| 4evergentleman2023 a întrebat:

Revine pandemia cu aceleași restricții ca in 2020? Ce știți despre noul virus? Ce mortalitate are? Denumire? O sa ne mai putem găsi de munca? O sa purtam din nou măști?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In 2 ani de pandemie doar 3000 au murit fără și aibă și alte, in total au murit doar 60000, sa văzut că guvernele au acționat că în comunism, că presa este manipulatoare, sa văzut mult, daca doar 3000 din 60000 se ridică multe întrebări

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da si tu informatii mai precise, despre ce virus nou vorbesti, ce pagube provoaca, ce se stie despre el. Adica nu lansa asa discutii sa aiba motive prostii sa isi dea cu parerea...

| Ilovedinero a răspuns:

Nu exista niciun virus, mestecati stirile inainte sa le inghititi si luati ce vi se da, nu doar ce auziti.Nici coronavirusul nu a fost real, nu zic ca nu a existat un virus, sunt de 5 ori mai multi virusi pe planeta decat oameni dar toate restrictiile si faza cu vaccinul a fost sa ne bage sub papuc, au vrut sa vada cu reactionam cand vor vrea sa ne domine toatal.Totul a dus spre reducerea economiei la oamenii de rand si cresterea extrema la cei de sus.Inainte de pandemie s-a vorbit de reducerea populatiei asa ca acum nicio mancare nu esti sigur ca e mancare, vaccinul a fost ceva de nici nu iti pot explica.Am cunostinte care au cancer dupa cateva luni de la vaccin, altii au venele ff slabe dar, tu ai semnat pe propria raspundere iar el a fost facut in asa fel incat sa nu patesti ceva in 2 zile dupa vaccin, sa treaca timpul iar tu sa nu mai poti spune nimic.Si chiar daca nu a fost, ganditi-va la modul in care ne-au fost servite toate, a fost doar metoda de a ne manipula, de a nu mai avea reactie in fata lor.Cum mama naibii sa pui copii sa poarte masti de protectie 7-8 ore la scoala iar majoritatea scolilor nu au hartie igienica la baie.Bine ca au avut bani de teste dar de chestii de igiena uzuala nu au avut.Au bagat copii in carantina cu niste teste de rahat, fals negativ am inteles dar fals pozitiv? ..Toate in timpul pandemie s-au scumpit si nu au mai revenit.Cum sa pui copii sa faca orele de sport cu masca? Efectiv ne-au prostit iar la sfarsit cand lumea icepea sa isi dea seama, era aproape sa se trezeasca presa a bagat faza cu razboiul din Ucraina si gata.

| suntserios a răspuns (pentru Ilovedinero):

Eu stiu pe cineva peste care a dat masina la aproape 1 an de la vaccin. E incredibil.

numai un tembel poate afirma ca cei mari din conducere isi doresc sa reduca economia si nr populatiei cand ei fix din economia care merge si numarul mare de oameni se imbogatesc.

cat despre razboiul din Ucraina, sa nu imi zici ca e un razboi inventat de presa, serios, nu cred ca poate fi cineva atat de prost sa scrie asta

| Ilovedinero a răspuns (pentru suntserios):

Nu e vorba de reducerea economiei, e vorba de reducerea economiei la oamenii de rand.Tu de ce crezi ca toate pe timpul pandemiei s-au scumpit si acum nu am revenit la pretul de dinainte.A fot doar o chestie ca sa ne linisteasca.De ce crezi ca cadrele ( sorry pentru cacofonie) medicale nu s-au vaccinat? Te-au constrans in toate felurile posibile doar ca sa facem cum vor ei.Cu razboiul din Ucraina nu zic ca nu e real dar nu este ce ni se da la stiri.La inceputul razboiului aratau imagini si filmari care s-au dovedit a fi dintr-un joc video.Presa ne baga doar prostii in cap.Acum 4 zile a plouat la mine in oras si 10 minute de ploaie fara a iesi vreun parau sau ceva " vai doamne, devastator"Si despre reducerea populatiei: Tu crezi ca cineva o sa ii omoare pe cei care muncesc si produc? NU! O sa ii omoare pe batrani care consuma si etc.O matusa de a mea a dezvoltat cancer dupa 2 luni de la vaccin. Mai poate spune cineva ca din cauza vaccinului? Plus ca nu raspunde nimeni.In Finlqnda se dau mii de euro pentru halbe de sange de la oamenii nevaccinati.Crezi teoriile tale dar iti spun sincer ca nimeni nu iti vrea binele in lumea asta, cei de sus nu ti-l vor deloc iar oamenii de rand vor sa iti fie bine dqr nu mai bine decat le este lor

| suntserios a răspuns (pentru Ilovedinero):

"e vorba de reducerea economiei la oamenii de rand"
Asta e o mare PROSTIE afirmata de tine, economia la oamenii de rand ii tine pe cei bogati si puternici atat de bogati si de puternici. Ca nu se imbogatesc bogatii de la alti bogati.

"Tu de ce crezi ca toate pe timpul pandemiei s-au scumpit si acum nu am revenit la pretul de dinainte."
Din cauza inflatiei (stii ce e aia )?, a restrictiilor de calatorie etc etc

"De ce crezi ca cadrele ( sorry pentru cacofonie) medicale nu s-au vaccinat?"
Asta e o mare PROSTIE afirmata de tine. Cadrele medicale s-au vaccinat in proportie foarte foarte mare.

"Te-au constrans in toate felurile posibile doar ca sa facem cum vor ei."
Asta e o mare PROSTIE scrisa de tine. Oamenii sunt prosti (vezi cazul tau), neinformati sau prost informati (vezi cazul tau) iar decizii medicale precum vaccinarea in masa trebuie decisa de oameni de specialitate. Logic ca trebuie sa existe un impuls ca trebuie vaccinare si protectie sanitara data de cei care se pricep, doar nu era o decizie care trebuia lasata la indemana tractoristilor sau inginerilor constructori.

"La inceputul razboiului aratau imagini si filmari care s-au dovedit a fi dintr-un joc video." Da, asta de la televiziunile care iubesc propaganda rusa si informatiile false asa ca tine.

"O matusa de a mea a dezvoltat cancer dupa 2 luni de la vaccin. Mai poate spune cineva ca din cauza vaccinului?"

Dar tu poti afirma ca e din cauza vaccinului cu dovezi concrete? Macar 1 singura dovada? Nu de alta, dar sau vaccinat cateva miliarde de oameni si ce sa vezi, nu am facut toti cancer. Incidenta cazurilor de cancer este cam aceeasi in ultimii ani.

"Crezi teoriile tale" Eu nu cred in teorii. Eu cred in fapt. Cum ar fi faptul ca vaccinarea in masa a dus la stoparea pandemiei. Fapt stiintific.

| Ilovedinero a răspuns (pentru suntserios):

Vtm, mama e asistenta, nu e vaccinata ca stie cu ce se mananca, niciunul din ultimele 2 locuri de munca pe care le-a avut nu a fost niciun cadru medical vaccinat.Ok, faza cu matusi-mea nu o crezi dar eu am avut un vacin batran, avea cred ca 15 operatii si era ff bolnav, de ce au zis ca de covid a murit? Toata familia lui zice ca de covid pe dracu, Si ce impuls? Ala a fost impuls? Sa nu ia oamenii cu ambulanta si sa nu le ofere primul ajutor din cauza ca nu sunt vaccinati? Hai ca am si eu treaba, nu am cum sa stau sa iti explic tie care esti spala pe creier ce si cum a fost.Mai ales ca tu nu cred ca realizezi ce s-a intamplat in scoli.

| suntserios a răspuns (pentru Ilovedinero):

" mama e asistenta" lasa-am sa nu te cred, altfel nu mai puneai intrebari medicale pe TPU. Sau crezi ca si mama ta e vanduta sistemului si adevarul e pe TPU?

Ca sa vezi insa, mama mea e medic si a fost vaccinata inca in prima tura, la fel si toti colegii si colaboratorii ei.

Numarul de cadre medical vaccinate este covarsitor spre cei care au facut-o asa ca mica claca conspirationista in care presupunem ca lucreaza mama ta... irelevanta.

In final concluzia e ca functionarea vaccinului este o chestie irefutabila. Vaccinul e deja vizibil stintific si chiar cu ochiul liber ca fiind functional sigur. miliarde de oameni s-au vaccinat sunt perfect sanatori, reactiile adverse sunt minore si minime ca la orice alt medicament iar pandemia a luat sfarsit.

Asa ca e foarte greu sa vine "@Ilovedinero" sa conteste realitatea si datele stiintifice si statistice despre vaccin, mai ales cand nu intelegi cu un virus poate duce la decesul unui batran operat de 15 ori. Ma lasi sa cred in zecile de mii de oameni de stiinta, medici si in statistici decat in cineva de pe TPU care mai ieri avea problema ca iubi buby a stat la alta masa si s-au dat fete la el?

| Drake21 a răspuns:

Cand l au lansat pe primul deja aveau si antidotul, sa creez eu un virus si sa am doar eu antidotul

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Ce sa m ai erau unii care au facut Johnson si o disparut de pe piata si au bagat a 3 runda pfizer rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor