| DarkIris a întrebat:

Buna, stie cineva daca este obligatoriu sa ai vaccin facut ca sa iesi din tara? (e.g vreau sa plec in Italia pe data de 5 august) si nu am nicio doza facuta.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu pentru iesirea din Romania dar s-ar putea sa fie obligatoriu pentru intrarea in tara unde mergi.
Avand in vedere aceasta va trebui sa vezi conditiile de calatorie pentru tara in care vrei sa mergi, in ex. tau pentru Italia, acestea se actualizeaza permanent.
Vezi si aici:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3711

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Să ieși din tara nu e obligatoriu. Pot anumite țări să îți ceara că sa poți intra

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca se cerea vaccin la vama, erau pline societatile romanesti de zidari, zugravi, muncitori necalificati si ce posturi mai ocupa nevaccinatii astia cu 4 clase.
Dar capsunarii au circulat linistiti si ne-au adus toate tulpinele de afara, din vara lui 2020 pana in prezent.
Nu se cere nici un vaccin, si deocamdata nu se impune nici carantina. Urmeaza...

| C0NSTANTIN2021 a răspuns:

Am fost acum doua saptamani in Italia, nevaccinat, am stat 5 nopti.Nu te intreaba nimeni de vaccin. Masca este obligatorie doar in mijloace de transport in comun dar putini se conformeaza.

| DarkIris explică (pentru C0NSTANTIN2021):

Ai fost cu avionul sau?
Stiam de faza cu masca dar voiam sa fiu sigura ca pot sa trec linistita la aeroport.