| t030r a întrebat:

De cateva zile am observat ca unele feluri de mancare au un gust ciudat(in special carnurile) si simt si un miros ciudat mai ales la caldura. Am luat de 3 zile vitamine dar nu s-a schimbat nimic.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nas înfundat, muci, dureri de gat, altceva?

| t030r explică (pentru Catrice):

Nu. Doar miros si gust ciudat in afara de lactate, paine. Simt un miros ce prăjeli, si gust de cauciuc la carne.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate cine stie ai covid. Eu am avut luna trecuta si la fel, tot ce mancam avea gust ciudat, apoi mi-a disparut de tot gustul si mirosul si m-a tinut vreo saptamana

| zilog a răspuns:

Ia ncercă tu lucruri crescute in grădina ta să vezi ce gusturi bune au
pentru ca acum se proceseaza mult prea mult mâncarea

| t030r explică (pentru zilog):

Mă tem sa nu fie simptom de parosmie

| DarthNiger a răspuns:

In general parosmia apare din mai multe cauze, una cea mai intalnita este cauza unor afectiuni olfactive, ai aceeasi senzatie la o nara sau la amandoua? de asemenea ai probleme cu polipii? ai alte simptome in afara de acest lucru? poate ca nu este parosmie neaparat.

| t030r explică (pentru DarthNiger):

Nu am polipi si nici alte simptome. Acum 2 luni mi-am pierdut mirosul si orice mancam si miroseam nu simteam nimic. Am luat azitrox si vitamine si mi-a revenit in 4 saptamani.

| Daniel_Pavel_1990 a răspuns:

In momentul asta sunt in aceeasi situatie ca si tine. Orice carne pe care am incercat-o, are acelasi gust si miros
ciudat.(inclusiv pate-ul de porc si chips-urile).

| t030r explică (pentru Daniel_Pavel_1990):

Incearca niste vitamine. Oricum in maxim o luna cred ca va reveni mirosul la normal.

| Daniel_Pavel_1990 a răspuns (pentru t030r):

Ok, multumesc pentru raspuns!

| DenissaTDeny a răspuns (pentru t030r):

Eu am aceasta problema de o luna, si nu da semne de vindecare

| Daniel_Pavel_1990 a răspuns (pentru DenissaTDeny):

Am aceasta problema din 3 ianuarie si mi-a revenit gustul si mirosul destul de putin. Sunt totusi curios ce declanseaza acest gust si miros.

| Alin39fn a răspuns:

Salut si la mine cam la fel, carnea are gust și miros ciudat, de vreo 3 săptămâni mi se întâmplă chestia asta și nu știu ce am, sunt destul de sigur ca nu-i covid. Ție ți-a trecut? Cum?

| t030r explică (pentru Alin39fn):

Mi-a trecut din mai 2021 de la sine fara medicamente.