| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU!
De 2 zile mama se simte foarte rau, dureri in gat, febra, frisoane si tuse pana acum.A fost la medicul de familie si a primit reteta si m-am dus eu la farmacie sa ii cumpar medicamentele si doamna de acolo m-a intrebat daca respectiva (mama) are corona virus deoarece acele medicamente se dadeau pentru covid si erau foarte puternice.Imi fac griji, deoarece daca s-ar simti mai rau, la spital nu s-ar duce nici fortata.Niste sfaturi sa ma calmez?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si a facut testul in primul rand? Cum i-a dat medicul tratament asa puternic fara sa stie daca are sau nu covid?

| timidu89 a răspuns:

Simptome ale covidului. Miros, gust, pofta de mancare are? Sa faca testul covid neaparat cat de urgent posibil. Daca nu se duce la spital nici fortata de foarte grava situatia. Cu covidul nu e de joaca. Poti muri in cateva zile fara sa ai vreo alta boala...

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Faceți măcar un test rapid. Dacă e pozitiv, măcar ști ce are. Nu o obligă nimeni să meargă la spital, chiar dacă e infectată. Va sta acasă, în carantină.