| anonimbuc21 a întrebat:

Salut în data de 31 august m-am vaccinat cu doza Johnson
În data de 12 septembrie vreau sa merg la un meci de fotbal
Accesul pe stadion este permis doar persoanelor vaccinate a căror schema de vaccin este de 10 zile
Imi puteți explica ce înseamnă asta?
Pot merge la meci?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca ti ai făcut ultima doza cu 10 zile inainte. In cazul tau singura doza

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adica daca ultimul vaccin l-ai facut sub 10 zile n-ai voie. Zic "schema de vaccin" pentru ca schema poate fi din 1 singur vaccin (johnson) dar si din 2 (vaccin si rapel) etape. Deci daca ai Johnson poti merge daca l-ai facut cu 10 zile inainte. Daca l-ai facut sub 10 zile (sau la celelate rapelul) nu poti intra.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat: in situatia ta poti merge fiind un singur vaccin.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine intreaba l pe medicul care te a vaccinat, el te poate ajuta cu un raspuns autorizat si demn de incredere ca vine din partea unui medic raspunsul.