| Miuletz a întrebat:

Salut TPU! Am 2 intrebari. In primul rand, daca am avut rapelul pentru Pfizer in mai si nu am mai fost (nu intrebati va rog) imi pot face a doua doza acum? Sau trebuie sa incep iar cu prima? In cazul in care trebuie sa incep iar cu prima pot sa fac acel vaccin Johnson sa primesc cat mai repede certificatul verde? Multumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Suna la orice centru de vaccinare sau mergi personal sa intrebi. De exemplu, rapelul poate fi amanat daca te-ai imbolnavit intre timp. Ideal ar fi sa faci tot cu Pfizer. La centrele de vaccinare sunt doctori. Explica-le situatia. Ei sunt cei care cunosc mai bine ce trebuie sa faci. Esti inregistrat/a in baza de date. Ar fi ok sa mergi tot acolo unde te-ai vaccinat prima data.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa vaccinare pot exista asemenea simptome, care trec in cateva zile.
A doua doza vei primi tot Pfizer, ca si prima.
Johmson este un vaccin de alta tehnologie ca Phizer.