| Pisica18a a întrebat:

O intrebare stupida!

Voi v-ati gandit ca si țânțarii sau in general insectele care se hrănesc cu sânge și merg de la om la om ar putea transmite acest virus?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu pot transmite țânțarii corona virus, hai sa nu fim paranoici

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un virus respirator nu se ia prin sânge

| darrio2007 a răspuns:

Tantarii pot transmite alte virusuri nu corona. Corona se ia pe caile respiratorii. Nici acum nu stii, de cand cu pandemia asta?

| Sofer a răspuns:

Viruși pot transmite de la om la om.

| aXy99 a răspuns (pentru Sofer):

Aia se transmit prin sisteme informatice.

| PainTech a răspuns:

Tantarii pot transmite unele virusuri precum Malaria, zica, West Nile, etc. Tantarii sunt unul dintre cele mai periculoase animale de pe pamant, daca ne luam dupa numarul de decese cauzate de bolile carate de acestia.

( https://www.smithsonianmag.com/......180951272/ no-ist )

Totusi coronavirus e virus respirator
Coronavirus e virus respirator. Astea nu prea au traba cu tantarii.
Avem anunt oficial de la Organizatia Mondiala a Sanatatii ca nu se transmite prin tantari.
( https://www.who.int/......th-busters )

| PainTech a răspuns (pentru PainTech):

"Până în prezent, nu există informații și dovezi care să sugereze că noul coronavirus ar putea fi transmis de țânțari. Noul coronavirus este un virus respirator care se răspândește în principal prin picăturile generate atunci când o persoană infectată tușește sau strănuta, sau prin picături de salivă sau descărcări din nas. Pentru a vă proteja, curățați-vă frecvent mâinile cu o frecare pe bază de alcool sau spălați-le cu apă și săpun. De asemenea, evitați contactul strâns cu oricine tuseste și strănuta."

| JicaContra a răspuns:

Vin zombiez!
si poti sa o iei de la tantari
FUJIIIIITI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am gândit la asta. Însă nu confirmă nici un specialist că ar fi adevărată teoria. Pana la urmă este vorba despre un virus și se transmite prin picături de saliva, nu sânge.

| Pisica18a explică:

Transmiterea este posibilă şi prin contactul direct cu fluide (sânge, materii fecale, urină, salivă, spermă) de la o persoană infectată. Este scris si pe internet.