bagi aiurea in seama postand comentarii cretine la raspunsurile mele sau dandu-mi "nefolositor" si "eronat", nu faci decat sa-mi reconfirmi ca "discutiile" noastre trecute te-au lasat cu multe sechele si frustrari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Doare adevaru

| SingleForOne explică (pentru johnnny123):

Și de ce n-au fost eradicate, dacă tot au început? De platit, se plătea într-un timp. Vor apărea alte zeci de boli, poate mai periculoase decât coronavirus, și iar dăm de belea. Plus, nu cred că va fi eradicat acest virus, cel mai probabil ar fi total sau aproape total în țările dezvoltate sau în curs de dezvoltare, iar restul din nou nu-și vor permite, deci problema continuă.

Cât despre celelalte idei menționate, total irelevant, relația cauză-efect este evidentă. Nu, nu cred că s-ar respecta, cel mai probabil i-ar împuternici mai mult în ideile pe care le cred, dar cu referendum sau fără, oricum vaccinul va ajunge la cine se nimerește, iar criza se va domoli, subiectul principal se va schimba. Scopul referendumului ar fi ca vaccinul să fie distribuit celor infectați (în principal), și celor care au ales să-l primească.

Și mai uite o teorie a conspirației: Nu există educație curentă, și nimeni de sus (sau mijloc, sau de jos) se sinchisește să vorbească deschis, înțelegător, și pe larg despre cauze - soluții - modalități de realizare, distribuire - efecte - efecte adverse.

"Ce pregătire medicală are populația pentru a-și da cu părerea prin vot despre vaccinuri?"

Deci, automat se asumă că eu aș fi prost, și nu înțeleg nimic despre medicină, sănătatea, viruși, și altele. Eu am terminat liceu de profil uman, dar tot am cunoștințe generale despre aceste lucruri, și dacă mă interesez, înțeleg și mai bine (și nu, nu în toate cazurile se întâmplă să fii "sfințit medical" printr-un vaccin). Altcineva a terminat profil tehnic, altul este țăran în continuare, dar ar înțelege dacă stai să explici pro și contra, nu să propovăduiește "teoriile conspirației" sau "sfințirea medicală".

| Holiday a răspuns (pentru SingleForOne):

"Scopul referendumului ar fi ca vaccinul să fie distribuit celor infectați (în principal), și celor care au ales să-l primească."

Vaccinul NU se administreaza celor infectati, le-ar face mai mult rau. Wtf...

| suntserios a răspuns (pentru SingleForOne):

Scopul referendumului ar fi ca vaccinul să fie distribuit celor infectați

Uite, vezi... Tu te ai duce sa votezi la referendum si habar nu ai cum functioneaza vaccinul.

| SingleForOne explică (pentru suntserios):

Știu cum funcționează, am învățat în timpul liber despre asta. Ideea este dacă vreau sau nu. happy

| suntserios a răspuns (pentru SingleForOne):

Pai din ceea ce ai scris reiese ca nu stii...

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din moment ce e la libera alegere nu vad rostul la asa ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. nu te obliga nimeni sa faci vaccinul, deci fiecare pe propria lui alegere.

2. ce pregatire medicala are populatia sa isi dea prin vot parerea despre vaccin?

| SingleForOne explică (pentru suntserios):

1. Mă refeream în situația în care este posibil să fie obligatoriu pe viitor.
2. Evident că nu are, dar li s-ar putea explica, doar nu le este lene sau că vor să ascundă ceva în beci.

| suntserios a răspuns (pentru SingleForOne):

Daca ar fi sa fie obligatoriu de ce sa dai posibilitatea tuturor conspiraționistilor sa isi dea cu părerea despre ceva ce nici nu înțeleg?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

1. Daca va fi obligatoriu, va fi decis si de unii care au un pic habar de domeniul asta.
2. Sa explici cui? Alora care cred ca Eminescu a scris Tatal Nostru? Alora pe care daca ii intrebi din scurt nu sunt in stare sa iti zica pe ce planeta se afla?

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru suntserios):

Nu te obliga nimeni sa îl faci dar daca nu îl faci te da afara de la locul de munca nu te mai angajeaza nimeni fara vaccin nu mai poti iesi din tara fara sa ai vaccinul facut deci te obliga intr-un fel fiind ca daca nu îl faci nu mai ai voie la nimic

| SingleForOne explică (pentru Anonimulantisocial17):

Deci, s-ar numi șantaj.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Normal ca o sa te dea afara. Nu ai sa poti munci fără cip de la bil Geiț

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ar trebui.
Cei ce sunt de părere contra să nu se vaccineze. Se va ocupa covidul de ei. Vor vota apoi din cimitir.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil, dar... este prea devreme sa vorbim despre astawinking

| Mosotti a răspuns:

De ce referendum? Cine vrea se vaccineaza, cine nu, nu, e f simplu, doar nu pot alege unii pentru altii si invers, adica categoria care nu vrea pentru cei ce vor, dar si invers.
Fiecare are drept de alegere.
Daca 80 % nu vor, si 20 % vor, vaccinul trebuie sa vina pentru cei 20 %, aia e.

| T0T a răspuns:

Asta îmi amintește de vaccinările făcute pe africani. Tot experții au realizat vaccinuri. Africanii, săracii needucați, au acceptat (nu refuzat). Ce au pățit? Cred că știm cu toții. Vaccinul nu va fi impus, însă știm cu toții că nu vei mai putea călători nicăieri (deja există companii aeriene care spun asta) și nici să lucrezi în unele locuri dacă nu îl faci. Nu cred că există altă modalitate de a îl face pe om să nu aibă de ales în ceea ce îi privește propriul organism, decât în a aduce în discuție siguranța celorlați. E singura metodă care pare demnă de a demonta orice poate aduce în discuție libertatea. Oricum, nu te necăji. Că crezi sau nu în ea, libertatea e o iluzie. Iar cunoașterea absolută nu o are nimeni, nici cei mai deștepți dintre noi. Uneori, chiar nevoit, se face ca prostul să aibă dreptate. Asta pentru că a avut noroc, iar deșteptul (ca orice ființă umană) poate fi supus greșelii (vedem evoluția științei, cât de bine se leagă cu acest concept - „greșeală"). Greșelile pot fi voite sau nu.
Cât despre ce spui tu, există lucruri mai nasoale decât probabilitățile greșelii din acest caz. Acele lucruri sunt legate de legea majorității. Unul dintre cele mai eronate rezolvări din istorie. Nu voi fi niciodată de acord (în totalitate) cu rezolvarea pe criteriul majorității. Dacă majoritatea (care e totuși proastă, ca să fim sinceri) crede, asta nu înseamnă că adevărul (sau ce e mai aproape de adevăr) este acolo. Aș prefera să merg pe mâna experților, decât pe mâna majorității, în orice caz. Însă, în acesta, aș merge pe mâna mea (dacă voi mai avea vreo putere de a lua o decizie singur și neforțat de împrejurări).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles! Insa la referendum vor avea drept de vot doar cei care vor fi medici de boli infectioase in momentul respectiv si cei cu specializarea in imunologia umana.

| Wr3nch a răspuns:

E genial cum e plina Romania de panicati ca vine noaptea cineva peste ei si ii injecteazalaughing

| Frank51 a răspuns:

Si mai presus de toate ai uitat un lucru... Noi decidem daca vrem cipurile din vaccin, eu personal vreau sa imi imbunatatesc starea de sanatate si voi face vaccinul mai mult pentru acel cip 5G care face miracole.

| siriusblack98 a răspuns:

Ti se pare ca la ce gandire au peste 70% din romani, suntem in masura ca popor sa decidem ce este mai bine pentru noi si pentru altii?! Eu nu prea cred.

| SingleForOne explică (pentru siriusblack98):

Și dacă stăm cu gândirea asta, vom mai exista ca popor? N-ar trebui schimbată puțin?

Majoritatea cred o idee, și într-un anumit fel, datorită ideii în sine, și modului de propagare. Dacă acestea ar fi sincere și convingătoare, nu ar fi atât de multă discuție. Dar nu există, pentru că nimeni nu încearcă, și problema continuă, cu vaccin sau fără, va apărea altul, iar problema se repetă.

| AnastasiaK a răspuns:

De prgatire medicala a zis deja @suntserios care cred ca ti-a dat un raspuns pertinent, dar mai adaug si eu o intrebare: ce procent din populatie are capacitatea sa faca diferenta intre un argument valid si unul invalid ca sa putem sa vorbim de argumentari? Nu cred ca s-a facut un sondaj, dar daca ar fi sa presupun, as zice ca in Romania sunt sub 20%. Ce poate sa argumenteze un om care nici nu e in stare sa inteleaga un argument?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca ar fi necesar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesti prostii, nu vrei nu faci vaccinul dar lasa i pe ceilalti care vor sa faca vaccinul nu trebuie sa dai tu idei proaste si stupide, tine le pentru tine bagăti le undeva.

| SingleForOne explică (pentru anonim_4396):

Arde democrația și libertatea de exprimare în tine, nu? happy Sentimentul și cuvintele sunt reciproc. Dacă ai învăța să te comporți, atunci bunul simț va fi reciproc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pareri pro si contra si despre obligativitatea mersului la scoala. Daca voteaza la referendum toti analfabetii ca scoala nu are rost, ce facem? Inchidem scolile? Exista multe pareri dar nu trebuie tinut cont de toate. Sau vrei sa-mi spui ca crezi ca vaccinarea creeaza autism?

| SingleForOne explică (pentru anonim_4396):

Evident că nu mă refeream la asta, și nici la faptul că aș putea fi genul de persoană să strig "libertate". Dar prea mult se pare că ne bagă pe gât tot felul de idei și obligativități, cel puțin în ultimul deceniu, și luăm totul de bun augur (că doar suntem români, de ce nu.) fără să avem idee clară datorită informării incorecte, imparțiale, și/sau deloc (dar stai, avem internet. deci le știm pe toate. nu avem nevoie de un guvern să ne spună oficial ce și cum... Dar mai stai oleacă, și guvernul ăsta e prost și corupt, deci fie nu face nimic, fie ia totul pe gât din obligativitate. pai ce facem aici?). happy

| Lilith33 a răspuns:

Cum să nu. Chiar două. Un referendum pe tema vaccinului și unul pe temă de inginerie genetică. Sunt prea mulți specialiști în țara asta printre cetățenii simpli și ar fi frumos să li se dea ocazia de a alege în cunoștință de cauză.