| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, atunci cand iesim afara cu masca de protectie sa acopere nasu si gura, luam aer?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Leylamiconia5 a răspuns:

Da! Dar e un aer mai închis!
Sper că te-am ajutat

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poarta masca de luni de zile si medicii de zeci de ani. Nu a murit nimeni

| Romanul1985 a răspuns (pentru suntserios):

Medicii primesc o sumă de bani pentru astawinking

| Simpatic a răspuns (pentru Romanul1985):

Dar nu pentru purtatul mastii primesc bani ci pentru ca ingrijesc bolnavii.

| suntserios a răspuns (pentru Romanul1985):

Si ai vrea sa fii și tu platit? Nu e suficient ca s-ar putea sa nu mori?

| Romanul1985 a răspuns (pentru suntserios):

Cu toții am luat gripa de mai multe ori si uite ca n-am murit

| suntserios a răspuns (pentru Romanul1985):

Si uite ca unii au murit. Si de la gripa si mai ales de la covid. Da daca nu te afectat pe tine direct nu e important nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gripa obișnuita nu omoara 1.5 milioane de oameni pe an. Nu fi imbecil.

| Romanul1985 a răspuns (pentru suntserios):

Acei oameni pe care i-a omorât covidu au avut cancer in faza terminala, diabet etc
Si oamenii aia chiar dacă au avut covid nu din cauza covid au murit ci din cauza a altor boli
Toate spitalele is de covid si pe bolnavii cronici nu-i tratează nimeni apoi cand mor is trecuți la covid
Nu fi imbecil (vorba ta)

| suntserios a răspuns (pentru Romanul1985):

Stii ca poti trai cu diabet ani de zile fara probleme nu?
Stii ca nu e trecut nimeni mort de covid fara un test pozitiv măcar.

Gata, ai primit atenție ci teoriile tale ieftine. Pune ti masca si protejeaza i pe alții daca pe tine te doar in c.ur de propria persoana.
Vezi ca au mai fost viteji care radeau de covid, si ultime lor mesaje era cu un tub in gat plangand

| Romanul1985 a răspuns (pentru suntserios):

Ce mentalitate ai balaughing

| suntserios a răspuns (pentru Romanul1985):

Ce mentalitate? Aia ca vreau sa ii protejez pe cei din jurul meu si pe mine? Aia ca vreau sa respect legile statului si legile bunului simt?
De cacao mentalitate nu?

| Romanul1985 a răspuns (pentru suntserios):

Legile bunului simt?laughing
Mai nou astea sunt legile bunului simt? Să porti botniță pe figura? Să te dezinfectezi si sa te speli pe mana abuziv?
Uite ca eu atâta des ma spal pe maini ca mana mi-e plin cu crăpături si e uscat
No sa ma mai spal atât de des, o sa ma spal pe maini mai rar, cum m-am spălat inainte de mascarada asta cu corona

| suntserios a răspuns (pentru Romanul1985):

Eu zic sa te speli si pe dinti mai rar. Daca tot nu porti masca macar nu iti mai pute asa des.

Nu cred ca unii se revolta ca trebuie sa se spele. Dar mna fiecare cu educatia lui.

| Romanul1985 a răspuns (pentru suntserios):

Bine ma, hai salut ca ma enervezi rău

| suntserios a răspuns (pentru Romanul1985):

Ma scuzi ca te am enervat cu igiena. Înțeleg ca nu esti obisnuit cu săpunul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Luăm că tot aer intră și prin mască sau pe lângă ea.

| WhiteLife a răspuns:

Da, moleculele de oxigen sunt prea mici pentru a fi retinute de masca. Intra exact acelasi aer, insa este senzatia neplacuta, pentru ca masca e stransa si ai impresia ca nu respiri bine. Gandeste-te ca medicii opereaza pacienti in aceleasi conditii.

Răspuns utilizator avertizat
| Balalau95 a răspuns:

Nu, luam in greutate
cei mai antrenati oameni din lume rezista 5 minute fara aer, deci... TU ce crezi?!? "luam aer" sau nu?!?

| NoisyLight a răspuns:

Da' tare odihnit mai ești la etaj. Ferice de tine.

| Cosmin89321 a răspuns:

Nu mori de asfixiere ba