| Redwolf5g a întrebat:

Salut, dacă mi-a expirat cartea de identitate și trebuie să-l refac, am nevoie de certificatul verde pentru a-l putea face? Și dacă da, cum pot să procedez pentru a-l putea face?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valabilitatea cartii de identitate, expirata pe timpul starii de alerta, a fost prelungita prin L.55/2020 pe toata durata acesteia si inca 90 de zile dupa incetarea starii de alerta, astfel ca este inca valabila.
Certificatul verde il obtii doar daca te vaccinezi sau ai trecut prin boala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Poate se referă la certificat verde pentru a intra intr-o institutie publica.

| Redwolf5g explică (pentru anonim_4396):

Da la asta mă refeream.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Redwolf5g):

Daca n-ai aflat raspunsul...nu stiu.
Sincer eu as astepta raspuns tot de la Ioandelasal laughing
Daca nu, mergi poate mai bine si intreaba exact pe cel care sta la intrare si triaza oamenii. Eu mi-am schimbat buletinul in urma cu o luna. Atunci nu era nevoie de asa ceva. Daca vrei sa fii sigur, fa un antigen din ăla green pass rapid (la care iti da rezultatul in jumate de ora).